Hakan Atis Hakan Atis

Yorgun kaptan evine döndü…

20.11.2020 Cuma | 14:11

Dünya denizlerinde 27 bin mili dümen suyunda bırakan amatör denizcilerimizden Selim Ekmekçioğlu, maceralı geçen seyahatini tamamladı. Teknesi Murat Reis’i kısa süreliğine İskenderun Arsuz’da bağlayan kaptanın hedefinde şimdi yeni rotalar var.

Selim Ekmekçioğlu, 2 Eylül 2017 tarihinde Seferihisar Teos Marina’dan uğurlanarak başladığı dünya seyahatini İskenderun Arsuz’da tamamladı. Denizcilik sevgisi uzun yıllar öncesinde dayanan Ekmekçioğlu, Ziraat Mühendisliği eğitiminin ardından özel sektörde yöneticilik yaptı. Dokuz sene önce emekli oldu ve ailesinin desteğiyle denizciliğe yöneldi. Önce dostlarının tekneleriyle çeşitli rotalara yelken açtı. Derken 2015 yılının Nisan ayında Göcek Marina’da görüp satın aldığı katamaran, onun için farklı coğrafyaların müjdecisi oldu.

Murat Reis isimli, teknesiyle gerçekleştirdiği dünya seyahati boyunca Grenada’da Can ve Çiğdem Sürekli, Fiji’de Hasan ve Zehra Şirin, Tenerife’de Kadir Uğur başta olmak üzere birçok Türk denizcisiyle yolları kesişti. Maviliklerde Yunanistan, İtalya, İspanya, Kanarya Adaları, Atlantik Okyanusu, Karayip Adaları, Hollanda Antilleri, Panama, Galapagos, Fransız Polinezyası, Tongo, Fiji, Vanahatu, Papua Yeni Gine, Endonezya, Malezya, Tayland, Sri Lanka, Maldivler, Cibuti, Sudan, Mısır ve Akdeniz rotasını izledi.

Lagoon 400 model teknesinde kendisine bazen Türk bazen yabancı arkadaşları eşlik etti. Tayfun sezonlarında katamaranını marinalara emanet ederek birkaç kez Türkiye’ye geldi. Belki de bu nedenle dünya seyahatinin kendisine maliyeti 65 bin doları buldu. Fiji’ye seyir halindeyken jeneratörü ve motoru arızalandı. Teknesinde başka teknik sorunlar da meydana geldi. Örneğin navigasyon cihazı arızalandığı için tek başına gerçekleştirdiği bir seyir sırasında gece kayalara oturdu. O anlar elbette kolay atlatılmadı, seyahat notlarını kitap haline getirmesi durumunda ayrıntılarını hep birlikte öğreneceğiz. Sonuç itibariyle Selim Ekmekçioğlu, geçtiğimiz günlerde sağ salim vatanına ve ailesine döndü.

Gergin günler

25 Nisan 2020 tarihinde üç denizcimizin rehin alındığına yönelik haber ekranlara gelince hepimiz meraklandık. Olayın başaktörü Selim Ekmekçioğlu’na neler yaşandığını sordum. Esaret günlerini her şeye rağmen olabildiğince nazik anlatıyor. İbrahim Iğnak ve Lütfi Erman Atamer ile birlikte Yemen Denizi girişinde bulunan Djibouti’ye (Cibuti) giderken ters rüzgar aldıklarını belirterek yakıt ve yiyecek stoklarının azalması nedeniyle komşu ülke Eritre’deki Türk Büyükelçiliği ile iletişim kurduklarını ifade eden Ekmekçioğlu, Massawa Limanı’na 29 mil kala Cibuti’ye ait iki askeri botun yollarını keserek onları askeri üsse götürdüğünü söylüyor.

Orada kötü muamele görmediklerini ancak uzun süren bekleyişin üzerlerinde ciddi gerginlik yarattığını ifade eden Selim kaptan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cibuti Büyükelçimiz Levent Şahinkaya’ya desteklerinden ötürü teşekkür ediyor. Onların ilgisi olmasaydı olay çok daha zor ve içinden çıkılması güç bir hale gelebilirdi diyor.

Şu günlerde İzmir’de eşi ve dostlarıyla hasret gideren maceracı denizci, bir yandan da Çin’de İngilizce öğretmenliği ve yüksek lisans yapan oğlu ile teknolojinin nimetlerinden yararlanarak her gün sohbet ediyor. Belki de oralarda yelken açacağı yeni rotalar için fikri hazırlık yapıyor. Bunu zaman gösterecek. Teknesini depremin ciddi zarar verdiği Seferihisar Teos Marina’ya bağlamak için önümüzdeki haftalarda yeniden yollara düşecek olan denizcimize maviliklerde bol şans diliyorum. Sözün özü, memleketine hoş geldin kaptan.

Gelecek yazıya kadar tüm denizcilerimizin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun...

Diğer Yazıları

Depremde neler yaşandı ?

Sisam adası açıklarında önceki hafta meydana gelen şiddetli depremin zarar verdiği yerlerin başında gelen Seferihisar’da tarihe geçen dehşet görüntüleri yaşandı. Teos Marina’da su altındaki zincirler koptu, beton tonoz bloklar onlarca metre sürüklendi. Ayrıntılar bu haftaki yazımda.

Devamını Oku 13.11.2020

Dünya yelkenciliğinde Türkiye rüzgarı…

Ülkemizde yelken branşında sessiz sedasız önemli başarılara imza atılıyor. Milli sporcularımız uluslararası yarışmalarda umut veren dereceler elde ederken Türkiye Yelken Federasyonu’da  küresel düzeyde etkinlik sergiliyor.

Devamını Oku 05.11.2020

Marmaris ve Göcek’te yarış coşkusu…

Sonbahar gelince rüzgarlar Ege’nin güneyinde bir başka eser. Bodrum, Marmaris ve Göcek, yelken yarışlarıyla renklenir, denizciler arasında dostluk ve rekabet zirveye çıkar. Pazar günü başlayacak olan ‘18. Göcek Uluslararası Sonbahar Yarış Haftası’ bu yılda büyük bir coşkuya sahne olacak. Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’da yarın tamamlanacak.

Devamını Oku 29.10.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS