Reha Erus Reha Erus

Gururumuz Milas'ın zeytinyağı

06.01.2021 Çarşamba | 15:54

Zeytinyağı açısından hayli şanslıydım. Yıllarca İtalya’da birinci kalite sızma yağı kullandık. İtalya zeytinyağında Akdeniz sofrasının öncüsü sayılır. Zeytinde aynı kalite pek yoktur ne yeşil ne de siyah zeytinde pek başarılı değildirler.

Zaten İtalya'ya veya İspanya ya da Fransa’ya giden Türkler sabah kahvaltısında sofrada zeytin yokluğunu adeta protesto ederler. Kontinental olarak tanımlanan kıtanın sabah kahvaltısında zeytin alışkanlığı yoktur.

Ama zeytinyağı deyince akan yağlar adeta durur. İtalyan mutfağında zeytinyağı çiçekyağı veya tereyağının çok ötesindedir. Başlı başına bir kültürdür.

Türk zeytinyağı maalesef ben İtalya’dayken büyük bir darbe almıştı. Zeytinyağı ihracatımızda zor bir kara listeye alınmıştık. Yıllarca Türk zeytinyağı itibarını yitirmiş, kabuğuna çekilmişti. Üretici büyük darbe yemişti.

5 yıldır Muğla’nın Milas ilçesine bağlı antik adı İasos olan Kıyıkışlaçık’ta yaşıyoruz. Bu köy geçimini balıkçılık ve zeytincilikten karşılıyor. Evimizin etrafı zeytin ağaçlarıyla dolu. Denizle birleşince inanılmaz bir doğa güzelliği ortaya çıkıyor. Milas’a bağlı 117 köyde toplam 12 milyona yakın zeytin ağacı var. Büyük bir rakam.

Elbette harika zeytinyağları ve zeytinleri tadıyoruz. Çok üstün kaliteli. Özellikle ‘Memecik’ zeytininin yağı lezzetli ve yoğun. Erken hasatta asidinin düşük olması büyük şans.

Bence sorunlu, eziyetli ve yıkıcı 2020 yılının en güzel haberlerinden biri Milas’ın zeytinyağı için geldi.

2017 yılında ‘MİTSO’ (Milas Ticaret ve Sanayi Odası) Milas zeytinyağının koruma altına alınması için Avrupa Birliği'nin coğrafi işaret tescil listesine girmesi başvurusu geçtiğimiz 23 Aralık'ta AB Resmi Gazetesi'nde yayınlandı. Böylece Milas’ın Memecik zeytini ürünü, başta İtalya olmak üzere Yunanistan ve İspanya’ya ciddi rakip oldu.

Elbette burada ‘MİTSO’ Başkanı Reşit Özel, girişimi sonuna kadar destekleyen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı’ya bu başarıları için kutlamak gerekir.

Milas zeytinyağı artık değeri yükselen bir büyük marka. Zeytinyağındaki devrimimiz asla küçümsenemez. Ancak Milas tek kalmamalı. Edremit ve Ayvalık zeytin ve zeytinyağlarının da AB’ye girmesi hedef olmalı. Önümüz artık açılmalı.

Ancak şu da bir gerçek ki pandemi döneminde ve yılın son günlerinde gelen bu güzel haber maalesef sadece bölgede duyuldu ve ötesine pek geçemedi. Oysa ülkemiz için bundan daha etkili bir gıda tanıtımı olamazdı. El birliği ile Milas’ın bu başarısını destekleyip mutlaka yaymamız gerek.

Fotoğraf: Reha Erus

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS