{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Bir eve iki Oscar heykelciği girer mi?

24.02.2022 Perşembe | 15:54

Şunun şurasında 1ay kaldı Oscarlar törenine. 27 Mart’ta Hollywood&Highlands Bulvarında ki Dolby Tiyatrosunda sinema sanatının en değerli ödülleri dağıtılacak. Şu bir gerçek ki daha pandemi döneminden önce başlayan törene ilgisizlik Akademiyi fazlasıyla rahatsız ediyor.

Daha birkaç gün önce ‘Super Bowl’ Amerikan futbolu finalinin ekranlarda izleme rekoru kırması yayıncı kuruluş ABC’yi adeta alarma geçirdi. Bu giderek düşen rating sorununu gözden geçiren uzmanlar törenin daha ilgi çekmesi için arayış içerisinde yeni formüllerin peşine düştüler. Akademi sonunda daha fazla izleyici sağlayabilecek bir adım attı.

İlk kez 94. Oscar ödüllerinde yeni bir uygulama başlatılıyor. Mevcut kategorilere ek olarak iki dalda daha ödül verilecek ve bu ödüller seyircilerin oylamasıyla belirlenecek. Seyirciler Twitter üzerinden #OscarsFanFavorite ve #Sweepstakes etiketleriyle birlikte en beğenilen filmi paylaşarak ve oylayarak katılabilecekler.

Oscara aday gösterilmeyen bazı kaliteli filmlerin heykelciğe ulaşması bu şekilde sağlanabilecek. Tabii katılma süreci başlatıldı ve 3 Mart’ta sona erecek. Siz bile katılabilirsiniz. Umarım işe yarar. Ödüllerde adaylara dönersek ilginç bir durum var. Soru şu: ‘Bir eve iki Oscar heykelciği girer mi?’

İspanyol oyuncu çift Penelop Cruz ve Javier Bardem iki ayrı dalda ödüle aday gösterildiler. Penelop Cruz, Pedro Almodovar’ın çok ödüllü ‘Paralel Anneler’ filmi ile ‘En İyi Kadın Oyuncu’ kocası Javier Bardem’de 50 li yıllarda ilk gerçek sit com olarak kabul edilen ‘Lucille Ball Show’ da ünlü yıldız Lucille Ball ve eşi prodüktör Desi Arnaz’ın güçlü olmalarına karşın çirkin iftiralarla karşı karşıya gelmeleri ve büyük zorluklar geçirmelerini anlatan Aaron Sorkin yönetiminde ki ‘Being the Ricardos’ yapıtı.

İkisi de dallarında kesin favori mi? Hayır değiller. Rastlantı Penelop Cruz’un başlıca rakibi kocası ile ‘Being the Ricardos’ ta Lucille Ball’ı canlandıran Nicole Kidman. Javier Bardem’in üstesinden gelmesi gereken ise herkesin favori gösterdiği Jane Campion’un 12 adaylı ‘The Power of the Dog’ yapıtının kötü adamı Phil’i oynayan Benedict Cumberbatch. Ama Oscarlar sürprizlere hep açık. O nedenle aynı eve iki Oscar heykelciliğinin girmesi zor da olsa mümkün.

Diğer Yazıları

Deniz Akalın'ın dokunaklı mektubu

Deniz Akalın İtalya’da Agnelli Hanedanı’nın nikahsız gelini. Varislerden Andrea Agnelli’nin 12 yıllık 2 çocuklu hayat arkadaşı.

Devamını Oku 04.12.2022

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS