{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Kaliteli pil çabuk biter mi?

22.01.2023 Pazar | 11:52

Geçmiş yıllarda güzel bir marka pil reklamı vardı. Kurgulu oyuncak ayıcıklar aynı hizada yarışa başlıyorlar ilerledikçe rakipleri durup şapır şapır dökülürken ünlü marka pilli ayıcık tepeleri aşarak yoluna devam edip gözden kayboluyordu. Zaten pilli markanın adının içinde ‘Dayanıklı’ kelimesi yer alıyordu.

Nereden geldi bu reklam aklıma? Hafta içerisinde Yeni Zelanda’nın başarılı Başbakanı Jacinta Ardern ‘Pilim bitti’ diyerek görevini ve siyaseti bırakacağını açıkladı.

Elbette büyük sürprizdi verdiği karar. Henüz 42 yaşında ve Batı onun ülkesi için yaptıklarını övgü ve kıskançlıkla izledi yıllardır. Özellikle 51 kişinin yaşamını yitirdiği Christchurch’te camiye yapılan bombalı saldırı sonrası başını örtüp mecliste Kuran okuması Müslümanların da takdirini fazlasıyla kazanmıştı. Ardından patlayan yanardağı faciasında yaraları çabuk sarmıştı. Bütün dünya Covid -19’dan kırılırken Yeni Zelanda dinamik Başbakanı Jacinta Ardern’in yönetiminde illeti çabuk kontrol altına almıştı. Birbaşka başarısı da ülkede silahsızlanmayı başlatmış ve binlerce sivilden her türlü silah toplanmıştı.

Son zamanlarda muhalefet kendisini seçilmeden önceki iddialı vaadi olan yoksulluğu azaltmakta başarısız buluyor ve sürekli eleştiriyordu. Özellikle çocuk intiharlarının ülkede sıklaşması, eğitimde performans düşüklüğü ve küçüklerde obezitenin artması İşçi Partili Başbakanı yıprattı.

Gelecek Ekim ayında Yeni Zelanda’da seçimler var ve Jacinta Ardern zor bir açıklama yaparak ‘Artık pilim bitti. Yeterli gücüm kalmadı. Siyasetçilerde insandır. Yapabileceğimiz sürede elimizden geleni yapıyoruz. Ama bu işin gerekliğini sürdürmek için takatımın kalmadığını biliyorum ve ülkeme zarar vermek istemiyorum’ açıklaması yaptı.

Yönetmen Peter Jackson’un ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin son filmi ‘Kralın Dönüşü’ galası için başkent Wellington’a gitmiştim. Anzaklar’ın katıldığı Çanakkale Savaşı nedeniyle Yeni Zelanda’lılar Türkleri çok severler. Gazi Mustafa Kemal Paşa ders kitaplarında hayranlıkla ve saygıyla anılır. O dönemin İşçi Partisi lideri ve kadın Başbakanı Helen Clark Türk olduğumu öğrenince beni makamına kabul etmişti. Daha sonra ki yıllarda Helen Clark ile Gelibolu’da ‘Şafak Ayini’nde bir araya gelmiştik. Son görüşmemizde yanında genç bir kız vardı. Tanıştırdı öğrencisini. O Jacinta Ardern’di. 5 yıl önce Başbakan seçilen ve ülkesinin GSMH’sını 50 bin Dolar çıtasına taşıyan dinamik siyasetçi.

Sadece Başbakanlığı değil İşçi Partisi liderliğini ve siyaseti ‘Pilim Bitti’ diyerek bırakarak bundan böyle hayat arkadaşı Clarke Gayford ve bir yaşındaki kızı Neve Te’ye zaman ayıracağını söyleyen yürekli bir kadın.

Diğer Yazıları

Cosa Nostra’yı çökerten ur

Sicilya Mafyası ‘Cosa Nostra’ da önce Salvatore Riina yakalandı. ‘Babaların Babası’ydı. Boyu 1.57 metre olduğu için ‘Bücür Toto’ lakabı ile tanınırdı. Salvatore adının kısaltılmışı Toto’dur. O kadar acımasızdı ki ‘Canavar’ lakabı da yakıştırıldı. 1993 yılında ezeli rakibi geçmişteki yardımcısı 30 yıllık kaçak Bernardo Provenzano nun adamlarınca ihbar edilince kıskıvrak yakalandı.

Devamını Oku 20.01.2023

İtalya’nın nişanlısının vedası

Gina Lollobrigida’nın ölümüne ilk tepki dostu ve ezeli rakibi Sofia Loren’den geldi. ‘Kederliyim ve büyük bir sarsıntı yaşıyorum’. ‘Lollo’m artık yok’

Devamını Oku 17.01.2023

Mavi kuyruklu karides

Geçenlerde ekranlarda ilginç bir yemek programı izledim. Ünlü TV programcısı, gezgin ve gurme ustası (müzisyenliğini unutmayalım) Ayhan Sicimoğlu’nun ‘Gastronomi Maceraları’ programında konu karidesti. Dünyanın en lezzetli iki karides türü ülkemizin karasularında tutuluyor. Biri Jumbo olarak adlandırdığımız İskenderun yani Akdeniz karidesi diğeri ise Ege’nin Mavi Kuyruklusu. Program Urla yakınlarında şirin bir kasabada çekilmişti ve elbette Mavi Kuyruk ev sahiplerinin favorisiydi.

Devamını Oku 15.01.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS