Reha Erus Reha Erus

İtalya'da koalisyon oyun bozanı

17.01.2021 Pazar | 14:24

İtalya’da Cumhuriyetin kurulduğu 1946’dan bu yana tam 67 hükümet görev yaptı. Bu hükümetlerin büyük bir bölümü koalisyon hükümetiydi.

Hristiyan Demokrat Partisinin tek başına iktidar olduğu dönemleri saymazsak seçim olmadan doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atanan kriz geçiştiren teknokrat hükümetlere de tanık olundu.

Ben İtalya’da bulunduğum süreçte tam 33 iktidar değişti. Çok demeyin. Zaten bir hükümetin ömrü ortalama 340 gün olmuş ülkede.

Şu anda İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte koalisyon hükümeti görev başında. Zaten 67. hükümet ufak pürüzlerle karşılaşan 66. hükümetin devamı. Aynı başbakan ve aynı ortaklar. Ancak ortakların küçüğü ‘Italia Viva’nın yani Yaşayan İtalya’nın lideri eski Başbakan Matteo Renzi pandemi sırasında Başbakan Conte’nin demokratik olmadığını ve salgın sırasında ülkeyi iyi yönetemediğini, ekonomiyi sarstığını diğer AB ülkeleriyle uyum sağlayamadığını söyleyerek 5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Özgürler ve Eşitler (LeU) ve Yaşayan İtalya (IV) koalisyon ortaklığını iki Bakan ve bir Bakan Yardımcısını çekerek hükümet krizi çıkarttı. Renzi "Pandemi mi var? Demokrasi bir virüs için durdurulamaz" diyerek ülkeyi zora soktu.

Matteo Renzi eski Floransa İl ve Belediye Başkanı Merkez Sol kökenli İtalya’nın en genç Başbakanı olarak bilinir. İzcilik yılları ile iftihar eder ve İtalya’yı bir izci gibi yönetmeyi aklına takmıştır kimi siyasetçiye göre.

Liderliğini yaptığı Demokratik Parti’de umduğunu bulamayınca kendi Partisi 'Yaşayan İtalya'yı kuran Renzi, 30 milletvekili ve 18 senatör ile Conte hükümetinin en küçük ortağıydı.

Hükümete sürekli dışarıdan karışan, eleştiren, çelme takan Matteo Renzi, artık ‘oyun bozan’ olarak tanımlanmakta.

Pandeminin tam ikinci dalgasında Conte hükümetini çok zor duruma sokan Matteo Renzi, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın uyarılarını göz ardı ederek sanki ülkeyi bir erken seçime sürükleme niyetinde.

Ancak İtalya’daki COVID-19 salgını her gün ortalama 500 can alıyor. Vaka sayıları giderek artıyor. Karantina ve yasakları ile işsizlik büyüyor. Ekonomik durum berbat. Böyle bir ortamda İtalya hükümet krizini taşıyamaz.

Üçüncü Conte hükümetinin kurulabilmesi için görüşmeler başladı. Yeni ortaklar veya Renzi’nin ikna edilmesi gerek. Cumhurbaşkanı Mattarella ‘Oyun bozan’ Renzi’ye ülkenin içinde bulunduğu çıkmazı anlatmaya çalışıyor. AB üye ülkeleri de İtalya’da yaşananlardan rahatsız. Tek hedef Matteo Renzi’ye rağmen salgın sırasında erken seçime gitmemek.

Fotoğraf: AFP

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS