Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Dişlerimizin rengi neden değişir?

24.08.2021 Salı | 09:57

Herkes daha beyaz ve parlak dişleri olsun ister. Fakat bu her zaman mümkün müdür? Dişlerimizin rengi neye göre değişir? Dişler zamanla neden renk değiştirir? Bu haftaki yazımı sizlerin bana sürekli sorduğu diş renklenmelerine ayırdım. Dişlerimizin mevcut rengi birçok faktöre bağlıdır. Bunların en önemlileri çevresel etkenler, gelişimsel etkenler ve genetik faktörlerlerdir. Çevresel etkenlere bağlı olarak dişlerimizde beyaz tonlardan kahverengiye doğru renklenmeler ya da kirlenmeler oluşabilmektedir. Gerekli diş tedavi uygulamaları yapıldığında ve çevresel etkenler ortadan kaldırıldığında dişlerimiz orijinal renklerine kolay bir şekilde kavuşabilmektedir.

Hastalarımıza rutin olarak uyguladığımız diş taşı temizliği bunun için yeterli olabilmektedir.

Gelişimsel etkenler ise dişin gelişim sürecine bağlıdır. Özellikle gebelik döneminde anne karnında bebeğin dişlerinin oluşması aşamasında kullanılan ilaçlar, annenin geçirdiği hastalıklar etkilidir. Bebek dünyaya geldikten sonra yine diş gelişimi bitene kadar dişlerin etkilenme ihtimali oldukça yüksektir. Bu gibi durumlarda genellikle bu problemlerin çözümü daha ileri tedavi yöntemleri ile mümkün olmaktadır.

Genetik yapı olarak dişler daha beyaz veya sarı olabilir. Aynı zamanda kalıtımsal yapıdaki bazı bozukluklara bağlı olarak da dişlerde şekil ve renk bozuklukları da olabilmektedir. Eğer diş renklenmenizden rahatsızsanız mutlaka diş hekiminizden yardım isteyiniz. En önemlisi doğru teşhisin konulmasıdır. Kafanıza göre ya da internetten okuduklarınıza göre dişlerinize beyazlatma ürünleri uygulamayın. Diş hekiminiz sizlere etkene bağlı uygulanacak en iyi tedavi yöntemini önerecektir.

Çevresel etkenler diş renklenmesinin en önemli nedenlerindendir. Bu renklenmeler asit ve travma ile oluşan aşınma ve çiziklere bağlı olarak, kullanılan ilaçlara bağlı olarak, diş fırçalama alışkanlıklarına bağlı olarak ve boyayıcı gıdalar kaynaklı görülebilmektedir. Sigarayı ise zaten belirtmeye gerek yoktur. Ağız ve diş sağlığımızın en büyük düşmanıdır ve dişlerimizin rengini berbat etmektedir. Yaşımız ilerledikçe de dişlerimizde yıpranmalar söz konusu olmaktadır ve bu yüzden dişlerde aşınma, sararma meydana gelebilmektedir Bunlar dışında kanal tedavili veya kanal tedavisi görmemiş fakat canlılığını kaybetmiş dişlerde de renklenmeler sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu tür durumlarda da diş hekiminize gitmeyi sakın ihmal etmeyin.

Her yazımda belirttiğim gibi düzenli ve doğru bir ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Doğru teknik ile diş fırçalamak ağız sağlığımızın temelini oluşturur. Bu temel ne kadar sağlam olursa karşılaşacağınız diş problemleri de o ölçüde az olacaktır. Bu hafta size anlatacaklarım bu kadar, bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hepinize sağlıklı ve diş ağrısız bir hafta diliyorum.

Diğer Yazıları

Diş dolgusu sonrası dikkat etmeniz gerekenler!

Diş dolgusu çürümüş, çatlamış ya da kırılmış olan ve estetik açıdan hoş görünmeyen dişlerin çeşitli materyallerle restore edilmesidir. Diş dolgusu ile madde kaybına uğramış dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmesi amaçlanır. Çürük doku ilerlemeden uygulanan bu yöntem, dişi tamamen kaybetmenin önüne geçer. Bazı durumlarda dişlerimizde meydana gelen çürükleri göremeyiz. Özellikle dişlerin ara yüzlerinde meydana gelen çürüklerin teşhisi için mutlaka düzenli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku 01.08.2022

Diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması ve diş bakımına gereken özenin gösterilmemesi sebebiyle her yaşta diş kaynaklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle oluşan diş sorunları, mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir.

Devamını Oku 28.06.2022

Ramazan’da ağız ve diş sağlığınızı koruyun!

Ağız ve diş sağlığı her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Özellikle Ramazan ayında oruç tutanların daha çok önem vermesi gereken bir durumdur. Sahur ve iftar sonrası ağız bakımı yapılmadığı zaman diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski artmaktadır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.

Devamını Oku 05.04.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS