Murat Erdör Murat Erdör

İş görüşmeleri zorlaşıyor!

11.01.2019 Cuma | 11:00

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün etkisiyle iş dünyası yeni bir forma kavuştu ve iş görüşmelerinde geleneksel yetkinliklerinin yanı sıra dijital beceriler de sorulmaya başlandı. Diğer bir deyişle iş görüşmeleri daha zor bir hal alıyor ve almaya da devam edecek. Geleceğin iş dünyasında iyi bir kariyere sahip olmak hangi şartlar mı gerekiyor, birlikte bakalım…

Her şeyin başı kodlama

Yazılım hemen hemen hayatımızın her alanında kullanılıyor. Teknolojik ve dijital ürünlerin temelini ise kodlamalar ve yazılımlar oluşturuyor. Gelecekte çalışma hayatının aktif bir üyesi olmak için kodlama dilini bilmek vazgeçilmez bir unsur olacak. Özellikle teknik işler özelinde kodlama dillerine iyi derecede hâkim olanlar ve bunları doğru stratejiler ile uygulayanlar geleceğin iş dünyasında aranan yüzler olacaklar.

Giderek büyüyecek

İyi bir kariyere sahip olmak istiyorsanız uygulama geliştirme konusunda da iyi bir donanıma sahip olmanız şart. Günümüzde büyük, orta veya küçük ölçekli kurum ve kuruluşlar verdikleri hizmetlerle doğru orantılı olarak dijital dünyada birtakım uygulamalar geliştiriyor, bu alanda yatırımlar yapıyor. Dolayısıyla gerek rekabet gerekse dijital dünyada yer bulmak amacıyla bu alan giderek büyüyecek.

Dijital tasarımcıların önemi artıyor

Dinamik kullanıcı ara yüzleri ile kurum ve kuruluşların felsefesini yansıtan yaratıcı tasarımlar dijital dünyada ilgi gören unsurlar. Dolayısıyla şirketler müşteri kitlesine ve potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak için iyi bir görünüşe sahip olmak istiyorlar. Dijital tasarım noktasında kendisini geliştiren bireyler, birçok iyi şirkette kendilerine yer bulabilecek.

Planlama her zaman önemli

Gelecekte iyi bir kariyere sahip olmak istiyorsanız etkili bir proje ve ürün yöneticisi olmanız gerekiyor. Ortaya koyulan her dijital projenin ve ürünün hedef kitleye yönelik stratejik planlamasını doğru bir biçimde yapmanız önem taşıyacak. Bu yetkinliğe sahip olan kişiler, geliştirilen proje ve ürünlerin pazarlanması hususunda da etkili olacak.

Dijital trendleri takip edin

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün de etkisiyle artık geleneksel pazarlama yöntemlerini yanında dijital pazarlama yöntemlerini de konuşur olduk. Dolayısıyla dijital dünyada adı geçen tüm trendlere hâkim olmalı, sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanmalısınız. Çok daha ucuz maliyetlerle, daha büyük kitlelere sınır tanımadan hitap etmenizi sağlayan dijital pazarlama uzun yıllar güncelliğini yitirmeyecek.

Veri madencileri aranıyor

Dijital dünyanın sağladığı en büyük avantajlardan birisi de hedef kitleyi bir genelden çıkarıp kişiselleştirebilmesi. Kurum, kuruluş ve işletmeler demografik ya da jeolojik bilgilerden ziyade psikografik temelli bilgilere sahip olmak istiyorlar. Buna doğru orantılı olarak Büyük Veri (Big Data) dünya çapında giderek önem kazanan ve büyüyen yapısıyla dikkat çekiyor. Veri madenciliği konusunda kendisini iyi derecede yetiştirmiş ve değerli bilgiyi diğer bilgilerden ayırabilen kişiler, geleceğin iş dünyasında vazgeçilmez isimler arasında yerini alacak.

Diğer Yazıları

E-ticaret tarihine kısa bir yolculuk

Bilgisayar ile iletişim teknolojilerinin ve mobil cihazların gelişimi ile internet gündelik hayatımız içerisinde en önemli kavramlardan biri olmayı başardı. Günümüzde internet kullanıcı sayısı 4 milyarı aşmış durumda. Sayısal veriler göz önüne alındığında internet ile ilgili tüm kavramların ve platformların önem kazandığına şahit oluyoruz. Günümüzde öne çıkan, giderek değeri ve pazar payı artan kavramlar arasında “elektronik ticaret” yer alıyor.

Devamını Oku 20.03.2019

YouTube yükselişini sürdürüyor

Günümüzde dünyanın en büyük ikinci sosyal medya ağı olan YouTube, 2005 yılında Steve Chen ve Chad Hurley adlı iki girişimci tarafından kuruldu. 2006 yılına gelindiğinde ise YouTube, Google’a 1,65 milyar dolara satıldı.

Devamını Oku 20.02.2019

Tarihin ilk uzay ülkesinde neler oluyor?

Uzayda anti militarist, özgür ve bilimsel bir bilgi alanı yaratmak ve evrenin barışçıl kullanımını sağlamak amacıyla kurgulanan tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia, Azeri iş adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından 2016 yılında kuruldu.

Devamını Oku 11.12.2018
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS