Reha Erus Reha Erus

COVID-19'da köpek denetimi

29.09.2020 Salı | 11:42

Amerika’ya ilk gidişimde New York JFK havalimanında uçaktan inince pasaport polisine doğru giden koridorda yürürken köpekli polisler bizi uyararak "Tek sıra durmadan yürümeye devam edin" uyarısında bulundular. O sırada sevimli köpekler üzerimizi ve elimizdeki çantaları kokladılar. Birden bir köpek başka yolcunun çantasına ısrarla havladı. O yolcu sıradan çıkartıldı ve kontrol başlatıldı.

Hemen öğrendim. ABD topraklarına başka bir ülkeden çiğ tarım ürünleri sokmak yasaktı. Zaten ABD’ye girerken size aralarında "Tarım ürünleri taşıyor musunuz?" da bulunan bir listeyi uçakta verip imzalatıyorlar. Yalan beyanla ülkeye bile girmeniz yasaklanıyor.

Beagle cinsi tarım ürünlerini koklayıp yakalayan bu köpeklerin yanılma şansı yok gibiymiş. Öyle kusursuz ve sabırla yetiştiriliyorlarmış ki! Keza valiz dağıtım bantlarında narkotik uzmanı köpeklerde iş başında oluyorlar. Genelde Alman çoban kurt köpekleri uyuşturucuyu bulmakta uzmanlar. Yolcunun üzerindeki 1gram uyuşturucuyu kaçırmıyorlar.

Nereden nereye. Geçenlerde Finlandiya’nın başkenti Helsinki Havalimanı'nda ülkeye giriş yapacak yolcular arasında COVID-19 virüsü taşıyıp taşımadıklarını saptamak için bu konuda eğitim görmüş köpeklerin kullanıldığı haberi geldi. Uçaktan inen yolcular elektronik aletlerle kontrol yerine köpeklerin koklamasıyla 10 saniye içerisinde COVID-19 virüsü taşıyıp taşımadıkları ortaya çıkartılıyormuş.

Konuyu ayrıntılı araştırırken geçtiğimiz Pazar günü ‘Milliyet’ gazetesinin ekinde Seyhan Akıncı’nın ‘Dedektör köpekler işbaşında’ başlıklı aydınlatıcı yazısını dikkatle okudum. Almanya’daki Hannover Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde yapılan araştırmalara göre sadece bir haftalık eğitimden geçen köpeklerin enfekte olmuş kişileri saptama başarısı yüzde 94 gibi çok yüksek bir rakammış. Eğitimli köpekler enseden alınan ter örneğini koklayarak kişinin virüs taşıyıp taşımadığını 10 saniye gibi kısa sürede tanımlayabiliyormuş. Şu anda Helsinki Havalimanı'nda uzman 4 köpek görev yapıyormuş. Bu rakam Kasım ayına dek 10’a çıkartılacakmış. Veterinerlik Fakültesi koronavirüs için beş cins köpeğin koku alma duyarlarının öne çıktığını saptamış. Bunlar Belçika Malinois, Alman Çoban Köpeği, Golden Retreiver, Labrador ve Spaniel Springer’mış. Bu konuda bir çok ülke çalışmalarda bulunmak üzere Helsinki Veterinerlik Fakültesi’ne başvurup Helsinki Havalimanında incelemeler yapıyorlarmış.

Değişik cins köpeklerin koku duyusu sayesinde bomba, narkotik, doğal afet gibi hayati konularda ki başarılarını bilimsel alanlara da kaydırılması ve denenmesi olumlu sonuçlar veriyor son örneklere göre. Son olarak Finlandiya’da COVID– 19’a karşı köpeklerin sadece enseden alınan ter numunesini çok kısa bir sürede koklayarak negatif veya pozitif olarak tanımlaması yakın gelecekte bu tür araştırmalarda maddi açıdan da bir rahatlama getirecek gibi.

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS