Reha Erus Reha Erus

Avrupa'da online alışverişe boykot çağrısı

22.11.2020 Pazar | 15:04

Covid-19’un ikinci dalgası özellikle Avrupa’yı fena vuruyor. Öyle yarım yamalak değil ciddi karantina kararları peş peşe geliyor. Hükümetler neredeyse pes etmiş durumda. Radikal önlemler vakaları ve ölümleri engelleyemiyor. Üstelik bir de geleneksel mutlak kutlanan bir Noel ve Yılbaşı bayramı var.

Hal böyleyken uyarılar arka arkaya geliyor "Evinizde sadece ailenizle kutlayın. Akraba, misafir kabul etmeyin" diye... Nasıl olacak kimse fikir yürütemiyor.

Özellikle Avrupa'da Noel, Yılbaşı demek hediye demek. Özdeşleşmiş bir olmazsa olmaz gerçeği. Tabii bir de Noel ağacı süslemesi var. Zaten armağanlar çam ağacının altına yerleştirilecek.

Fransa’da hükümetin de destek verdiği sosyal kurumların pandemi sırasında tüketicilere bir önerisi var:

Çok zor durumda bulunan esnafı daha fazla mağdur etmemek için Noel ve Yılbaşı alışverişlerini online yerine doğrudan evlere yakın mağazalardan, dükkanlardan, marketlerden yapma önerisi.

Hatta ekonomi Bakanı Bruno Le Marie daha da ileriye giderek ve tüketicilere seslenerek "Eğer çocuğunuza bir oyuncak hediye alacaksanız evinizin yakınındaki bir oyuncakçıya uğrayın. Kitap alacaksanız yine en yakın kitapçıya başvurun. Noel ve Yılbaşı yemeği için alışverişinizi sokağınızdaki marketten yapın. Evden çıkmak istemiyorsanız telefonla sipariş verin" dedi.

Bir tür internet aracılığı ile yapılan satışları boykot etme çağrısı. Alenen dünyanın en ünlü online satış yapan sektörün devlerinin adı bile veriliyor. Fransa’nın milletvekili Matthieu Orphelin'in yaptığı bu öneri İtalya ve İspanya’da da benimsendi. İtalya’da Tüketiciler Birliği ticaretle uğraşanların COVID-19 kurbanı olduklarını hatırlatarak online alışverişin bu süreç içerisinde yasaklanarak mağdur esnafa katkıda bulunulması gerektiğini savundu.

Ulusal Girişimciler Birliği de Başbakan Giuseppe Conte’ye bir mektup göndererek ülke çıkarları için bu zor dönemde özellikle dükkan kapatmakla karşı karşıya kalan küçük esnafı desteklemek amacıyla online dev alışveriş şirketlerine siparişlerin durdurulmasını istedi. Bu dayanışmada hedef yine Amazon’du.

ABD’de ise durum farklı. Günde 120 bin yeni vaka var. 24 saate yaşamını yitiren ortalama 2.000 kişi  oluyor. Eyaletlere göre evden çıkma yasağı ve karantina ağır basıyor. Online alışveriş had safhada. Üstelik önümüzde Noel ve Yılbaşı'ndan önce Black Friday ve Şükran Günü etkinlikleri var. Yani on line alışveriş büyük bir olasılıkla 2020’de koronavirüs sayesinde satış rekorları kıracak. Tabii başta da Amazon.

Kısacası Avrupa esnafını bir şekilde korumaya çalışıyor, çalışacak. Dayanışmayı yerine getirmek için destek verecek. Öyle görünüyor. Ama ABD kesin klasik huyundan vazgeçmeyecek. Dijital alışveriş salgına karşın dolu dizgin devam edecek.

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS