Reha Erus Reha Erus

Amerikan futbolunun 'kahramanı': Tom Brady

10.02.2021 Çarşamba | 12:41

Ülkemizde Amerikan futbolu pek tanınmaz. Sadece Super Bowl olarak bilinen NFL (Ulusal Amerikan Futbol Ligi) final maçı sırasında bilgi sahibi oluruz o da Super Bowl finalinin Amerika’da en çok izlenen, reyting yapan canlı yayını olduğu ve reklam geliri rekorları kırdığı içindir.

Reklamların 30 saniyesi 5 milyon 500 bin dolardır. Resmi Havayolumuz THY de geçmişte Super Bowl finali sırasında yayınlanmak üzere reklam vermiştir. Düşünün bugüne kadar Super Bowl sadece, Apollo 11’in Ay’a ulaşması ve Watergate skandalının baş aktörü Başkan Richard Nixon’un istifa konuşmasında geçildi. Oscar ödülleri canlı yayını bile hep Super Bowl’un gölgesinde kaldı. Super Bowl devre aralarında konserlerin de düzenlendiği, maç öncesi şenliklerin yapıldığı bir kült etkinliği olarak kabul edilir.

Aslında Amerikan futbolu Avrupa’da doğan, benimsenen rugby sporunun kurallarına benzer. Sahada 15 oyuncu ile oynanır. Amaç rakip sahadaki belirli bölümlerde savunmayı geçerek puan elde etmektir. Tabii savunmacılara büyük iş düşer. Her ne kadar sporun adı futbol yani ayak oyunu olsa da topu elle tutup taşımak ve amaca ulaşmak asıl hedeftir.

Fotoğraf: AFP

Amerikan futbolunda en önemli oyuncu ‘Quarterback’ yani oyun kurucudur. Oval uçları sivrileşen dikişli topun pasını aldıktan sonra en elverişli oyuncuya fırlatması başlı başına bir yetenek ister. Çabukluk ve güçlü atma refleksi takımına gereken puanları kazandırır. Bu tür süreklilik futbolda yoktur. Topu taşıyanın üzerine rakip savunma çökünce maç durur. Amaç rakip sahada alan kazanmaktır. Son alan çizgisi geçilince en yüksek puan elde edilir.

Burada konumuz takımın oyun kurucusu. Amerikan futbolu tarihindeki en iyi quarterback yani oyun kurucu tartışmasız Tom Brady’dir. Tom Brady geçtiğimiz yıl 6 şampiyonluk gördüğü New England Patriots takımından Tampa Bay Buccaneers takımına transfer oldu ve Pazar günü Florida eyaletinde Raymond James Stadı'nda oynanan 55.Super Bowl finalinde Tom Brady’nin formasını giydiği yeni takımı Kansas City Chiefs ile final mücadelesi yaptı.

Maçı 31 -9 kazanan Tamba Bay Buccaneers’i zafere taşıyan Tom Brady oldu. Tom Brady bugüne kadar tam 10 final maçına çıktı ve toplam 7 kez kupayı havaya kaldırdı. Bu şu demek: Tom Brady Super Bowl’u tarihinde kazanan bir çok takımdan daha fazla şampiyonluk yaşadı. Altışar kez şampiyon olan eski takımı New England Patriots ile Pittsburg Steelers’i tek başına geride bıraktı.

Fotoğraf: AFP

New England Patriots geçen yıl Tom Brady’i "Artık yaşlandı takımda etkili olmaz" diye gönderdi. Tom Brady 43 yaşında ve yine maçın ‘En Değerli Oyuncusu’ seçildi. Eski kulübü bin pişman. Ama Tom Brady yılmadı, 18 yıldır kupaya hasret yeni takımı Tampa Bay Buccaneers’in başarısına imza attı.

Tom Brady çocukluğunda Amerikan Futbolu'nun yıldızlarının resimlerini biriktirerek büyüdü. Koleksiyonu zenginleştikçe okul takımına girmeye çalıştı. Ancak onun için beden eğitimi öğretmenleri "Boyun kısa, oyun akışına ayak uyduramazsın, dayanamazsın, sıskasın, zayıf ve çelimsizsin sahada ezilirsin" diyerek vazgeçirdiler. O da beyzbol oynamaya başladı. Ama aklı hep Amerikan Futbolu'ndaydı. Bunu gözlemleyen bir lise antrenörü Tom Brady’yi oyun kurucu olarak hazırlamaya ve bir halterci gibi ağırlık çalıştırmaya başladı. Sonuç ortada. Tom Brady Amerikan Futbol tarihinin değil en iyi oyun kurucusu gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu oldu.

Büyük oyuncu ülkesinde klasik futbolun yıldızı Cristiano Ronaldo ile eş değerde tutuluyor. Hatta daha fazlası...

Çok zengin ama buna karşın ailesine düşkün bir alçak gönüllü baba olarak da bilinen Tom Brady yine ülkesinde kendisini bu başarısıyla çalkantılı siyasetin çok ötesine taşıdı.

Fotoğraf: AFP

Diğer Yazıları

Zeytinyağı atıklarını ne yapmalıyız?

Yakın geçmişte bu köşeden Milas’ın zeytinyağının Avrupa Birliği coğrafi tescil listesine girdiği haberini coşku ile vermiştim. ‘MİTSO’nun (Milas Ticaret ve Sanayi Odası) birkaç yıldır özenli ve ısrarcı çalışmasıyla bu unvan hakkıyla alınmıştı.

Devamını Oku 18.04.2021

Yeni Zelanda yerlileri Maori'lerin Haka Dansı satılık değil

Yeni Zelanda’ya 2003 yılında Peter Jackson’un yönettiği ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin son filmi ‘Kralın Dönüşü’nün galası için davetli olarak gitmiştim.

Devamını Oku 14.04.2021

ABD halkı Dwayne Johnson'ın başkan olmasını istiyor

Dwayne Johnson şu anda Hollywood’da tartışmasız en çok para kazanan sinema oyuncusu konumunda.

Devamını Oku 11.04.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS