Reha Erus Reha Erus

Dördüncü sayfa

12.09.2020 Cumartesi | 11:53

Yazılı basında yani gazetelerde 3. sayfa haberciliği diye bir deyim vardır. İngilizcesi ‘third page news’ genelde adliye haberlerini içerir. Kaza, yangın, gasp, darp, hırsızlık, cinsel şiddet, adam yaralama, cinayet gibi.

Bol resimli bulvar gazetelerinin dışında 3. sayfa yerel istihbarat servislerinin takip ettiği kentlerde yaşanan yasa dışı eylemlerin gazetedeki okunan sabit yeridir.

Eğer bir adliye haberi ile ilgili bilgi istiyorsanız gazetenin 3. sayfasını çevirir ve araştırırsınız.

Bu bir çok ülkenin gazetelerinde kalıplaşmıştır. Çok eskiden Avrupa’da 3. sayfa kültür sanat sayfası olarak bilinirdi. Tabii o zamanlar bir gazetede sayfa adedi 6'yı pek geçmezdi. Sonrada İtalya’da özellikle mafya, cinayet ve hırsızlık haberleri için 3. sayfa kullanılmaya başlandı.

Ülkemizde günümüzde adliye haberleri artık tek sayfaya sığmıyor. Zaman zaman fazla haberler ve özellikle kadınlara şiddet, hayvanlara eziyet, cinayet, hırsızlık, anarşi, olay yeri inceleme ile ilgili bilgiler sarkınca şimdilerde ek olarak 4. sayfaya taşındı. Kısacası Türkiye’de ki bu tür adliye haberleri artık tek sayfaya sığmıyor, taşıyor. Türk polisi failleri  çok çabuk ve kolay yakalıyor ve adalete teslim ediyor. Ancak gözaltına alınan sanıkların çoğu çıkarıldıkları mahkemelerce adli kontrol şartı ile serbest bırakılıyor.

Böyle olunca suça teşvik mekanizması ile adli olaylar artıyor ve sayfada yer kalmıyor. Gazetelere bakıyorum 3. sayfa haberleri ayrıca 4. sayfada da artık yer buluyor. Bu ülkemizde ki suç oranının ne denli arttığını gösteriyor. Farkındaysanız gazetelerde artık kadına şiddet özel sayfası bile var. Bu tür haberler kamera görüntüleri ile kanıtlanır hale geldi.

Sokak ortası dövmeler, bıçaklamalar, öldürmeler insanların gözü önünde oluyor. Tabii haberlerde görgü tanıklarının bilgisine de başvuruluyor böylece 3. sayfa doluyor, yer kalmıyor. Yeni bir sayfa gerekiyor. Sonuçta 4. sayfa okuyucunun hayatına girmiş oluyor.

Elbette nüfus artışı adliye olaylarının çoğalmasında da rol oynuyor. Ama son yıllarda işsizlik, geçim zorluğu, suçların gerektiği gibi cezalandırılmaması, özellikle kadın hakları ile ilgili yasaların çıkmaması, gasp ,darp, adam yaralama hatta bazı cinayetlerde failin koşullu serbest bırakılması teşviki adli vakaların hızla artmasına neden oluyor.

Bu gidişle değil 4. sayfa gazetenin önemli bir bölümü bu tür haberlerle dolacak.

Diğer Yazıları

İtalya'nın en eski kafesi pandemi kurbanı mı?

Kanallar diyarı Venedik’e her gittiğimde mutlak San Marco Meydanı'ndaki 300 yıllık Caffè Florian'a uğrar cappuccino içerdim. Zaten Venedik'e giden çoğu yabancı turistlerin meydandaki uğrak yeridir. Karşısındaki görkemli katedrali seyrederken bir şeyler içip atıştırmak büyük zevktir.

Devamını Oku 28.02.2021

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS