Reha Erus Reha Erus

İtalya’da oto yıkamanın bedeli 500 Euro

25.06.2022 Cumartesi | 14:07

İtalya çok zor günler geçiriyor. Bir taraftan Covid -19 adeta hortladı ve vakalar dolayısıyla ölü sayısı da artıyor . Eylüle kadar yeni önlemler alındı. Maske takmak toplu taşımacılıkta tekrar yürürlüğe sokuldu. Siyaset dersek kör topal Başbakan Mario Draghi’nin gayreti ile ilerlemeye çalışıyor. Ama Rusya - Ukrayna savaşı ve bunun getirdiği büyük sorunlar koalisyon hükümetini hayli zorluyor. Örneğin doğal gaz ve tarımsal ihtiyaç ithalatının durma noktasına gelmesi üstüne üstlük Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun partisi 5 Yıldız Hareketi’n den istifa etmesi ve Parlamentoda yeni bir grup kurma söylentileri yönetimde ciddi bir boşluk bıraktı.

Ama İtalya için asıl büyük sorun kuraklığın getirdiği susuzluk. İtalya’da Cumhuriyet tarihinin en kurak günleri yaşanıyor. Erken gelen sıcak hava ve yağmur beklentilerinin giderek azalması ülkede ciddi sorunlar yaratıyor. Uzmanlara göre İtalya susuz bir yaz yaşayacak. Bunun için hükümet önlemler almak için kolları sıvadı.

Kuzeyde ki Alp Dağları’ndan doğup büyük yol kat ettikten sonra Adriyatik Denizi’ne dökülen ünlü Po Nehri’nin su seviyesinin son 70 yılın en düşük düzeyine inmesi ve ülkenin tarımsal üretiminin yatağı Po Ovası’nı besleyememesi büyük kaygılar uyandırıyor. Bu arada bazı volkanik göllerde suyun ciddi şekilde çekilmesi de tarımsal alanlar için alarm veriyor.

Barajlarda su eksikliği hissedilir bir şekilde kullanıcılara yansıyor. Tarım Bakanlığı yetkilileri henüz Haziran ayı başında su sıkıntısının çekilmesiyle ilgili yoğun bir önlem paketi üzerinde çalıştıklarına dikkat çekerek zorunlu olarak yasal kısıntılara gidileceğinin haberini verdiler. Tahminlere göre tarım alanında şimdilik 3 Milyar Euro’luk bir zararın öngörüldüğünü belirten aynı yetkililer, bölgelerinde kendi su sorunları ile ilgili cezai kararlar alabileceklerini duyurdular.

Bölge Valilikleri ve Belediyeler, yetkileri dahilinde suların çok idareli kullanılması için bazı kurallar getirdiler. Evlerdeki su tesisatlarında ki arızaların ivedilikle giderilmesi, banyolarda az su tüketilmesi, çamaşır ve bulaşık yıkamada su sarfiyatının asgariye indirilmesi ve de en önemlisi oto yıkamaya getirilen yasak.

İkinci bir emre kadar, ki bu uzun yaz boyunca sürecek kişisel araçların yıkanmasına çok yüksek cezalara getirildi. Bu ceza bölgesine, kentine, kasabasına göre değişiyor. Örneğin başkent Roma’nın bulunduğu Lazio Bölgesinde oto yıkamanın cezası 500 Euro olarak saptandı. Yani bedeli 9.000 TL sı. Kimsenin itiraz edecek hali yok. Eğer ciddi yaz yağmurları yağmazsa veya olası yağmur sularının biriktirilmesinde bir aksaklık olursa İtalya gerçekten susuz bir yazı çok zor koşullarda geçirecek ve gıda sektöründe pahalılığın yüzde 50 lere varacağı engellenemeyecek.

Diğer Yazıları

Güle güle Sandy

Aslında acı haber bekleniyordu. Ama insan yine de konduramıyor işte. Dile kolay tam 30 yıl önce başlayan meme kanseri ile mücadelede evrelerin tek tek üstesinden gelen Avustralya’lı şarkıcı - sinema oyuncusu - aktivist Olivia Newton – John maalesef bu ölümcül hastalığa sonunda yenik düştü. Birkaç aydır Santa Ynez’deki çiftliğinde ‘Kanserle Mücadele Vakıfları’na bağış toplamakla yaşamının son günlerini geçiriyordu.

Devamını Oku 09.08.2022

Fidel Franco

Haberi okuyunca hemen Google Amca’ya başvurdum. Önce Küba’lı devrimci Fidel Castro, sonrada kendisini ‘Alina of Cuba’ filminde canlandıracak ünlü Amerikalı oyuncu James Franco’nun fotoğraflarına dikkatlice baktım. Hünerli ellerin makyajıyla James Franco, Fidel Castro’ya rahatlıkla benzetilebilirdi beyazperdede.

Devamını Oku 06.08.2022

Meşale tekrar yanacak mı?

Roma’ya ilk gittiğimde İtalya 13 yıl önce sona eren 2. Dünya Savaşının yaralarını sarmaya çalışıyordu. Zor günlerdi . Faşist düzenle girilen bir savaş ve sonunda Amerika çıkartmasıyla Nazi kabusundan kurtulan bir ülke.

Devamını Oku 04.08.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS