Doğayı korumak için ünlü koy kapatıldı

Doğayı korumak için ünlü koy kapatıldı © Reuters

Doğanın kendisini yenilemesi için ünlü Maya Bay koyu kumsalı süresiz olarak kapatıldı.

Geçtiğimiz Aralık ayının son bölümünü Malezya, Singapur ve Tayland’ı içeren bir Uzak Doğu gemi gezisinde geçirdim. Malum oralarda yaz sezonu, tropikal mevsim ve turist kaynıyor. Tabii gemi gezisinin en can alıcı yeri Phuket Adası ve ona bağlı doğa harikası takım adacıkları...

Phuket’ten her birine bağlı üç adet 250 beygirlik motorlarla bu adalara ulaşılabiliyor. Saatte 160 kilometre hız ile seyreden bu turistik deniz motorları ile 6 -7 saatte gidilebilecek adalara 1 saatte ulaşılabiliyor. Zaman kazanmak için bire bir...

Fotoğraf: Reuters

Burası Ko Phi Phi Adaları. Yılda 35 milyon yabancı turist çeken Tayland’ın en gözde bölgesi. Doğal mağaralarda kanolarla dolaşmak, tropikal balıklarla birlikte yüzmek, kumsallarda güneşlenmek, dalgalarla boğuşmak, jet skilerle sürat denemeleri yapmak bir gün içerisine sığdırılıyor.

Burada en dikkat çeken Oscar’lı oyuncu Leonardo Di Caprio’nun başrolünü üstlendiği “The Beach” filminin 4 ay süre ile çekildiği ünlü Maya Bay koyu kumsalı.

18 yıldır turistlerin büyük ilgisine odaklanan harika doğayı yaşamak için onlarca sürat motoru buraya günde 4000 ila 5000 turisti getiriyordu. Getiriyordu diyorum, çünkü Ekim ayında Tayland hükümeti bu adayı  insanlara süresiz kapattı. Gerekçe olarak da doğanın ve özellikle denizin altının ekoloji açısından büyük darbe aldığı gösterildi. Biz adaya deniz motorunda sandece 200 metre yaklaşabildik. Rehberimiz “İşte 'The Beach' filminin çekildiği kumsal. Burayı Leonardo Di Caprio ünlü yaptı ama süresiz kapatılması için  “Maalesef burayı biz mahvettik” diyerek Tayland’lı yetkililere bir çevreci olarak baskıda bulundu" bilgisini verdi.

Tayland Ulusal Parklar Sorumlu Müdürü Songtam Suksawang kapatılma kararı ile ilgili Ekim ayında şöyle konuştu: "Her biri 750 beygir gücündeki deniz motorlarının yanaştığı sahillerdeki mercan kayalıkları doğanın kısa veya uzun sürede kendi kendini onaramayacağı boyutlara ulaştı. Günde gelen binlerce turistin üzerine bastığı, güneşlendiği, piknik yaptığı, çöp bıraktığı kumların altındaki bitki kökleri kurudu veya kırıldı. Şimdi doğanın kendi kendini ekoloji sistemi ile tekrar yenilendirmesi ve yapılandırması için Maya Bay kumsalını insanlara ve özellikle turistlere süresiz kapattık, koruma altına aldık. Bu süreç ne kadar sürer bilemiyoruz. Ancak öncelikle mercan kayalarının kendine gelmesi gerek. Kumsalda ki köklerin hayata dönmesini sabırla bekleyeceğiz ve adanın eski haline yani 'The Beach' film çekimi öncesindeki gerçek doğasına gelmesini sağlayacağız.”

Tayland’ın doğasının kirlenmesine taviz vermemesi ve bu kararı alması bugün diğer ülkelerce de gıpta ediliyor ve alkışlanıyor. Leonardo Di Caprio’nun ünlendirdiği adanın kumsallarının yine kendi önerisi ile koruma altına alınması çevrecilik adına büyük bir önlem ve örnek.

Keşke bizde inci gibi sahillerimizi talan edeceğimize, kirleteceğimize, çarpık inşaatlarla çirkinleştireceğimize Tayland gibi yasaları acil harekete geçirerek doğa ve çevrecilik adına koruma altına alabilsek. Keşke!         

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS