Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Ramazan’da ağız kokusunu önlemenin püf noktaları!

19.04.2021 Pazartesi | 09:37

Bu haftaki yazımda Ramazan ayında sizlerin sıklıkla karşılaştığı bir problem olan ağız kokusunu ele almak istedim. Solunum yolu enfeksiyonları, diş ve dişeti rahatsızlıkları, mide problemleri, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklar ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ağız kokusu sorunu özellikle Ramazan ayında açlık ve susuzluğa bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntılardan biridir. Ancak ağız ve nefes kokusunu önlemek sizin elinizdedir.

Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır. Bu da bakterilerin üremesi ve diş çürüğünün oluşması için uygun ortam hazırlar. Ramazan ayında diğer aylara oranla tatlı çeşitleri daha çok tüketildiği, akşam saatlerinde daha çok atıştırıldığı, kahve, çay gibi içecekler daha çok tüketildiği için bakterilerin artması ve dolayısıyla çürüklerin oluşması hızlanmaktadır.

Ramazanda dişler fırçalanmadığında sahurdan iftara kadar geçen sürede bakteriler ağızda kolayca üreme imkânı bulur. Bu durum ağızda kötü koku ve diş çürümelerine yol açar. İftar ve sahurdan sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler ağızda asitlenmeye ve diş çürümelerine sebep olur. Bu durum enfeksiyon yoluyla birçok hastalığa da davetiye çıkarabilir.

Diş çürüklerinden ve ağız kokusundan korunmak için iftar ve sahurdan sonra dişlerimizi özenle fırçalamalıyız. Dişler fırçalanırken, dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de fırça yardımıyla iyice temizlenmesi gerekir.

Oruç tutanların ayrıca ağız antiseptiği kullanmaları da tavsiye edilir. Böyle bir imkân yoksa tuzlu su ile de gargara yapılabilir. İyi bir ağız bakımı için ayrıca diş ipi kullanılmalı, bütün görünen görünmeyen iç ve dış yüzeyler ile dil üstü mutlaka en az 2 dakika fırçalanmalı ve temizlenmelidir. Ayrıca Ramazan ayı boyunca diş tedavilerinizi aksatmayın, yapılması gereken tedavilerinizi ertelemeyin.

Diş çürüklerinden korunmak ve ağız kokusu sorunu yaşamamak için Ramazan'da da asitli yiyeceklerden uzak durulmasında fayda var. Sahurda karbonhidratlı yiyecekleri daha az tüketmeli, peynir ve süt gibi kalsiyum kaynağı yiyecekler ile meyve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Soğan, sarımsak ve turp gibi kokulu yiyecekler özellikle çiğ tüketildiğinde ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusunun önüne geçebilmek için bu yiyeceklerin tüketimine dikkat edin. Yoğun baharat kullanımı, ağız içindeki kokuya neden olan sülfür bileşenlerini artırdığı için ağız kokusu neden olur.

Özellikle ramazan ayında hem sindirim sistemini yormamak hem de ağız kokusunu azaltmak için daha az baharatlı yemekler tüketin. Eğer sahurda çay tüketmek istemiyorsanız bol su içmek ağızdaki su dengesini koruyacağından ağız kokunuzu da azaltmış olur. Bu hafta size anlatacaklarım bu kadar.

Yazıma son vermeden önce artan vakalar nedeniyle maske mesafe ve temizlik kurallarına oldukça önem vermenizi özellikle sizden rica ediyorum. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda inşallah çifte bayramı kutlama şansımız olacaktır. Hepinize sağlıklı ve diş ağrısız bir Ramazan ayı diliyorum.

Diğer Yazıları

Bayramda yüzünüz gülsün dişiniz ağrımasın!

Bir aylık Ramazan Ayının ardından Ramazan Bayramı’na kavuşuyoruz. Bayramda örf ve adetlerimize göre akraba eş dost ziyaretleri çok olur. Ne yazık ki geçen sene olduğu gibi bu sene de pandemi nedeniyle çoğumuz sevdiklerinden uzakta ya da yalnızca çekirdek ailesi ile bayramı geçirecek.

Devamını Oku 10.05.2021

Kök kanalı tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Endodontik tedavi olarak da bilinen kök kanal tedavisi işlemi, modern diş hekimliğinde yaygın olarak uygulanan bir prosedürdür. Kötü, hasar görmüş veya enfekte olmuş bir dişi çekmek yerine onarmak ve korumak için kullanılan bir tedavidir. Kanal tedavisi genellikle dişinizi kurtarmanın ve uzun yıllar boyunca ağız içerisinde tutmanın en iyi yoludur.

Devamını Oku 12.04.2021

Başarısız bir kök kanal tedavisinin nedenleri

İyi yapılmış kanal tedavilerinde başarı oranı %90-95 civarındadır. Bazı durumlarda örneğin hastanın ağız hijyenine dikkat etmemesi sonucu dişte yeni bir çürüğün oluşması veya dişin dolgusunda kırığın oluşması gibi nedenlerle, kök kanallarının içerisine yeniden bakteri sızıntısının olduğu durumlarda; kök kanallarının tekrar enfekte olması söz konusu olmakta ve başarısızlık meydana gelmektedir.

Devamını Oku 05.04.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS