Reha Erus Reha Erus

40 yıl önce bugün: Papa'ya suikast girişimi

13.05.2021 Perşembe | 13:19

Tam 40 yıl önce 13 Mayıs 1981’de dönemin Papa’sı John Paul Sen Piyer Katedrali meydanında haftalık genel oturumda inançlıları Papa mobil aracından kutsarken karnından vuruldu ve koltuğa çöktü. Saatler 17.07’yi gösteriyordu.

Saatler 17.07’yi gösteriyordu. Araç durmadan son sürat en yakın hastaneye adeta uçarken meydanda muazzam bir panik başladı. Genç esmer bir adam elinde Belçika yapımı Bowning HP 9mm Panabellum marka tabancasıyla koşuyordu. Bir rahibe ona hızla çarpınca tökezledi ve yere düştü. Yakalanmıştı. Kimdi bu genç? En yakın karakolda yapılan yıldırım sorgulamada adının Mehmet Ali Ağca olduğu belirlendi. Gazeteci Abdi İpekçi’nin katiliydi. Niçin Demirperde’den gelen Katolik dünyasının lideri Polonyalı Karol Wojtyla’yı vurmak istemişti? Arkasında hangi güçler vardı? Israrla "Tek başıma hareket ettim" diyecekti. Hoş bir ara Bulgar bağlantısını ortaya attı. Üç kişiyi zan altında bıraktı ama kanıtlanamadı.

Fotoğraf: Reha Erus

1984’te Papa’ya suikast girişimi mahkemesi Roma’da başladı. Tüm oturumları temsilcisi olduğum gazetem için takip ettim. Mahkeme Başkanı Severino Santiapichi beraberindeki jüri heyeti ile sabırla Ağca’nın her açıklamasını değerlendirdi. En ufak ayrıntı kaçırmamak için özen gösterdi. Savcı ise Antonio Marini'ydi. Kızıl Tugaylar tarafından öldürülen Başbakan Aldo Moro’nun davasından yeni çıkmıştı. Sonra dost olduk üç kez birlikte Türkiye’ye geldik. Marini çetin cevizdi. Ağca ile sinir savaşına girdi ve sık sık sıkıştırdı teröristi. Ağca bu durumlarda zaman kazanmak üzere arkası fos çıkan iddialarda bulundu. Adını verdiği bütün insanlar mahkemeye bir şekilde getirildi. Sonuç alınamadı. Papa’yı KGB’nin, Demokratik Alman gizli servisi Stasi’nin vurdurmak Doğu Blok ülkelerinin ortadan kaldırmak istediği varsayımı mahkeme boyunca ağırlık kazandı. Bir ara Vatikan içinde köstebek arandı. Sicilya Mafyası dendi. Hümeyni rejiminin bile adı geçti Ağca’nın mahkemeye çıkacak kıyafeti yoktu. Mahkeme heyeti aralarında para toplayıp açık mavi bir takım elbise almışlardı. Bir sorgulamasında "Ben İsa Peygamberim" diye bağırınca mahkeme zaten fiilen sona erdi. Ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı 19 yıl yattı. Kendisi ile iki kez Ancona cezaevinde röportaj yaptım. Kimseyi ele vermedi. Aslında bilinenleri tekrarlıyordu. Tek yenilik annesinin pişirdiği kuru fasulye pilavı özlediğiydi.

Papa John Paul kaldığı cezaevinde kendisini ziyaret etti ve Tanrı huzurunda affettiğini söyledi. Ne konuştukları da sır gibi kaldı. Mahkeme sonuçları fiyaskoydu. İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’ de Ağca’yı affettiğini açıklayınca bir ikili anlaşma gereğince Türkiye’ye iade edildi. Sorgulandı ve dava düştü. Serbest kaldı. Aradan 40 yıl geçti Abdi İpekçi cinayeti gibi Papa’ya suikast girişimi de esrarını hala koruyor.

Fotoğraf: Reha Erus 

Diğer Yazıları

İtalya'ya karşı yine yenildik

Geldim gidiyorum Milli Futbol Takımımızın İtalya’ya karşı bir zaferini hala tadamadım.

Devamını Oku 12.06.2021

Pandemide en çok özlenen tokalaşmak oldu

Neredeyse 1.5 yıldır koronavirüsün tutsağı haline geldik. Hele biz 65 yaş üstüler için gerçekten zor bir dönemdi. Eve kapanarak değil dostlar ile kendi ailemizin bireyleri ile bile görüşemedik, yan yana pek gelemedik. Maske, mesafe, temizlik ezberimizi bozdu. Psikolojik sıkıntılar etrafımızda kol gezdi. Bunalıma girmeye ramak kaldı. Her zamanki gibi iradesi güçlü olanlar bu eve hapsi daha bir az hasarla atlatmaya çalıştı, çalışıyor.

Devamını Oku 09.06.2021

"İçimizdeki İtalyanlar, Çinliler, Sırplar... "

İtalya’nın Adriyatik denizindeki turistik kenti Rimini’de 25 Mayıstan bu yana Voleybol Kadınlar FİVB Milletler Ligi maçları oynanıyor. Dünyanın belli başlı milli takımları burada gövde gösterisinde bulunuyor. İtalyan teknik direktör Giovanni Guidetti’nin çalıştırdığı 'Filenin Sultanları' lakaplı Voleybol Milli takımımız bu turnuva da ardı ardına galibiyetlere ulaştı ve belki tarihinde ilk kez yenilgi görmeden 6 maça imzasını attı.

Devamını Oku 06.06.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS