Reha Erus Reha Erus

Bruce Willis'i Hollywood'dan uğurlarken

29.08.2022 Pazartesi | 12:21

Ünlü caz ustası Al Jarreau’nun seslendirdiği ‘Moonlighting’ şarkısından esinlenerek dizi haline getirilen ‘Blue Moon’ (Mavi Ay)’da ilk kez Bruce Willis ile tanışmıştık. O zamanlar İtalya’daydım ve Silvio Berlusconi’nin TV kanallarından birinde haftada üç defa ekranlara geliyordu şanslı dizi.

Özel detektif bürosunda Cybill Shepherd ile birlikte kah romantik, kah güldürü, kah dramatik akışın içerisinde Bruce Willis karizmatik haliyle seyircilerin kalbini daha ilk bölümlerden itibaren kazanmıştı.

Mavi gözlü sarışın Cybill Shepherd ile kusursuz bir çift oluşturmuşlardı. Hemen hemen her hafta magazin dergilerine konu oluyorlardı. İyi hatırlıyorum Bruce Willis’in derdi genç yaşta saçlarının çabuk dökülmesiydi ve bunu büyük sorun haline getirmişti. Dizi ABC kanalında 3 Mart 1985’te start aldı ve 67 bölümün sonunda 1989’un Kasım ayında final yaptı.

Cybill Shepherd ‘Mavi Ay’ dan sonra pek ortalarda gözükmedi. Bruce Willis’in ise başına talih kuşu kondu. Hollywood’un şöhretli oyuncuları Sylvester Stallone, Harrison Ford, Richard Gere, Don Johnson ve Mel Gibson’un burun kıvırdığı ‘Die Hard’ (Zor Ölüm) filmi için denendi. Provalarda ki tek sıkıntı orta boylu olmasıydı. Çekim tekniği ile bu da giderildi. Sanki mimikleri ile oynuyordu. Tabii seyirci ve gişe rekorları kırılınca ‘Zor Ölüm’ ün devamı geldi. Demi Moore ile evliliği de olay olmuştu. Bu arada Mel Gibson bir röportajda ‘Zor Ölüm’ rolünü kabul etmeyerek hata yaptığını söylemişti.

Ardından Bruce Willis yapımcıların ve yönetmenlerin sık sık kapısını kaldığı oyunculardan biri oldu. Bu arada fırsat buldukça müzik ile ilgileniyor ve albümler çıkartıyordu. ‘Pulp Fiction’, ‘Twelwe Monkeys’, ‘The Fifth Element’, ‘The Sixth Sense’, ‘Last Man Standing’, Sin City’, ‘Looper’ gibi yapıtlarda seyircinin karşısına çıktı. Son dönemlerde vasat ve kalitesiz filmlerde rol almayı tercih etti.. Adeta sonun başlangıcını yaşıyordu. Hareketleri ağırdı. Aksiyon sahnelerinden kaçınıyordu. Nedenini kendisi açıkladı. Afazi illeti ile mücadele ediyordu. Beynin sol tarafındanki konuşma merkezinde meydana gelen ve bir çok sebebe bağlı oluşan hasar sonucunda konuşma, konuşulanları anlama, adlandırma, okuma ve yazma gibi becerilerin kısmen veya tamamen kaybı Bruce Willis’in mesleğini zorunlu olarak noktaladı.

Geçtiğimiz Cuma günü son filmi ‘Wrong Place’ (Son Çıkmaz) vizyona girdi. Maalesef sinema eleştirmenlerinden geçer not alamadı. Oysa Hollywood’dan uğurlanırken daha iyisini hak ediyordu. Tanrı şifa versin karizmatik Bruce Willis’e.

Diğer Yazıları

Elimizden kaçırdık biri şampiyon, diğeri finalist oldu

Aslında bu yazımın başlığı ‘Ufuk Sarıca ve Orhun Ene’nın suçu neydi?’ olmalıydı. Basketbol Milli Takımımızın Ergin Ataman öncesi iki eski koçu.

Devamını Oku 23.09.2022

Örnek alınması gereken bir dayanışma

İtalya’da erken genel seçimlere bir hafta kala Mario Draghi teknokrat hükümetinin Kültür ve Eğlence’den sorumlu Bakanı Dario Francheshini giderayak bir jestte bulunarak enerji krizinden etkilenen sanat dünyasına 40 milyon Euro’luk bir yardım yapılacağını açıkladı.

Devamını Oku 18.09.2022

36 aylıkken ilkokula başlamak

İtalya’da erken genel seçimlere az kala DP (Demokratik Parti) lideri Enrico Letta çocukların 3 yaşında okula başlayıp eğitimi 18 yaşında tamamlama fikrini ortaya attı.

Devamını Oku 14.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS