Yelkencilik üç kuşaktır aile tutkusu…

Bu yazımda denizciliğin dededen torunlara devredildiği değerli bir aileden söz edeceğim. Özer’ler Türkiye’de maviliklere sevdalı tüm deniz dostları için güzel bir örnek.

İstanbul Yeşilköylü Kemal Özer, çocukluğunda Kristof Kolomb’un hayat hikayesini okuyunca kendini mavi düşler atlasının sayfalarına bırakıp usta bir denizci oldu. Uzun yıllar sektörün önemli firmalarında yöneticilik yapmasına rağmen Marmara’da avladığı balıklardan kazandıklarını harçlıklarına ekleyerek satın aldığı ilk sandalını, denizin tuzunu, rüzgarın sesini hiç unutmadı. İTÜ Yüksek Denizcilik Okulu’ndan 1979 yılında mezun oldu. Oğlunu da denizci yetiştirdi. Galatasaray’da 12 yıl yüzen milli sporcumuz Burak Özer, İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzakyol kaptanlığı yaptı. Çekirdekten yetişme denizcimiz halen Bravo Sailing Yelken ve Yatçılık Okulu’nda eğitmenlik yapıyor. Yarışlarda da boy gösteriyor. Eşi Begüm Özer’de aile geleneğini devam ettiriyor. Fenerbahçe Yelken Şubesi’nde 420 ve 470 sınıflarında uzun yıllar yarışan milli sporcumuz günümüzde kızları Zeynep (9) ve Deniz’in (7) maviliklerde yelkenle buluşmasını gururla izliyor. Zeynep, yaş avantajıyla optimist sınıfında yarışıyor, kardeşi Deniz ise bu yıl lisans almak için gün sayıyor. Yolları ve bahtları açık olsun. Burak ve Begüm Özer, her seviyede bireysel ve kurumsal yelken ve yatçılık eğitimi veriyor. Hedefleri gelecekte ailece yarışmak. Bu amaçlarına ulaşacaklarına yürekten inanıyorum. ADB, yelken gezileri, bireysel ve kurumsal eğitimler için Bodrum’da onlara ulaşabilirsiniz. Özer ailesi, denizciliğe gönül vermiş insanlarımız için güzel bir örnek. Onlarla sağlık ve mutluluk dolu güzel günlerde acı bir kahve içmeyi ve maviliklere çıkmayı diliyorum. Bu değerli ailenin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Başsağlığı

Cumhuriyet dönemi Türk denizciliğinin sembol isimleri hiç şüphesiz Sadun ve Oda Boro’dur. Ne yazık ki geçen hafta Perşembe günü Oda Boro’yu da yitirdik. Denizlerin zarif hanımefendisi Sadun Ağabey ile birlikte çok sevdikleri ve korunması için ömürlerini adadıkları Gökova’da cennete yükseldi. Onların yeri kelimelere sığmaz. Boro çifti günümüzde ülkemizdeki binlerce amatör denizci için ilham kaynağı, öğretmen ve kanaat önderleridir. Her ikisini de saygı ve rahmetle anıyorum. Bundan sonra önemli olan Sadun ve Oda Boro’nun denizcilik felsefesini ve doğa sevgisini ülkemizde özellikle gençlerimize öğretebilmektir. Bunu yapabilirsek emin olun ruhları şad olacaktır.

Marmaris

Ege’nin doğal cenneti ve yelkencilerin vazgeçilmez üssü olan yeşil cennette şu dönemde doğal olarak sessizlik hakim. Kovid 19 salgını nedeniyle TYF’nin yerinde uyarısıyla tüm yarışlar ertelenince M.I.Y.C’de beklemeye geçti. Yönetim Kurulu Başkanı Cem Tekdağ, ‘’TYF’nin yarışların başlayabileceğine yönelik yazısı yayınlandığında tarihlere yeniden karar vereceğiz, Hazırlıklarımızı yapacağız. Burada herhangi bir problem görmüyorum. Sorun hakemlerimizin müsait olma durumları ve takımların ilan edilecek tarihlerde yarışlarımıza katılabilmeleri’’ diyor.

Lezzet

Gevrek için kolları sıvadım. Fena olmadı. Teknelerinizde kolayca yapabilirsiniz. Önce malzemeler: 1 su bardağı ılık su, aynı ölçüde ılık süt, 1 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 yumurta, 10 gr maya, 3,5-4 su bardağı un. Üzerine ½ çay bardağı su ve aynı ölçüde pekmez ve dilediğiniz kadar susam. Yapılışına gelince, hamurunuzu şekillendirin, fırınınızda 180 derecede 30 dakika pişirin. Lakin, yakmamak için arada bir kontrol edin. Afiyet olsun.

Kütüphane

Rahmetli büyükelçimiz Deniz Bölükbaşı’nın ‘Dışişleri İskelesi’ adlı eseri hariciyemizin kahraman şehitlerine ithaf olunan önemli bir kitap. Deniz Bey’i saygıyla anıyorum. Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen’in ‘Sat Komandoları’ ve Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in ‘Amatör Denizcilikte Acil Durum Seyri’ başlıklı kitaplarını da tavsiye ediyorum. Her biri teknelerinizde keyifle okuyacağınız eserler.

Bayram

Bugün bayram, www.cnnturk.com ailesinin ve tüm okurlarımızın Ramazan (Şeker) Bayramı’nı kutluyorum. Tüm denizcilere Kovid-19 belasının ülkemizden tamamen uzaklaşacağı sağlık ve huzur dolu güzel günlerde maviliklere keyifle açılmayı diliyorum. Esen kalın.

içerikler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS