{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

İtalya’nın nişanlısının vedası

17.01.2023 Salı | 13:54

Gina Lollobrigida’nın ölümüne ilk tepki dostu ve ezeli rakibi Sofia Loren’den geldi. ‘Kederliyim ve büyük bir sarsıntı yaşıyorum’. ‘Lollo’m artık yok’

 

‘La Lollo’ Gina Lollobigida’nın takma adlarından biriydi. Bir başka lakabı da oynadığı filmin isminden geliyordu ‘Dünyanın En Güzel Kadını.’

İtalyan sinemasının ‘Primadonna’sı 95 yaşında hayatını Roma’da özel bir klinikte kaybetti. Sanmayın ‘La Lollo’ sadece bir sinema oyuncusuydu. Film dünyasına veda ettikten sonra heykeltıraş, gezginlik ve fotoğrafçılık sanatına odaklandı ve çok başarılı oldu. Arka arkaya sergiler açtı. Dünyayı gezdi.

2. Dünya Savaşı sonrası fakirleşen ülkesinde sinema sanatında yeni akımın yönetmenlerinin aradığı kadın oyuncu oldu. 1947 İtalya Güzellik Yarışması’nda ancak üçüncü sırayı aldı ama birden tüm erkeklerin nişanlısı haline geldi. Resimli romanlarla başlayan mesleğinde şans yüzüne güldü. Vittorio De Sica, Luigi Comencini, Pietro Germi, Mario Zampi gibi güçlü yönetmenlerin gözdesiydi. Sonradan rakibi olacak Sofia Loren henüz ortalıkta yoktu.

Başarısı Hollywood yönetmenlerinin dikkatini çekti. Howard Hughes’un 6 yıllık sözleşmesini ceza alma pahasına kabul etmeyerek ülkesine döndü. Orson Welles kendisine öylesine aşık oldu ki sonunda bir belgeselini çekti. ‘La Lollo’ Hollywood’un gözde aktörleriyle de kamera karşısına geçti. Humphrey Bogart, Frank Sinatra, Burt Lancaster, Tyrone Power, David Niven, Yul Brynner, Alec Guiness, Anthony Quinn, Tony Curtis ve Rock Hudson’la başrolleri paylaştı. 1949’da evlendiği ve fırtınalı bir yaşama ortak olduğu Sloven Milko Skofiç’e bağlılığı nedeniyle hiçbirine yüz vermedi. Sadece ‘Come September’ filminde Rock Hudson’a ilgi duyduğunu sonradan itiraf edecekti. Ama Rock Hudson eşcinseldi.

Yetmişli yıllarda sinemadan kendi isteği ile uzaklaştı. Roma’da ki villasının bir bölümünü atölyeye çevirdi ve heykeltıraşlığa soyundu. Eserleri muhteşemdi. Sergileri arka arkaya geldi. Sonra fotoğrafçılığa merak sardı. Portre çalışmalarının ilki ABD Dışişleri Eski Bakanı Henry Kissinger’di. Ardından Audrey Hepburn, David Cassidy, Ella Fitzgerald, Fidel Castro ile siyah -beyaz kareleri ses getirdi. Bir derginin ret edilemeyecek önerisiyle gezginciliğe başladı. Röportajları ilgiyle okundu.

1999’da FAO (Dünya Gıda ve Tarım Örgütü) ya iyi niyet elçisi seçildi. Aynı yıl sol eğilimli Demokrat Parti’den Senatoya aday gösterildi ama başarılı olamadı. Geçen yıl yine seçimlerde İtalya Bağımsız Halk Partisi’nden bir kez daha hem de 95 yaşında siyaset şansını denedi yine olmadı.

Kendisiyle defalarca röportaj yaptım. Ezeli rakibi Sofia Loren için ‘Hep dosttuk ve dost kaldık’ demişti. Aşkı sormuştum ‘Bana uğramadı’ yanıtını vermişti. En sevdiği filmi için ‘Ekmek, Aşk ve Düşler’ (1953 - Luigi Comencini) i göstermişti.

‘La Lollo’ hiç mutlu olmadı. Oğlu ve torununun kendisini dolandırdığını iddia ediyordu. Ölürken mahkemesi hala sürüyordu.

O savaş sonrası İtalya’sında dişiliğin simgesi oldu. Erkeklerin de ‘Nişanlısı’ ydı. Toprağın bol olsun Gina.

Diğer Yazıları

Kaliteli pil çabuk biter mi?

Geçmiş yıllarda güzel bir marka pil reklamı vardı. Kurgulu oyuncak ayıcıklar aynı hizada yarışa başlıyorlar ilerledikçe rakipleri durup şapır şapır dökülürken ünlü marka pilli ayıcık tepeleri aşarak yoluna devam edip gözden kayboluyordu. Zaten pilli markanın adının içinde ‘Dayanıklı’ kelimesi yer alıyordu.

Devamını Oku 22.01.2023

Cosa Nostra’yı çökerten ur

Sicilya Mafyası ‘Cosa Nostra’ da önce Salvatore Riina yakalandı. ‘Babaların Babası’ydı. Boyu 1.57 metre olduğu için ‘Bücür Toto’ lakabı ile tanınırdı. Salvatore adının kısaltılmışı Toto’dur. O kadar acımasızdı ki ‘Canavar’ lakabı da yakıştırıldı. 1993 yılında ezeli rakibi geçmişteki yardımcısı 30 yıllık kaçak Bernardo Provenzano nun adamlarınca ihbar edilince kıskıvrak yakalandı.

Devamını Oku 20.01.2023

Mavi kuyruklu karides

Geçenlerde ekranlarda ilginç bir yemek programı izledim. Ünlü TV programcısı, gezgin ve gurme ustası (müzisyenliğini unutmayalım) Ayhan Sicimoğlu’nun ‘Gastronomi Maceraları’ programında konu karidesti. Dünyanın en lezzetli iki karides türü ülkemizin karasularında tutuluyor. Biri Jumbo olarak adlandırdığımız İskenderun yani Akdeniz karidesi diğeri ise Ege’nin Mavi Kuyruklusu. Program Urla yakınlarında şirin bir kasabada çekilmişti ve elbette Mavi Kuyruk ev sahiplerinin favorisiydi.

Devamını Oku 15.01.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS