Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Kanal tedavisi hakkında bildiğiniz 8 yanlış bilgi!

20.09.2021 Pazartesi | 09:18

Daha önce size kanal tedavisi hakkında bu köşede birçok yazı yazdım ve elimden geldiğince sizlere faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Bu haftaki yazımda ise kanal tedavisi hakkında doğru bildiğiniz 8 önemli yanlış bilgiyi düzeltemeye çalışacağım. Gerek hastaneye gelen hastalarımdan gerekse de sosyal medya aracılığıyla sizden gelen mesajlarda bu yanlış bilgilerle sıklıkla karşılaşmaktayım.

İsterseniz gelin birinci yanlış bilgiyi düzeltelim. Kanal tedavisi zor ve uzun süren bir tedavi değildir. Günümüz teknolojisiyle birlikte kanal tedavisinde kullanılan aletler o kadar değişti ki, kanal tedavisi artık uzman ellerde oldukça kolay bir şekilde bitirilebiliyor. İkinci yanlış bilgi ise kanal tedavisinin çok ağrılı bir işlem olduğudur. Bu kesinlikle ama kesinlikle doğru değildir. Kanal tedavisi sırasında yapılacak diş ve çevre dokular etkin bir şekilde uyuşturulduğu için hastalarımız tedavi sırasında herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Üçüncü yanlış bilgi ise kanal tedavisinin çok uzun sürdüğü ve saatlerce koltukta oturulması gerektiğidir. Sanılanın aksine kanal tedavisi işlemi çok uzun sürmemekte ve tedavinin bitirilmesi süreci en fazla bir saat sürmektedir. Yukarıda da değindiğim gibi cihazlar ve sistemlerin gelişmesi sayesinde işlem oldukça kolay ve konforlu bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Halkımız arasındaki dördüncü yanlış bilgi ise kanal tedavisi için birkaç kez diş hekimine gidilmesi gerektiğidir. Dişin pulpasının yani sinirinin canlı olduğu durumlarda hemen hemen her zaman kanal tedavisini tek seansta bitirilebiliyoruz. Ancak dişin canlılığını yitirdiği kök ucunda enfeksiyon olduğu ve “retreatment” dediğimiz kanal tedavisi tekrarı yapıldığı durumlarda seans sayısı dişin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu gibi durumlarda da kanal tedavisi genellikle tek seansta bitirilebilmektedir. Ama enfeksiyonun geçmediği durumlarda da en fazla iki seansta kanal tedavisini bitirebiliyoruz. Beşinci yanlış bilgi ise ağrıyan her dişe kanal tedavisi yapılacağıdır.

Ağrıyan her dişe kanal tedavisi yapılmıyor. Hafif ağrı ile sinyal veren ya da hiç ağrı yapmayan çürükler ilk etapta sadece dolguyla tedavi edilebiliyor. Ancak tedavi edilmemesi durumunda dişin sinirine ilerleyerek iltihaplanmaya neden oluyor. Bu durumda kanal tedavisi gündeme geliyor. İltihabın çok ilerlemesi halinde, şiddetli ağrı yaşanmasına karşın bu kişilerde kanal tedavisi mümkün olamıyorsa dişin çekilmesi gerekiyor. Bu sebepten dolayı dişiniz ağrıdığı zaman ihmal etmeyin mutlaka diş hekiminize başvurun. Oldukça kolay çözülebilecek bir sorununuz ileride diş çekimi ile sonuçlanabilir.

Altıncı yanlış bilgi ise kanal tedavisinden sonra çok fazla ağrı olduğudur. Kesinlikle aşırı ve şiddetli ağrı olmaz. Sadece çiğneme esnasında diş kökünde 2-3 gün sürecek hafif bir baskı ve ağrı hissedersiniz ki bu da gayet normaldir. O bölgede işlemden sonra bir yara iyileşmesi olacaktır. Fakat çok şiddetli bir ağrı varsa normal gitmeyen bir şeylerin olduğu düşünülerek hekime başvurmak gerekir. Yedinci yanlış bilgi ise kanal tedavisi yapılan bir dişte ileride bir problem olursa dişin çekileceğidir. Bu da tamamen hatalı bir bilgidir. Kanal tedavisi tekrarlanabilen bir işlemdir. ‘’Retreatment” dediğimiz kanal tedavisi yenileme işlemini sıklıkla uygulayabilmekteyiz. Kanal tedavisinin başarısız olduğu durumlarda, kanal dolgusu boşaltılıyor, kök kanalları tekrar şekillendirilip dezenfekte ettikten sonra tekrar doldurabiliyoruz. Yani kanal tedavisi başarısız olursa dişi kurtarmak için elimizde hala etkili yöntemler bulunmaktadır.

Sekizinci ve son yanlış bilgi ise kanal tedavisi yerine implant yaptırmanın daha sağlıklı olduğudur. Bu asılsız bilgiyi hiçbir diş hekimi hastasına söylemez. Unutmayınız ki diş hekimi kurtarabileceği bir dişi çekip yerine implant yapmaz. Diş hekiminizin asıl görevi dişinizi tüm şartları zorlayarak kurtarmaktır. Bir de ben bir kanal tedavisi uzmanı olarak üstüne basa basa belirtmek isterim ki ağzınızda fonksiyon görebilecek bir diş kökü en iyi implanttan daha iyidir. Bu yüzden dişlerin kıymetini çok iyi bilin ve dişlerinizi çürüklerden korumak için günde iki kez fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı unutmayın. Kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeyi asla ihmal etmeyin. Bu hafta size bahsedeceklerim bu kadar. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hepinize sağlıklı ve diş ağrısız bir hafta dilerim.

 

Diğer Yazıları

Diş dolgusu sonrası dikkat etmeniz gerekenler!

Diş dolgusu çürümüş, çatlamış ya da kırılmış olan ve estetik açıdan hoş görünmeyen dişlerin çeşitli materyallerle restore edilmesidir. Diş dolgusu ile madde kaybına uğramış dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmesi amaçlanır. Çürük doku ilerlemeden uygulanan bu yöntem, dişi tamamen kaybetmenin önüne geçer. Bazı durumlarda dişlerimizde meydana gelen çürükleri göremeyiz. Özellikle dişlerin ara yüzlerinde meydana gelen çürüklerin teşhisi için mutlaka düzenli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku 01.08.2022

Diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması ve diş bakımına gereken özenin gösterilmemesi sebebiyle her yaşta diş kaynaklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle oluşan diş sorunları, mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir.

Devamını Oku 28.06.2022

Ramazan’da ağız ve diş sağlığınızı koruyun!

Ağız ve diş sağlığı her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Özellikle Ramazan ayında oruç tutanların daha çok önem vermesi gereken bir durumdur. Sahur ve iftar sonrası ağız bakımı yapılmadığı zaman diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski artmaktadır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.

Devamını Oku 05.04.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS