Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Diş implantı yaptırmadan önce bilmeniz gereken 8 önemli madde

11.01.2021 Pazartesi | 09:58

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Gelişen teknolojiyle beraber eksik dişler implant yöntemiyle kısa sürede tedavi edilirken, etrafındaki dişler de zarar görmüyor.

Toplumumuzda implant konusunda kulaktan dolma yanlış inanışlar bulunurken, uygulamanın bu konuda tecrübeli ve uzman hekimler tarafından yapılması vücut sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu sebepten implant yaptırmadan önce hekiminizi doğru seçmek oldukça önemlidir. Bu haftaki yazımda implant yaptırmadan önce bilmeniz gereken 8 önemli maddeyi sizlerle paylaşmak istedim.

• İmplant uygulamasında başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi çene kemik yapısıdır. Kişi implant için uygun bir kemik dokusuna sahip olmalıdır. Bundan dolayı kemik dokusunun nasıl olduğu tespit edilmeli ve sonrasında implant planlaması yapılmalıdır. İmplant uygulamadan önce detaylı bir klinik ve radyolojik muayene yapılması çok önemlidir. Gerekirse hekiminiz tomografi gibi daha ileri görüntüleme tekniklerine başvurabilir, bu konuda tedirgin olmayınız.

• İmplant için kemik yapınız uygun ve genel sağlık durumunuz iyiyse, üst yaş sınırı yoktur. Yaşı çok ilerlemiş olan kişilerde dahi, implant tedavisinin yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmaz. İmplant uygulaması sadece daha kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalarda tercih edilmemektedir.

• İmplant uygulaması sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilmektedir. İmplant uygulanması sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Oldukça konforlu bir şekilde tedaviniz sonlandırılmaktadır.

• İmplant süresi yapılacak diş sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Son teknoloji ile birlikte tedaviler oldukça kısa sürede tamamlanmaktadır. İmplantın yerleşimi sonrasında hissedeceğiniz ağrı, normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı değildir.

• İmplant tedavisinden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin sağlıklı olması çok önemlidir. İmplantların kemik ile tam birleşmesini sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekmektedir.

• İmplantların ömrü birçok etkene bağlıdır. Hastanın ağız ve diş bakımına özen göstermesi implantların ömrünü uzatmaktadır. Doğru bir şekilde günde 2 defa dişleri fırçalamak, diş ipi ve ağız gargarasını düzenli kullanmak oldukça önemlidir. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda sigara kullanımıdır. Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

•İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuşlardır. Bir kere şunu unutmayın ki literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyiniz.

• İmplant uygulaması yapacak olan hekimin deneyimi oldukça önemlidir. Diş hekiminin konusunda eğitimli ve deneyimli olmasına dikkat edilmelidir. İmplant kararı verilmişse bu konuda iyi bir araştırma yapılıp, doğru hekimin bulunması gerekmektedir. İmplant uygulamaları rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek maliyetlidir. İmplant tedavileri deneyimli hekimler tarafından tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı tedaviyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

Bu hafta sizlere anlatacaklarım bu kadar. Hepinize sağlıklı ve diş ağrısız bir hafta dilerim.

Diğer Yazıları

Düzenli diş hekimi kontrolü ile kansere geçit vermeyin

Diş hekimleri sadece diş çürüklerini değil, yanak ve dudak içleri, dil ve dudak üstü ile diş etlerinde oluşabilen kanserleri de fark ediyor. Ağız içi kanseri oldukça dikkat edilmesi gereken bir kanser türüdür. Her yıl birçok insan bu kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ağız içi kanserleri biz diş hekimlerini yakından ilgilendiriyor. En büyük avantajımız hemen fark edilebilmesidir. Tabii düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidiyorsanız ve hekiminiz de dikkatli inceleme yapıyorsa.. Benim her yazımda size söylediğim ‘altı ayda bir diş hekiminize uğrayın’ önerisi sadece diş çürüklerinden değil, kanserden korunmak açısından da önem taşıyor.

Devamını Oku 25.01.2021

Ağız kokusu sosyal yaşamınızı etkilemesin

Ağız kokusu kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde bu hoşnutsuzluğu yaşamışızdır. Ağız kokusunun en önemli sebebi, genellikle kişinin ağız hijyenini yeteri kadar dikkat etmemesidir. Ağız hijyenine gerekli özeni gösterdiğiniz halde devam eden ve rahatsız edici bir koku varsa altta yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Sabahları yataktan kalktığımızda ağız kokusu olması fizyolojik olarak normal kabul edilmektedir. Bu durum akşam yediğimiz gıdaların diş aralarına girmesi ve dilde birikmesi sonucu olmaktadır.

Devamını Oku 18.01.2021

Kanal tedavisi hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar

2021 yılının ilk yazısı ile sizlerle birlikteyim. Hepinizin yeni yılı kutlarım. 2021 yılında herşey hem ülkem hem de dünya adına umarım çok çok güzel olur. Bu haftaki yazımda kendi uzmanlık alanım olan kanal tedavisi hakkında doğru bilinen yanlışları yazmak istedim. Kanal tedavisinin ciddi ağrıya neden olduğu düşünüldüğünden, hastaların tedaviyi erteleme yönünde eğilimli olduğunu görmekteyim. Kulaktan dolma bilgilerin zaman kaybına neden olduğuna, dişinizi kurtarma şansının azaldığına ve sonuç olarak dişinizi kaybedilebileceğinize dikkati çekmek istiyorum. Bu nedenle kanal tedavisiyle kurtarılma şansı olan dişlerin tedavisini ne olur ertelemeyin. Şimdi gelelim halkımız arasında doğru bilinen yanlışlara:

Devamını Oku 04.01.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS