Murat Erdör Murat Erdör

Tarihin ilk uzay ülkesinde neler oluyor?

11.12.2018 Salı | 16:46

Uzayda anti militarist, özgür ve bilimsel bir bilgi alanı yaratmak ve evrenin barışçıl kullanımını sağlamak amacıyla kurgulanan tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia, Azeri iş adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından 2016 yılında kuruldu.

İskandinav mitolojisinin atası Odin’in şehri Asgard’tan adını alan tarihin ilk uzay ülkesine en fazla vatandaşlık başvurusu ise ülkemizden yapıldı. Günümüzde kendisine ait parlamentosu, anayasası ve meclisi olan Asgardia, Birleşmiş Milletler ülkesi olmak için çalışıyor. 2 yıl önce gündemi işgal eden ancak ardından tenhaya çekilen Asgardia’da neler oluyor, son durum ne, hep birlikte göz atalım…

Odin’in şehri

İskandinav mitolojisinin atası Odin, efsanelere göre Asgard adında bir şehir kurdu. Gökyüzünde tanrıların yaşadığı şehir olarak nitelendirilen Asgard, yüzyıllar sonra tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’nın isminin kaynağı oldu. Bu durum Asgardia’nın felsefi bakış açısını da gözler önüne seriyor. Asgardia yöneticileri önümüzdeki 25 yıl içerisinde uzayda kalıcı yerleşkeler kurmayı planlıyor.

3 kilogramlık bir uydu

Asgardia’nın toprak parçası olarak kabul edilen 2.8 kilogramlık bir uydu bulunuyor. Uzaya gönderilen bu uydu, dünya yörüngesine göre sürekli olarak yer değiştiriyor ve bu değişiklikler Asgardia’nın resmi web sitesinden izlenebiliyor. Uydunun içerisinde ise Asgardia vatandaşlarının fotoğraflarının yer aldığı bir harddisk bulunuyor.

Başvuru gerçekleştirildi

Asgardia parlamentosu Birleşmiş Milletlere tam üyelik için girişimlere başladı. Birleşmiş Milletler üyesi olmak için belirli kriterler bulunuyor. Asgardia bu kriterlerden üç tanesine sahip. Parlamentosu, vatandaşları ve uzayda 2.8 kilogramlık toprak olarak nitelendirilen bir uydusu bulunan Asgardia’nın, Birleşmiş Milletlere tam üyeliği için geriye tek bir şart kalıyor. O da Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin Asgardia’yı tanıması. Asgardia yöneticileri dünya ülkelerince tanınmak ve Birleşmiş Milletlere tam üye olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

36 bin Türk vatandaşı var

Uzay ülkesi Asgardia nüfusu bakımından yeryüzünün en büyük 170’inci ülkesi konumunda. Asgardia’nın 200’den fazla ülkeden 281 bin 652 vatandaşı bulunuyor. Asgardia’nın en fazla vatandaşlık verdiği ülke ise Türkiye olarak öne çıkıyor. Ülkemizde toplamda 36 bin Asgardia vatandaşı var. Bunun sadece 13 bin gibi büyük bir dilimi ise İstanbul’da yaşıyor. Asgardia’nın resmi web sitesi üzerinden anayasa şartları kabul edildiği takdirde vatandaşlık başvurusu yapmanız mümkün. Vatandaşlık başvurusu yaş sınırı ise 18 olarak belirlendi. Önceleri ücretsiz olan vatandaşlık başvurusu, Asgardia parlamentosunun aldığı kararla ücretlendirildi. Asgardia vatandaşı olmak için 100 Euro gibi bir ücret ödemek zorundasınız.

Türk yöneticiler de var

Asgardia parlamentosunun başkanı ülkenin kurucusu Igor Ashurbey seçildi. Bunun yanı sıra parlamento üyeleri ise farklı ülkelerden vatandaşlık alan yöneticilerden oluşuyor. Asgardia’nın parlamentosunda 8 Türk milletvekili bulunuyor.

Monarşi ile yönetiliyor

Her ne kadar tarihin ilk uzay ülkesi olarak anılsa da Asgardia’nın 2017 yılında uzaya gönderdiği uydunun üzerinde “Asgardia: The Space Kingdom” yazıyor. Kısacası Asgardia, yöneticileri tarafından bir krallık olarak adlandırılıyor. Asgardia’nın yönetim biçimi ise monarşi üzerine kurulu.

Diğer Yazıları

E-ticaret tarihine kısa bir yolculuk

Bilgisayar ile iletişim teknolojilerinin ve mobil cihazların gelişimi ile internet gündelik hayatımız içerisinde en önemli kavramlardan biri olmayı başardı. Günümüzde internet kullanıcı sayısı 4 milyarı aşmış durumda. Sayısal veriler göz önüne alındığında internet ile ilgili tüm kavramların ve platformların önem kazandığına şahit oluyoruz. Günümüzde öne çıkan, giderek değeri ve pazar payı artan kavramlar arasında “elektronik ticaret” yer alıyor.

Devamını Oku 20.03.2019

YouTube yükselişini sürdürüyor

Günümüzde dünyanın en büyük ikinci sosyal medya ağı olan YouTube, 2005 yılında Steve Chen ve Chad Hurley adlı iki girişimci tarafından kuruldu. 2006 yılına gelindiğinde ise YouTube, Google’a 1,65 milyar dolara satıldı.

Devamını Oku 20.02.2019

İş görüşmeleri zorlaşıyor!

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün etkisiyle iş dünyası yeni bir forma kavuştu ve iş görüşmelerinde geleneksel yetkinliklerinin yanı sıra dijital beceriler de sorulmaya başlandı. Diğer bir deyişle iş görüşmeleri daha zor bir hal alıyor ve almaya da devam edecek. Geleceğin iş dünyasında iyi bir kariyere sahip olmak hangi şartlar mı gerekiyor, birlikte bakalım…

Devamını Oku 11.01.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS