hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Hakan Kanburoğlu Hakan Kanburoğlu

  Dünyanın kabusu: YAZ YANGINLARI! Hangi ülke, hangi tedbirleri alıyor?

  10.07.2024 Çarşamba | 15:08Son Güncelleme:

  Yaz ayları, sıcaklıkların yükselmesi ve kuraklık koşullarının artmasıyla birlikte, orman yangınlarının en sık yaşandığı dönemlerden biridir. Orman yangınları, sadece doğal habitatları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda insan hayatını, yerleşim yerlerini ve ekonomiyi de olumsuz etkiler. Peki, bu yangınları nasıl önleyebiliriz? Dünyadan örneklerle ele alarak, gelin orman yangınlarını önlemek için alınabilecek önlemleri inceleyelim.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EĞİTİM VE FARKINDALIK OLMAZSA OLMAZ

  Dünyada hemen hemen her yaz yüksek sıcaklık değerleri nedeniyle büyük yangınlar çıkıyor. Başta Avusturalya ve ABD olmak üzere Akdeniz Havzasındaki ülkeler de bu kabustan payına düşeni alıyor.

  Peki hangi ülke, nasıl bir tedbir yöntemi uyguluyor?

  Avustralya: Avustralya, yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaşayan toplulukları eğitmek için kapsamlı eğitim programları uygular. Yangın güvenliği ve acil durum planlaması konusunda halka bilgi verilir.

  Amerika Birleşik Devletleri: Kaliforniya eyaletinde, yangın sezonu öncesinde yerel halkı bilinçlendiren kampanyalar düzenlenir. Bu kampanyalar, yangın riski taşıyan faaliyetlerden kaçınmayı ve acil durumlarda nasıl davranılması gerektiğini öğretir.

  Erken Uyarı Sistemleri:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanada: Kanada, yangın riskini önceden tespit etmek için gelişmiş erken uyarı sistemleri kullanır. Uydu görüntüleri ve meteorolojik veriler, yangın riskinin yüksek olduğu bölgeleri belirlemek için analiz edilir.

  İspanya: İspanya, orman yangınlarını tespit etmek ve hızlı müdahale etmek için insansız hava araçları (drone) ve uzaktan algılama teknolojilerini kullanır. Bu sistemler, yangınların başlangıç aşamasında tespit edilmesini sağlar.

  PORTEKİZ’DE YAPISAL TEDBİR

  Portekiz: Portekiz, 2017 yılında yaşanan büyük yangınlardan sonra orman yönetiminde önemli değişiklikler yaptı. Orman alanlarında düzenli olarak yangın şeritleri oluşturularak ve ağaçların bakımı yapılarak yangın riski azaltıldı.

  FARKLI BİR TEKNİK: KONTROLLÜ YAKMA!

  Brezilya: Amazon Ormanları'nda, yangın riskini azaltmak için sürdürülebilir orman yönetimi uygulamaları ve kontrollü yakma teknikleri kullanılır. Bu yöntemler, yangın çıkma olasılığını azaltmak için orman tabanındaki yanıcı materyalleri kontrollü bir şekilde yakar.

  TÜRKİYE ALTYAPISINI GÜÇLENDİRDİ

  Yunanistan: Yunanistan, yangın sezonu öncesinde yangın söndürme ekipmanlarının ve personelinin hazır bulundurulması için ciddi yatırımlar yapar. Helikopterler, uçaklar ve kara ekipleri, yangınlara hızlı müdahale eder.

  Türkiye: Türkiye'de, Orman Genel Müdürlüğü, yangın söndürme uçakları ve helikopterleriyle donatılmış yangınla mücadele ekiplerini artırarak orman yangınlarına karşı hazırlıklı olmayı hedefler.