{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

İtalya’da merkez sol neden kaybetti?

09.11.2022 Çarşamba | 17:51

İtalya’da 25 Eylül’de yapılan genel seçimlerde ‘İtalya’nın Kardeşleri’ neofaşist partisinin açık ara sandıktan birinci parti olarak çıkmasının yankıları hala sürüyor.

Giorgia Meloni’nin liderliğindeki aşırı sağcıların zaferi sol kesimde şok yaratırken nerede hata yaptıklarının listesi uzadıkça uzuyor.

Aslında seçimleri hep çantada keklik gören merkez solda kutuplaşmalar dışında rehavete sürüklenmek son 10 yıldır seçmenini rahatsız ediyordu. Solcu seçmen pandemi öncesi de ay sonunu getirememe sorununu yaşıyor ve ekonomik alanda huzur ve refah getirebilecek yenilikler istiyordu. Ama Demokrat Parti liderliğinde ki koalisyonlar bunu beceremediler. Bütçe açığı vatandaşı da zora soktu.

Bu arada eski Başbakanlardan Demokrat Parti lideri Enrico Letta ile Matteo Lenzi’nin gözler önünde sürtüşmesi ve buna seyirci kalınması solu fazlasıyla yıprattı. Yılların birikimi sorunlara çare bulunamayınca seçmen saf değiştirmeye adeta itildi.

Silvio Berlusconi hükümetinde Gençlik Bakanlığı görevini üstlenen Benito Mussolini hayranı Giorgia Meloni sol kesimin vurdum duymazlığından ayrıca yerinde saymasından faydalanarak Fratelli d’Italia, İtalya’nın Kardeşleri Partisi’ni kurarak seçmenin beklediği, aradığı ve benimsediği fikirleri yaratarak ön plana çıkmasını bildi.

Tabii pandemi sırasında ve sonrasında yaşanan olumsuzluklar örneğin Ukrayna savaşı, doğal gaz ve elektrik krizleri için çare üretemeyen, AB bünyesinde pasif kalan İtalyan hükümetinin başına ‘Süper Mario’ olarak bilinen eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı teknokrat Mario Draghi’nin getirilmesi de sonuç vermezken Meloni’ye büyük avantajlar getirdi. İtalya’nın ilk kadın başbakanı unvanını alan Giorgia Meloni öncelikle ülkenin yıllardır çıban başı olan düzensiz göçe karşı savaşacağı sözü vererek görevine başlar başlamaz konuya başarı ile el attı.

Demokrat Parti ve yandaşlarının ‘Mea Culpa’ ile nerede hata yaptıklarını ciddi şekilde araştırırken hala parti içerisindeki sürtüşmelerin devam etmesi parti kampanyalarında fikir üretemediği gibi sadece faşizmii karalaması seçmenin Meloni tercihinin doğru olduğunu gösterdi.

Bu arada yeni aşırı sağcı Başbakanın seçimler sırasında ve sonrasında ‘Ben bir kadınım!, Bir anneyim!, İtalyanım!, Hristiyanım! dörtlü sloganıyla topluma seslenmesi büyük ve olumlu yankı getirdi. Merkez solun seçimlerden önce seçmene gereken ince vaatlerde bulunamaması, kafalarının karışık olduğunu göstermesi ve Giorgia Meloni gibi en ufak ayrıntıyı atlamaması gayreti ülkeye belki gönüllü olarak Post -Faşist yönetimi getirdi.

Şimdi merkez sola ciddi muhalefet görevi düşüyor ve öncelikle ‘Nerede hata yaptık?’ sorusuna yanıt aranıyor.

Diğer Yazıları

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS