Bisiklet

İlk bisikletim 6 yaşındayken oldu. Babam Ankara’da Amerikalılardan ikinci el bir üç tekerlekli almıştı. Sümer Sokak kaldırımlarında fiyaka yaparak pedal çevirir arkadaşlarıma zaman zaman binmeleri için ödünç verirdim.

Sonra İtalya’ya gittik. Giro d’İtalia yani İtalya Bisiklet Turu ile tanıştım. Siyah – beyaz ekranlarda her etabı seyretmeye çalışırdım. O devirde idolüm Fransiz sporcu Jacques Anquetil’di. Sarı mayosu vardı İtalya’da otomobil azdı. Bisiklet çoğunun ulaşım aracıydı özellikle büyük kentlerde. Vittorio De Sica’nın 1948 yapımı “Bisiklet Hırsızları” filmini seyrettiğimde çift tekerin iş için nasıl bir ihtiyaç olduğunu öğrenmiştim.

Ertesi yaz bir bisikletim oldu. Bu sefer Roma sokaklarında diğer bisikletli arkadaşlarımla dolaşırdık. Hırsızlar cirit attığı için birde kocaman zinciri vardı. Tak, çıkar zaman alırdı ama çalınmasını göze alamazdım. Bu arada dünyanın en çok satan ve en kaliteli bisikleti 'Bianchi' markaydı. Çok pahalı ve profesyonellere uygun üretildiği olduğu için bana 'Tornado' alınmıştı. Sonraki yıllar İtalya’da otomotiv sanayinde büyük bir patlama oldu. FIAT 500, 600, 1100 gibi ekonomik otomobiller Torino’daki fabrikadan çıktıkça üstelik çok makul fiyatlarla satışa konulunca bisiklet modası yavaş yavaş geçti. Üstelik otomobilin en büyük rakibi artık motosiklet ve Vespa oldu.

Kentlerde otomobil trafiği yoğunlaştıkça motosiklette bisikletin yerini aldı. Ama kırsal alanda modası hala geçmemişti bisikletin... Büyük kentlerde bisiklet ancak hafta sonları için spor ve gezinti amaçlı sokaklarda görülüyordu. Ancak Hollanda, Belçika, Avusturya gibi ülkelerde bisiklet hiçbir zaman değerini kaybetmedi. İşe gitmek için kullanıldı. Başbakanlar, bakanların, bürokratların adeta makam aracıydı çift tekerler. Birçok ülkede bisikleti tekrar özendirmek için özel bisiklet parkurları asfaltlandı. Maviye boyandı. Başarılı da olundu.

Koronavirus salgını ile birlikte pek çok Avrupa ülkesinde toplu taşımacılıkta yeni kurallar kondu. Tercih edilmemesi için bilet fiyatları artırıldı.

Hükumetler hem çevreyi hem de insan sağlığını korumak için bisikleti teşvik etmeye başladı. Örneğin İtalya yeni bisiklet satın alacaklara mali yardımda bulunacağını açıkladı. Alınan bisikletin yüzde 60’ı nı devlet ödemeyi kabul etti. Bu yardım için en çok 500 Avro belirlendi.

Nereden nereye. Bisiklet tekrar revaçta. Ve bu kez modasının uzun zaman geçmeyeceği kesin...       

Fotoğraf: AFP

içerikler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS