Reha Erus Reha Erus

Güle güle Sandy

09.08.2022 Salı | 16:01

Aslında acı haber bekleniyordu. Ama insan yine de konduramıyor işte. Dile kolay tam 30 yıl önce başlayan meme kanseri ile mücadelede evrelerin tek tek üstesinden gelen Avustralya’lı şarkıcı - sinema oyuncusu - aktivist Olivia Newton – John maalesef bu ölümcül hastalığa sonunda yenik düştü. Birkaç aydır Santa Ynez’deki çiftliğinde ‘Kanserle Mücadele Vakıfları’na bağış toplamakla yaşamının son günlerini geçiriyordu.

Aslında adı kadar Olivia Newton – John’u Sandy olarak tanıdık. Sandy Olsson. 1978 yapımı romantik müzikal komedi ‘Grease’ deki muhteşem öğrenci rolü ile. Jim Jacobs ve Warren Cassey’in kaleme aldığı bu gençlik öyküsü sahnelerde büyük ilgi toplarken 1978 yılında beyazperdeye aktarıldı. Yönetmenliğini Randel Kleiser’in yaptığı filmde John Travolta ve Olivia Newton - John’un sergilediği muhteşem performans bir anda dünya gençliğini neo - romantizme sürükledi.

Aslında 68 neslinin bir bakıma yön değiştirmesini sağlayan bir akımdı. Genç erkek öğrenciler John Travolta’yı, kızlarda Olivia Newton – John’u kendilerine örnek aldılar. Diskoteklerde bu ikilinin nefis dansı ve Oscar’a da aday gösterilen ‘Hopelessly Devoted To You’ ve ‘Your Are The One That I Want’ şarkıları satış rekorları kıran albümün önemli parçalarıydı.

6 Milyon Dolar gibi küçük bütçeli filmin 366 Milyon Dolar hasılat yapmasında John Travolta ile Olivia Newton – John’un etkisi büyüktü.

1992 yılında Avustralya kökenli sarışın yıldıza ilk meme kanseri teşhisi kondu. Hala genç ve güzeldi. Bu arada kendisi için üzülenlere moral vermeye çalıştı. İşini gücünü bıraktı ve kendi adına Melbourne’da Kanserle Mücadele ve Sağlık Merkezi’ni kurdu.

Bu arada dünyanın kötü gidişatına karşı aktivistliğe soyundu. ‘Hastalığımı unutturuyor, oyalıyor beni’ açıklaması yapmıştı. Tam kanseri yenmiş ve normal hayatına dönmüşken 2013’te illet yine yakasına yapıştı.

Alınacak göğsü kalmamıştı. İç organlara ilerliyordu sinsice. Yine toparladı azimle ve büyük mücadeleyle. 5 yıl daha kazandı. Ama 2018’de doktorlar Olivia Newton – John için üçüncü evrenin sonun başlangıcı olduğunu itiraf ettiler. Güney Kaliforniya’daki çiftliğine yerleşerek anılarıyla, mücadeleleriyle dünü sakin ve huzurla bekledi.

Bu satırları yazmadan ‘Grease’ i gecenin bir vakti tekrar izledim. Beni okul yıllarıma götürdü. Gençlik heyecanımı tekrar yaşattı Olivia Newton – John.

Güle güle Sandy.

Diğer Yazıları

Hayvanları neden sevmiyoruz?

Yarın, yani 4 Ekim ‘Dünya Hayvanları Koruma Günü’ ve maalesef ülke olarak biz hayvanları pek koruyamıyoruz. Evcil hayvanlar miyavlar ve hav havların ev arkadaşlıklarının ne denli sağlıklı olduğunu bilsek te genelde onları hayatımızda bir engelmiş gibi görebiliyoruz. Bugün batıda özellikle çocuğu olan aileler evlerine mutlak ya kedi ya da köpek alıp beslemeyi bir şart olarak görüyorlar. Kafeste yaşayan kuşlar da olabiliyor. Bu konuda bir çok etkin üniversite insan -hayvan ilişkilerini inceliyor ve özellikle evcil hayvanların faydalarını sıralıyor. Bu dostların eve huzur getirdiği, sevgi ve neşe aşıladığı bilimsel araştırmalarda ön plana çıkıyor.

Devamını Oku 03.10.2022

Rusların Alanya’sı

Geçtiğimiz hafta Alanya’daydım. İlçe sonbaharda yaz günlerini fazlasıyla yaşıyor. Bütün oteller, moteller, resortlar ağzına kadar dolu. Şehir merkezinde adım atılacak yer yok. Ben oradayken en az 16 bin kadar Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberlikten kaçarak Antalya ve Gazipaşa havalimanına inen uçaklarla özgürlüklerini adeta tattılar. Alanya sanki Rusya’nın bir ilçesi haline gelmiş.

Devamını Oku 30.09.2022

Hoş geldin Neo Faşizm

Sürpriz oldu mu? Kesinlikle hayır! Beklentinin ötesinde oy alarak (%26.3) İtalya’da faşizmi hortlatan aşırı sağcı ‘Fratelli d’Italia’ (İtalya’nın Kardeşleri) partisi lideri Giorgia Meloni büyük bir olasılıkla ülkesinin ilk kadın Başbakanı olacak.

Devamını Oku 26.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS