Reha Erus Reha Erus

Issız yılbaşında katledilen kuşlar

03.01.2021 Pazar | 14:30

Güney Pasifik'teki Samoa Adaları önce yeni yıla girdi. Ardından Yarım Küre’de Yeni Zelanda ve sonrasında Okyanusya’nın dev kıtası Avustralya. Pandemi buralara kadar gereğince yetişememişti. 2021’i korkusuzca hatta maske takmadan sokaklarda eğlenerek karşıladılar. Dünyayı kıskandırdılar.

Ama Avrupa, Amerika, Asya ve vaka rakamlarına pek ulaşılamayan Afrika kıtaları korona illetinden korunmak için büyük yasaklara takıldı. Hindistan'daki son ölü sayısı üçüncü dalganın habercisi oldu.

ABD Noel ile Yılbaşı arasında 130 bin yeni vaka ile karşılaştı. COVID-19’dan ölenlerin sayısı 350 bini geçti. İngiltere başta olmak üzere Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda gibi pek çok Avrupa ülkesi kendisini karantinaya aldı. Sokağa çıkmak yasaklandı. Buna karşın vaka sayısı inmedi tam tersi arttı. Bu sefer virüsün mutasyona uğraması 2020’nin son kötü haberi olarak hafızalara yazıldı.

Alışılagelmiş Yılbaşı yada 2020’nin son gecesi ıssızlığa büründü. Geçmişte eğlencenin, çılgınlığın kol gezdiği New York, Paris, Roma, Londra, Moskova, Barcelona gibi kentlerde caddeler, meydanlar boş kaldı. Londra’da, Roma’da, Paris’te evdeki kutlamalara bile sınır getirildi. Çekirdek aile dışında misafir kabul edilmedi. Yasayı uygulamayanlar için büyük cezalar kesildi. Ülkemizde 4 günlük bir karantina sistemi uygulandı. Tek tük olaylar dışında eve kapandık PTT yani pijama, terlik, televizyona razı olduk.

Gerçekten ıssız bir yılbaşıydı. Caddelerde, meydanlarda dans yoktu, eğlence yoktu. Öpüşme, sarılma, kucaklaşma kadeh tokuşturma hiç yoktu. Sevinç ve coşku ile yeni yılı kutlamak yerini yalnızlığa ve hüzne bıraktı.

Birçok ülkede geleneksel olan havai fişek atılmasıyla karşılanan yeni yıl yasağa rağmen fazlasıyla gökleri aydınlattı. İtalya’da her yılbaşında özellikle Napoli’de havai fişek kazalarında ortalama 7 -8 kişi yaşamını yitirir, yüzlerce meraklısı hastanelik olur. Bu yıl Napoli’de yasaklar sayesinde sadece1 kişi öldü, yaralı sayısı da geçmiş yıllara oranla azaldı.

İstanbul’da ise Galatasaray’ın Norveçli oyuncusu Omar Elabdellaoui down sendromlu oğlunu eğlendirmek için saat 24.00’te fırlatmak istediği havai fişek elinde patlayınca gözlerinden yaralandı. Ucuz atlattı.

Artık pek çok ülkede havai fişeğin sadece yılbaşında değil, bayramlarda, doğum günlerinde, düğünlerde, açılışlarda atılması yasak. Başlıca nedeni ise diğer canlılara ve özellikle kuşlara verdiği ciddi ölümcül zarar. Roma semalarında topluca şekiller çizerek muhteşem görüntüler yaratan sığırcık kuşları geceyi sokaklarda, meydanlardaki ağaçlara tünerek geçirirler. Maalesef İtalya’nın başkentinde yılbaşını karşılayan havai fişekler bir anda patlamaya başlayınca o sığırcık kuşlarının minik yürekleri bu korkuya dayanamadılar. Meydanlar, caddeler katledilen kuşların cansız bedenleriyle doldu. Issız yılbaşı daha da ıssızlaştı.

Fotoğraf: Reuters 

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS