Reha Erus Reha Erus

Dünyanın yakın tarihini değiştirdi, ölümü tek sütuna haber oldu

04.09.2022 Pazar | 12:34

Hiç unutmuyorum Berlin duvarı yıkıldıktan sonra çalıştığım gazete İtalyan Komünist Partisinin lideri Achille Occhetto’nun ilk yorumunu istemişti. O sırada Bologna’da bulunan Occhetto sadece ‘Büyük bir değişikliğin içerisindeyiz. Bu elbette ülkemize ve partimize de yansıyacak’ demişti.

‘Soğuk Savaş’ı bitiren, ‘Demir Perde’ yi kaldıran, Batı ile kavgaları sona erdiren Mihail Gorbaçov dünyanın yakın tarihini sonradan ezberlediğimiz iki kelime ile değiştirmişti. ‘glastnost’ (açıklık) ve ‘perestroyka’ (yeniden yapılanma) ile üç nesildir süregelen aşırı katı rejime son verdirmişti. O rejimin adı ‘Stalinizm’di ve Gorbaçov ‘ Tanrıya şükürler olsun bu topluma baskı yapan, şiddet uygulayan, insan hakları ve kişilerin taleplerini tamamen göz ardı eden bir rejim olan Stalinist modelinin öldüğünü ve gömüldüğünü artık güvenle söyleyebilirim’ diyerek hem halkına, hem de dünyaya rahat bir nefes aldırmıştı.

Sıra arka arkaya açıklanması beklenen reformlara gelmişti. Bunu başkanlık yaptığı üç yıla sığdırmaya çalıştı. Başarılı oldu mu? Çok tartışıldı. Akademik ve basın özgürlüğünün getirilmesi en çok Batı’yı memnun etti. Ancak en önemli reformlar başta ekonomiyi serbestleştirmek ve siyaseti yeniden kurma girişimleri sonuç vermedi. Bunda eski rejimlerin kurt siyasetçilerinin sık sık çelme takması büyük rol oynadı. Tabii Gorbaçov’un varlığı ve politikası ile Sovyetler Birliği dağılmaya artık yüz tutmuştu . Zaten Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya’nın bağımsızlık taleplerine güç kullanmadan yaklaşan reformcu karizmatik lider 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasına ve iki Almanya’nın birleşmesine ‘Bu onların iç meselesi’ diyerek sessiz kalması ve karışmaması da yakın tarihe damgasını vuran başka bir gerçekti. Tıpkı bir yıl önce Sovyetler Birliği’nin Afganistan’dan çekilmesi gibi.

Gorbaçov halkına özgürlükler tanısa da ekonomi alarm veriyordu. Evet geçmişte ülkede bulunmayan gıda ürünleri artık marketlerde yerini almıştı. Yurt dışına çıkmayı hayal bile edemeyen vatandaşlar için sınır kapıları açılmıştı. Parası olan rahatlıkla araç alabiliyordu. KGB baskısı kalkmıştı. Saygın dünya lideri konumuna gelen Gorbaçov Moskova’yı rahatsız ediyordu. Sonunda başarısız da olsa bir darbe girişimi ile yolun sonuna geldiğini anladı. Bir yıl önce ‘Doğu- Batı ilişkilerinde radikal değişikliklerin öncülüğünü yaptığı gerekçesiyle ‘Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü. ‘Demir Perde’den gelen Polonyalı Papa 2. John Paul ile Vatikan’da görüştü dinle sorunları olmadığını dile getirdi. NATO’ya karşı silahla örgütlenen Doğu blokunun ‘Varşova Paktı’ lav edildi. ABD Başkanlarının adeta kankası oldu. Bütün bunları üç yıllık Devlet Başkanlığı dönemine sığdırdı. Sonrası malum. Dünyanın yakın tarihte kaderini değiştiren Mihail Gorbaçov geçenlerde 91 yaşında hayata veda etti ve ölümü Rusya gibi bir çok ülkede tek sütuna haber oldu. Yıllar önce yaşamını yitiren çok sevdiği eşi Raisa Gorbaçova’sına kavuşacağı günü bekliyordu. Ve o gün geldi.

Diğer Yazıları

Elimizden kaçırdık biri şampiyon, diğeri finalist oldu

Aslında bu yazımın başlığı ‘Ufuk Sarıca ve Orhun Ene’nın suçu neydi?’ olmalıydı. Basketbol Milli Takımımızın Ergin Ataman öncesi iki eski koçu.

Devamını Oku 23.09.2022

Örnek alınması gereken bir dayanışma

İtalya’da erken genel seçimlere bir hafta kala Mario Draghi teknokrat hükümetinin Kültür ve Eğlence’den sorumlu Bakanı Dario Francheshini giderayak bir jestte bulunarak enerji krizinden etkilenen sanat dünyasına 40 milyon Euro’luk bir yardım yapılacağını açıkladı.

Devamını Oku 18.09.2022

36 aylıkken ilkokula başlamak

İtalya’da erken genel seçimlere az kala DP (Demokratik Parti) lideri Enrico Letta çocukların 3 yaşında okula başlayıp eğitimi 18 yaşında tamamlama fikrini ortaya attı.

Devamını Oku 14.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS