Murat Erdör Murat Erdör

Gelecekte bizleri neler bekliyor?

Teknolojik gelişmeler olağanüstü bir hızda ilerliyor. Her geçen gün birden fazla yenilik ile karşımıza çıkan teknoloji dünyası duracak gibi görünmüyor. Bu gelişmelerin sonucunda ise iş dünyasında ve hayatlarımızda köklü değişikliklerin olacağı ifade ediliyor.Önümüzdeki süreçlerde günlük hayatımızda yerini alacak gelişmeler hayatımızı bugünden çok daha farklı hale getirecek. Peki, geleceğin teknolojisi nasıl olacak?

Akıllı evler yaygınlaşacak

Teknolojik gelişmeler hayatımızın tüm evrelerinde etkisini gösterecek. Nesnelerin interneti ile birlikte akıllı evlerin daha da yaygınlaşması bekleniyor. Günümüzde mevcut olan akıllı ev sistemlerinden çok farklı bir teknolojide olacak bu akıllı evlerin ileride çok daha fazla tercih edileceği tahmin ediliyor.

Herkese eşit eğitim hakkı doğacak

İnternet ile birlikte son dönemlerde eğitim anlayışında değişikliklerin olduğunu ve online eğitimlerin çok fazla talep gördüğünü söyleyebiliriz. Bu talep artışında esneklik, düşük maliyet ve kolay erişilebilirlik oldukça önemli bir noktada duruyor. Gelecekte online eğitimler daha geniş kitlelere ulaşacak. Online eğitimler ile birlikte herkes eşit eğitim hakkını da elde edecek.

Dijital seçimler yapılacak

Hayatımıza e-oylama diye yeni bir kavram girecek. Günümüzde güvenlik gerekçeleriyle dijital oy kullanma sistemi aktif olarak kullanılmıyor. Ancak geleceğin teknolojisi ile birlikte güvenlik açıkları kapatılacak ve tek tıkla oy kullanma dönemi başlayacak.

VR teknolojisi iş dünyasına yön verecek

Günden güne popülaritesi artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik), geleceğin iş dünyasına yön verecek.  Özellikle 5G teknolojisi ile birlikte daha da güçlenecek olan VR teknolojisi oldukça rağbet görecek ve yaygınlaşacak. Bunun yanı sıra eğlence sektörü ve eğitimde de VR etkili olacak.

Yapay zekâ hayatımızın bir parçası olacak

Günümüzde yapay zekâ çalışmalarına çok büyük yatırımlar yapıldığına tanık oluyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin gibi geniş hacimli ekonomiye sahip ülkeler bu doğrultuda çalışmalarını hızlandırdı. Nesnelerin interneti ile birlikte aralarında iletişim kuracak olan yapay zekâ teknolojisi gelecekte oldukça ilerleyecek. Yapılan çalışmalar doğrultusunda yapay zekâ robotlarının hayatımızın bir parçası olacağı ise kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Medya dijitalleşecek

Medya sektörü dijitalleşmeye başladı. Bu değişim ve dönüşüm hızla artacak ve medya dijital bir hale gelecek. Medyanın dijitalleşmesinde özellikle 5G ile önem kazanacak olan videonun ve internet ile birlikte gelen alternatif medya mecralarının büyük rolü olacak. Öte yandan medyanın online olarak işlev görmesi maliyet avantajı da sağlayacak.

Hologram ile hayatımız kolaylaşacak

Gelecekte hologram teknolojisi de hayatımızda yerini alacak. Tam olarak ışınlanma sayılmasa da mesafe konusunda bizlere büyük avantajlar sağlayan hologram teknolojisi özellikle de siyasetçiler tarafından tercih edilecek

Diğer Yazıları

E-ticaret tarihine kısa bir yolculuk

Bilgisayar ile iletişim teknolojilerinin ve mobil cihazların gelişimi ile internet gündelik hayatımız içerisinde en önemli kavramlardan biri olmayı başardı. Günümüzde internet kullanıcı sayısı 4 milyarı aşmış durumda. Sayısal veriler göz önüne alındığında internet ile ilgili tüm kavramların ve platformların önem kazandığına şahit oluyoruz. Günümüzde öne çıkan, giderek değeri ve pazar payı artan kavramlar arasında “elektronik ticaret” yer alıyor.

Devamını Oku 20.03.2019

YouTube yükselişini sürdürüyor

Günümüzde dünyanın en büyük ikinci sosyal medya ağı olan YouTube, 2005 yılında Steve Chen ve Chad Hurley adlı iki girişimci tarafından kuruldu. 2006 yılına gelindiğinde ise YouTube, Google’a 1,65 milyar dolara satıldı.

Devamını Oku 20.02.2019

İş görüşmeleri zorlaşıyor!

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün etkisiyle iş dünyası yeni bir forma kavuştu ve iş görüşmelerinde geleneksel yetkinliklerinin yanı sıra dijital beceriler de sorulmaya başlandı. Diğer bir deyişle iş görüşmeleri daha zor bir hal alıyor ve almaya da devam edecek. Geleceğin iş dünyasında iyi bir kariyere sahip olmak hangi şartlar mı gerekiyor, birlikte bakalım…

Devamını Oku 11.01.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS