{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Hoş geldin Neo Faşizm

26.09.2022 Pazartesi | 14:02

Sürpriz oldu mu? Kesinlikle hayır! Beklentinin ötesinde oy alarak (%26.3) İtalya’da faşizmi hortlatan aşırı sağcı ‘Fratelli d’Italia’ (İtalya’nın Kardeşleri) partisi lideri Giorgia Meloni büyük bir olasılıkla ülkesinin ilk kadın Başbakanı olacak.

Tam 11 yıl sonra merkez sağ sandıktan çoğunlukla çıktı. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez aşırı sağcı bir parti ülkeyi yönetme vizesi aldı. Tabii bunda Meloni’nin Faşist lider Benito Mussolini hayranlığını yüzyıl sonrası İtalyanlar’a sabırla ve inatla aşılaması büyük rol oynadı.

Oylamaya katılım fazla olmadı yüzde 63. 91. Tüm zamanların en az katılımı. Seçmen politikaya ve özellikle koalisyon hükümetlerine fazla inanmıyor. ‘İtalya’nın Kardeşleri’ partisi geçmişte aşırı sağcı kurulan partilerin bir uzantısı.

Ama Giorgia Meloni karakteri ülkenin bünyesine ve kimyasına bir şekilde uydu. Daha önce torun Alessandra Mussolini’nin başaramadığını Meloni ekonomik kriz ve pandemi illeti kozlarını iyi değerlendirerek ve ezeli rakip merkez solun kendi aralarındaki uyuşmazlığı fırsat bilip doğru seçim vaatleri ile sadece kendisini değil diğer merkez sağ partileri de zafere taşımış oldu.

Merkez sağ ile yapılacak koalisyon ile İtalya yepyeni bir siyaset macerasına atılacak. Toplam oy oranı yüzde 44’yi geçecek.Tabii Giorgia Meloni liderliğindeki bir İtalya’nın ‘Süper’ Mario Draghi sonrası AB’deki yeri şimdiden tartışılıyor ve tedirginlik yaratıyor.

Zaten Macar lider Viktor Orban ile başı dertte olan AB’nin Giorgia Meloni’yi nasıl karşılayacağı da merak konusu. Bekleyip göreceğiz. Ancak ortada bir savaş gerçeği var. Draghi’nin İtalya’sının tavrı biliniyor. Ukrayna’ya destek şimdi ne olacak?

İtalya’yı zor bir kış bekliyor. Doğal gaz en büyük sorun. Meloni’nin öncelikle bunu çözmesi gerekecek. Ama ittifakı güçlü. Merkez Sağ’da. Matteo Salvini’nin oy kaybetmesine karşın Meloni’nin güvenebileceği bir Lig Partisi bulunuyor. ‘Bir Bilen’ deneyimli güneşi hala batmayan 85 yaşındaki yine eski Başbakanlardan Silvio Berlusconi koalisyonda sağlam bir güvence.

Sabaha karşı zaferle birlikte ilk konuşmasını yapan Meloni ‘Partimizin adı gibi kardeşliği yaşatarak ülkeyi birlik beraberlikle kucaklayacağız. Yepyeni bir sayfa açacağız’ açıklaması yaptı.

Adı ister ‘Neo Faşizm’ ya da ‘Post Faşizm’ olsun yeni lider Giorgia Meloni siyaset ve sandık bıkkını uyuşuk İtalya’yı silkelemek için ilk hamlesinde çok başarılı oldu. Şimdi hedef halkı kadar ülkesinin bağlı bulunduğu başta AB ve NATO olmak üzere birlikleri de ikna edebilmek. Çünkü Batı hep bir ağızdan ‘Faşizm İtalya’ya geri döndü’ kuşkusunu dile getiriyor. Bekleyip göreceğiz.

Diğer Yazıları

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS