Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Başarısız bir kök kanal tedavisinin nedenleri

05.04.2021 Pazartesi | 09:15

İyi yapılmış kanal tedavilerinde başarı oranı %90-95 civarındadır. Bazı durumlarda örneğin hastanın ağız hijyenine dikkat etmemesi sonucu dişte yeni bir çürüğün oluşması veya dişin dolgusunda kırığın oluşması gibi nedenlerle, kök kanallarının içerisine yeniden bakteri sızıntısının olduğu durumlarda; kök kanallarının tekrar enfekte olması söz konusu olmakta ve başarısızlık meydana gelmektedir.

Bunun dışında yanlış ya da eksik uygulanmış kanal tedavileri sonucunda, kanallar içerisinde alet kırılması sonucunda ya da bazı dişlerde morfolojik nedenlerden dolayı da başarısızlık görülebilmektedir.

Başarısız bir kanal tedavisinin belirtileri, tedaviden kısa bir süre sonra ortaya çıkabildiği gibi aylar hatta yıllar sonra da ortaya çıkabilir. Bu durum, diş köklerinin beklendiği şekilde iyileşmediğini gösterir. Bu sebeple semptomları ve bu semptomların nedenlerini bilmek çok önemlidir. Başarısız kanal tedavisi belirtileri ne kadar geç meydana çıkarsa çıksın, temelde tedaviden önce hissedilen şikayetleri hastalarımız yeniden hissetmeye başlamaktadır.

Kanal tedavisinin düzgün bir şekilde yapılmaması bakteriler için tekrardan uygun bir ortam yaratır ve bakteriler kök kanallarına tekrar girerek enfeksiyona neden olur. Dolayısıyla ilgili dişte ağrı baş gösterebilir. Enfeksiyonun artmasıyla birlikte şişlik ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise sıcak ya da soğuk besinlere ve içeceklere karşı hassasiyet oluşması da başarısız kanal tedavilerinin belirtilerinden olabilir.

Bazı durumlarda ise hiçbir belirti vermeyebilir. Sadece radyolojik görüntüleme yöntemleri ile başarısız kanal tedavileri teşhis edilebilir. Hiçbir belirti vermeyen başarısız kanal tedavisi sonucunda diş köklerinde kist gibi oluşumlarda dahil olmak üzere kök ucu lezyonlar görülebilmektedir. Bu sebepten dolayı önceden ağzınızda yapılmış kanal tedavileri varsa yılda bir kez diş hekiminize kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Kanal tedaviniz başarısız olursa dişiniz çekilecek diye bir durum yoktur. Tedavinin başarısız olduğu durumlarda, kanal dolgusu boşaltabiliyor ve kök kanalları tekrar şekillendirilip dezenfekte ettikten sonra tekrar doldurulabilir. Yani ‘’kanal tedavim başarısız oldu bu dişten bana artık bir fayda gelmez’’ demeyin, uzman ellerde bu dişiniz tekrar hayata dönebilir. İşte bu vakalarda endodontistler devreye girmekte ve dişinizi kurtarmak için en son gelişmiş cihazlardan yararlanarak en iyi tedaviyi yapmaya özen göstermektedirler.

Peki endodontist kime denmektedir? Diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra, endodonti üzerine 3 veya 5 yıl süreli uzmanlık veya doktora eğitimini tamamlayarak; diş ağrısı ile buna ilişkin pulpa ve periapikal doku hastalıklarının tanısı ve tedavisi ile diğer endodontik tedavi uygulamaları konusunda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine endodontist denir.

Yani endodontist kanal tedavisi uzmanıdır. Yalnız unutmadan söylemek isterim ki diş hekimliği fakültesinden mezun olan genel diş hekimleri de, kök kanalı tedavisi konusunda teorik ve pratik eğitim aldıklarından, endodontik hastaları tedavi etmekle birlikte; daha komplike veya daha zor olan vakaları mesala başarısız kök kanal tedavilerini endodontiste yönlendirmektedirler. Bu hafta size anlatacaklarım bu kadar. Hepinize sağlıklı ve diş ağrısız bir hafta dilerim.

Diğer Yazıları

Kök kanalı tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Endodontik tedavi olarak da bilinen kök kanal tedavisi işlemi, modern diş hekimliğinde yaygın olarak uygulanan bir prosedürdür. Kötü, hasar görmüş veya enfekte olmuş bir dişi çekmek yerine onarmak ve korumak için kullanılan bir tedavidir. Kanal tedavisi genellikle dişinizi kurtarmanın ve uzun yıllar boyunca ağız içerisinde tutmanın en iyi yoludur.

Devamını Oku 12.04.2021

Diş implantı herkese yapılır mı?

Diş implantı, kaybedilen dişleri tamamlamak amacıyla çekilmiş dişlerin yerine yapılan müdahalelerdir. Cerrahi müdahaleyle beraber diş köklerinin yerini alan vida sistemine “dental implant” adı verilmektedir. Bu tanımla beraber “implant herkese yapılabilir mi?” sorusu akla gelmektedir. Dünyada en çok kullanılan titanyumdan yapılan diş implantı, titanyumun kemikle özel bir bağ kurmasını sağlar ve kısa sürede uyum sürecini tamamlar. Kemik yoğunluğu iyi olan her bireye implant yapılabilmektedir. 

Devamını Oku 29.03.2021

Parkinson hastalarında ağız ve diş sağlığı

Parkinson hareket, kas kontrolü ve denge gibi motor fonksiyonları etkilediği kadar, çeşitli non-motor fonksiyonları da etkileyen ilerleyici nörodejeneratif bir bozukluktur. Parkinson hastalığı yavaş ilerleme özelliğine sahiptir ve beyin hücrelerinin kaybı ile seyreden bir beyin hastalığıdır. Normalde insan beyninde belli bölgelerde kişinin akıcı ve koordine hareket etmesini sağlayan dopamin üreten beyin hücreleri vardır fakat dopamin üreten hücrelerin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Dopamin seviyesinin azalması sinir hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde uyarılmasına ve kas aktivitesinin kontrol edilememesine sebep olur.

Devamını Oku 22.03.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS