Reha Erus Reha Erus

Çıplak ayakla araç kullanılır mı?

25.08.2020 Salı | 11:12

Koronavirüs nedeniyle evde zamanın büyük bir bölümünü sosyal medyada arama motorlarında yüzerek, haber sitelerinde kulaç atarak dünyada nelerin olup bittiğini keşfetmeye çalışarak geçiriyorum genellikle. Geçenlerde İtalya’da ilginç bir konu gündeme oturdu.

Tabii bu deniz sahili olan bütün Akdeniz ülkelerini kapsıyordu. Yaz aylarındayız ya. Covid-19 illetine rağmen deniz sefasından vazgeçen pek olmuyor. Bazı ülkelerde plajlarda mesafe kuralı katı. Bazılarında ise göz yumuluyor. Güzel bir deniz ve kumsal günü sonrası istenmese de sonuçta eve gitmek gerek. Haliyle araca binerken ayaklar hala ıslak ve kumlu olabiliyor. Sürücü direksiyon başına oturuyor. Ayaklarında nemi ve kum tanelerini hissedince çıplak ayaklarla araç kullanmayı tercih edebiliyor. Ya da Tokyo deyimini yakıştırdığımız parmak arası terlikle. İşte bu konu mercek altına alınmış: "Çıplak ayakla veya deniz terliği ile araç kullanılır mı?"

Trafik yasalarına göre böyle bir yasak yok. Ayrıntıda gaza, frene varsa debriyaja ayakların kapalı olması ile ilgili bir ayrıntı bulunmuyor. Yani eğer trafik polisi aracı durdurursa ve sürücünün çıplak ayak veya açık terlikle kullandığını görürse ancak kendi emniyeti için uyarıda bulunabiliyor. Ceza kesmesi söz konusu değil. Ne var ki eğer bir kaza meydana gelirse sigorta veya kasko olarak üçüncü şahıslara karşı sorumlu olabiliyor. Sigorta şirketi hasarı veya olası karşı tarafa verilen hasarı ödemiyor. Hele yaralanma ve ölüme neden olunca sürücü hapı yutuyor. Devreye kasıt dışında amme davası da giriyor. Kısacası yasalar kişinin çıplak ayakla veya önü açık ya da iki parmak arası terlikle araç kullanmasını yasaklamıyor ancak pedallar üzerinde ve altında ayakların kaymasıyla yaşanacak kaza ile tüm sorumluluklar direksiyon başındaki sürücüye yükleniyor. Böyle bir durumda trafik sigortası basit hasarları bile ödemiyor. İtiraz edilecek olunursa madde madde ayrıntıları okumadan ve gözü kapalı imzalanan poliçede "Çıplak ayakla kullanılan araçta olası kaza sonrası oluşan hasardan sorumlu değiliz" ibaresi atlamış olunuyor.

Genelde tüm AB'ye bağlı ülkelerin trafik sigortası poliçesinde bu madde yer alıyor. Ama trafik yasasında çıplak ayakla araç kullanmak için bir cezai kural konmamış. Sadece "Araç seyir halindeyken emniyet kurallarına dikkat edin" denmiş.

Yasalar ne derse desin ıslak ve kumlu çıplak ayaklarla kendi ve diğer araçların sahiplerinin yol emniyeti için ıslak ve kumlu ayaklarla araç kullanılması tehlikeli ve riskli... Sigorta poliçesi affetmiyor.

Fotoğraf: iStock

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS