Reha Erus Reha Erus

Bu dünyadan 'zakkumcu' Dr. Ziya Özel geçti

19.08.2021 Perşembe | 13:14

80’li yılların ortasında o zamanlar yeni kurulan bir gazetenin İtalya temsilciliğini yapıyordum. Yazı işlerinden sabahın köründe telefon geldi. Dr. Ziya Özel adlı Türk doktor zakkum çiçeğinden ürettiği ilacın kanser tedavisinde kullanılabileceğini öne sürmüş, hatta Sicilya sdasında bulunan Catania kentinde bir onkologla ortak çalışmaları olduğunu söylemiş. Yeni görevim bu onkoloğu bulup röportaj yapmaktı.

O zamanlar cep telefonu filan yok. Catania’daki bütün hastaneleri aradım taradım. Kimse bu Türk doktor Ziya Özel’i tanımıyordu.

Türk gazetelerinin Almanya baskılarını inceledim. Dr. Ziya Özel çok iddialıydı. Zehirli yaprakları ile bilinen zakkumun çiçeklerinin ekstresi şifa saçıyordu. Ne var ki meslektaşları aynı kanıda değildiler. Sert eleştirilerin ortasındaydı. Ne şarlatanlığı kalmıştı ne sahtekarlığı, ne de yalancılığı. Tıp dünyasından aforoz bile edilmişti.

Dr. Ziya Özel beş yıl askeri doktor olarak hizmet vermiş daha sonra istifa ederek zakkumun bol yetiştiği Muğla’daki Devlet Hastanesinde göreve başlamıştı. Egeli köylülerin cilt hastalıkları ve özellikle vücutlardaki kanserli bölgelere zakkum yaprakları koyduklarına tanık olan Dr. Ziya Özel sonradan tıp literatürüne geçecek araştırmalarına başladı. Dr. Ziya Özel yaptığının ilaç değil zakkum ekstresi olduğunu savunarak Latince adı ile ‘Nerium Oleander’in zehirli olmasına karşın kanser hastalarına uygulandığında olumlu sonuçlar verdiğini söylemiş büyük tepkilerle karşılaşmıştı. Bunun üzerine ülkeden adeta kaçarak ABD’ye yerleşen Dr. Ziya Özel araştırmalarını burada sürdürdü. Zakkumdaki ‘Oleander’in maddesinin bağışıklık sistemini güçlendiren etkisini kanıtlayarak ABD’de patent alan Dr. Ziya Özel daha sonra zakkum ekstreli ilacı için FDA'dan (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ilk olumlu raporu 2013’te aldı. Aynı FDA tarafından yapılan Faz1 deneme çalışmasının başarıyla sonuçlandığı açıklanmıştı.

Zakkumcu Dr. Ziya Özel geçtiğimiz 6 Haziran'da California’da 94 yaşında yaşamını yitirmiş. Kızı Sumru Vance babasının çok vatansever olduğunu ve zakkumdan elde ettiği kanser ilacı çalışmalarını Türkiye’de sürdürmek için çok uğraş verdiğini belirterek ‘O ilaçları Türkiye’deki hastalarına iletiyordu. Tedavi olup iyileşenlerden gelen güzel haberlerle mutlu oluyordu. Babam Türkiye’ye hiç küsmedi. Tek hedefi hastalarını bulduğu zakkum ekstresi bağışıklık sistemini güçlendirmekti" açıklaması yaptı.

Dr. Ziya Özel çalışmaları sırasında zaman zaman zakkum yapraklarının çok zehirli olduğunu hatırlatarak "Sakin kaynatıp suyunu içmeyin hayatınıza mal olur" uyarısında bulunurdu.

Bu dünyadan ‘Zakkumcu’ lakabı ile tanınan Dr. Ziya Özel geçti ama geliştirdiği kanser ilacı yasal olarak kullanılmaya başlandı.

Fotoğraf: Hürriyet

Diğer Yazıları

Balotelli’ye bir özür borcum var

İtalyan oyuncu Mario Balotelli’nin adı ne zaman bir Türk kulübü tarafından anılınca hep ‘Aman ha. Sakın!’ uyarıları yazmışımdır.

Devamını Oku 25.01.2022

Bu yaz dondurmalar eriyebilir

Köyümüzün merkezine indim. Malum günlük alışveriş ve gazete alımı için. Gazeteler ünlü bir dondurma markasının profesyonel buzdolabının üzerine yerleştirilmişti. Gazeteleri şöyle bir araladım. Dolabın içi boştu. Daha dün içinde çeşitli dondurmalar vardı. Sahibine ‘Hayırdır. Dolabı boşaltmışsın!’ dedim.

Devamını Oku 22.01.2022

Djokoviç’ in kaybı 50 Milyon Euro olabilir

Her ülkenin kendi yasa ve kuralları vardır. İsterseniz Kral olun bunları çiğneyemezsiniz Çünkü çiğnetmezler. Hele Avustralya gibi eski bir İngiliz kolonisi iseniz ve Commonwealth’e bağlı 54 ülkeden biriyseniz yasalar kutsaldır, bağlayıcıdır.

Devamını Oku 18.01.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS