{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Amerika günleri

15.11.2022 Salı | 16:07

Pandemi nedeniyle yaklaşık üç yıldır Amerika’ya gidememiştik. Akrabalarımız da Türkiye’ye gelememişlerdi. Sonunda kavuştuk. 3 haftalık ziyaretimiz yoğun geçti. Bu arada 50. evlilik yıl dönümümüzü kutladık, New York’a günü birliğine gittik. New York eski New York. Daha da kalabalıklaşmış. Trafik İstanbul’u aratmıyor. Tam bir keşmekeş. Massachusetts, Connecticut, New Hampshire ve Vermont’ta yaprakların renk değiştirmesini, sonra da süzülerek dökülmelerini izledik. Cadılar Bayramı nedeniyle gerçekleşen etkinliklere katıldık, simgesi olan bal kabağı resimleri çektik.

Gidemediğimiz üç yıl içerisinde Amerika’nın pandemiyi ciddi bir şekilde atlattığının izleri hala var. Özellikle yaşlıların halen maske kullanmaları dikkatimi çekti. Caddelerde belediyeye bağlı seyyar aşı araçları gönüllü aşı uyguluyor. Enflasyon da kendisini hatırlatmış. Gerçi zirve yaptıktan sonra yavaş yavaş düşüyor ama özellikle gıda maddelerindeki artış fazlasıyla gözleniyor. Üç yıl önce Amerika’ya gittiğimizde Donald Trump başkandı. Şimdi Joe Biden var ve ünlü gafları artık hoş karşılanmıyor.

Bu arada Temsilciler Meclisi ve Senato’da ki ara yenileme seçimlerinde Pennsylvania eyaletinde Cumhuriyetçi Parti adayı olan Dr. Mehmet Öz Demokrat Parti’nin adayı John Fetterman karşısında kötü bir yenilgi aldı. Bulunduğumuz Massachusetts eyaletinde genelde Kasım ayında havalar çok soğuk olur ve kar yağar. İklim değişikliği buralara da uğramış. Gece soğuk olsa da gündüz ısı 18 derecenin altına inmedi ve çok az yağmur yağdı. D vitaminine hasret Amerikalılar bol bol güneşlendiler.

Bu akşam uçağa binip yarın İstanbul’da olacağız. Sonra da İasos köyümüze yeni Amerika anılarıyla gideceğiz.

Diğer Yazıları

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS