Reha Erus Reha Erus

Aşk bedduası

19.11.2020 Perşembe | 12:47

Gazetelerde okudum. Bir giyim markasının eski ortaklarından Metin Z ile eşi Çağla Z. arasında 3 yıldır süren boşanma davası sonuçlanmış. İstanbul Aile Mahkemesi'nin baktığı davada Metin Z. eşi Çağla Z’ye 500 bin TL maddi tazminat ve ayda 20 bin lira yoksulluk nafakası ödeyecekmiş. Metin Z. ayrıca, eşine beddua ettiğinden kişilik haklarını zedelediği için de 250 bin TL manevi tazminat verecekmiş.

Aile Mahkemesi alışıla gelmeyen bu ceza için ‘Kocanın eşine karşı, kadının sosyal saldırı oluşturan beddua niteliğinde söz ve davranışları nedeniyle eşin kişilik haklarını zedelemiş olduğundan manevi tazminatın da hükmedilmesini uygun bulunduğuna karar vermiş.

Ülkemizde beddua okumak maalesef çok yaygındır. İlk kızdığımız anda hemen bu yola başvururuz. En kolay tepki refleksidir. ‘Allah belanı versin’ de en klasik olanıdır.

Bir süre önce bir radyo istasyonunda aşk ile ilgili bir konu işleniyordu. Aşk nedir, nasıl aşık olunur, aşk hastalık mıdır, umutsuzluk mudur, aşırı sevginin aşk dozu ölçülür mü?

Pandemi ilk dalga sırasında evden dışarıya çıkmanın yasak olduğu dönemde terasta yürürken beğendiğim bir radyo istasyonunun sabah kuşağına kulak veriyordum. Dinleyicilere aşk konusunda görüşlerini sordular. Sevgilisinden yeni ayrılmış olanlar, aşkı bir kaç kez tadarken üzülenler, aşkı bilmeyenler, sevda ile aşkı karıştırmış olabileceğini tahmin edenler. Kısacası aşkı tanımlamak için ciddi kafa yoranlar ilgi ile başından geçenleri araya reklamların girmesine rağmen anlatmaya, paylaşmaya çalıştılar.

Programın sonuna doğru canlı bağlanan bir başka kadın dinleyici noktayı o kadar güzel koydu ki! Aşktan yana çok acı çektiğini ve hayatına giren ve kendisini üzen erkeklere ‘İnşallah aşk acısı çekersin‘ diye beddua ettiğini böylece rahatladığını söyledi.

İlginç bulmuştum. Sıra dışı bir beddua. ‘İnşallah aşk acısı çekersin’

Ülkemizde belki ilk defa bir insan mahkeme kararıyla beddua etmekten manevi tazminat vermeye mahkum edildi. 250 bin TL hiçte az para değil.

Aşk uğruna edilen bu beddualar acaba mahkemelere taşınsa davalar nasıl sonuçlanırdı? Açıkçası bilemedim.

fotoğraf: iStock

Diğer Yazıları

Avrupa'da online alışverişe boykot çağrısı

Covid-19’un ikinci dalgası özellikle Avrupa’yı fena vuruyor. Öyle yarım yamalak değil ciddi karantina kararları peş peşe geliyor. Hükümetler neredeyse pes etmiş durumda. Radikal önlemler vakaları ve ölümleri engelleyemiyor. Üstelik bir de geleneksel mutlak kutlanan bir Noel ve Yılbaşı bayramı var.

Devamını Oku 22.11.2020

Pandemide Barbie satışları patladı!

Koronavirüs salgını nedeniyle hemen hemen her sektörde büyük krizler yaşandı ve yaşanmakta. Arada onlardan söz ediyorum. Ne yazık ki bu illet yüzünden ülkeler bile teslim bayrağını çekiyorlar. Ancak bu kez pandemi sırasında yıldızı parlayan talep artışı gösteren, ürün yetiştirilemez hale gelen bir oyuncak, 62 yaşındaki dünyaca ünlü Barbie bebeklerinin satışında patlama yaşanıyor.

Devamını Oku 15.11.2020

Pandeminin körüklediği hastalık: Sedef

Yaklaşık 45 yıldır Sedef hastasıyım. Ama çok şükür bütün vücudu kaplayabilen plak türü değil. Sadece dirseklerimde ve ayak bileklerimde zaman zaman da kafa derimde görülüyor... Tıp dünyasında ‘Psoriasis’ olarak tanımlanan Sedef hastalığı cilt hücrelerinin normalden bir kaç kat daha hızlı çoğalmasından ortaya çıkan bir cilt bozukluğudur.

Devamını Oku 12.11.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS