Reha Erus Reha Erus

79. Venedik Film Festivali start aldı

01.09.2022 Perşembe | 17:20

İki yıllık pandemi sonrası Cannes Film Festivali’nin ardından Avrupa’nın ikinci önemli film festivali kabul edilen Venedik sinema şöleni start aldı.

Yıllardan beri festivalin direktörlüğünü başarı ile üstlenen Alberto Barbera 79. Venedik Film Festivalinin sürprizlerle dolu olduğunu söyleyerek ‘Çok kaliteli filmleri Julianne Moore başkanlığındaki jüri seçmekte zorlanacak eminim. Birde zengin Kırmızı Halımız olacak.’ dedi.

Dakika bir Lido Adasındaki Red Carpet’e ilk ABD’nin eski First Lady’si Hillary Clinton çıktı. Noah Baumbach’ın yarışma bölümünde ki ‘White Noise’ filmini desteklemek için Venedik’e gelen aynı zamanda ABD’nin eski Dışişleri Bakanı ‘Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alan Fransız yıldız Catherine Deneueve’ü ilgi açısından geride bıraktı ama giydiği beyaz kaftan beğenilmedi.

Bu yıl Jüri Başkanı Julianne Moore. Renkli ve saygın bir Hollywood’lu. İşi zor çünkü yarışma bölümünde birbirinden iddialı yapıtlar var.

Benim merak ettiğim filmlerin başında Santiago Mitre’nin ‘Argentina 1985’i, Cafer Panahi’nin ‘No Bears’ı, Florian Zeller’in ‘The Son’u ve İtalyan Luca Guadagnino’nun ‘Bones and All’u geliyor.

Tabii yarışma dışı filmlerde beraberinde ünlü yıldızları Venedik’e getiriyor. Red Carpet’te onları yürürken, hayranlarına imza dağıtırken göreceğiz. Cate Blanchett, Hugh Jackman, Colin Farrell, Isabell Huppert, Laura Dern, Monica Bellucci, Casey Affleck, Sigourney Weawer, Joel Edgerton bunlardan bazıları.

Maalesef Covid- 19’e yakalanarak iki yıl önce hayatını kaybeden Koreli yönetmen Kim Ki-Duk’ un son eseri ‘Call of God’ da yarışma dışı seyirci ile buluşacak.

Venedik 79’dan ilk haberler böyle. Devamı haftaya.

Diğer Yazıları

Elimizden kaçırdık biri şampiyon, diğeri finalist oldu

Aslında bu yazımın başlığı ‘Ufuk Sarıca ve Orhun Ene’nın suçu neydi?’ olmalıydı. Basketbol Milli Takımımızın Ergin Ataman öncesi iki eski koçu.

Devamını Oku 23.09.2022

Örnek alınması gereken bir dayanışma

İtalya’da erken genel seçimlere bir hafta kala Mario Draghi teknokrat hükümetinin Kültür ve Eğlence’den sorumlu Bakanı Dario Francheshini giderayak bir jestte bulunarak enerji krizinden etkilenen sanat dünyasına 40 milyon Euro’luk bir yardım yapılacağını açıkladı.

Devamını Oku 18.09.2022

36 aylıkken ilkokula başlamak

İtalya’da erken genel seçimlere az kala DP (Demokratik Parti) lideri Enrico Letta çocukların 3 yaşında okula başlayıp eğitimi 18 yaşında tamamlama fikrini ortaya attı.

Devamını Oku 14.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS