Reha Erus Reha Erus

Kilisede devrim

23.10.2020 Cuma | 11:57

İtalya’da yaşadığım süreçte 7 Papa gördüm. 12. Pius’la başladım. Son Papa Françesko’nun seçilmesine tanık oldum. Katolik kilisesinin ruhani liderleri için eşcinsellik bir tabudur. Bu tercihini yapan, açıklayan resmi olmasa da aforoz edilir. Hele eşcinseller arasında evlilikler cehennemlik bir olaydır. Dini açıdan asla kabul görmez.

Roma’da devam eden Film Festivalinde Belgeseller dalında Rus asıllı İsrail ve Amerikan pasaportlu yönetmen Yevgeni Afinevski’ın ‘Françesko’ adlı eseri gösterime girdiği an büyük yankı yaptı. Cizvit tarikatına mensup  Arjantin asıllı Papa Jose Mario Bergoglio’nun eşcinselliğe utangaç açılımı biliniyordu ama belgeselde bunun ön plana çıkartılması ve asıl temayı oluşturması Katolik dünyasını karıştırdı.

Yönetmene göre Papa Françesko kendisine ‘Eşcinseller için yasalar yapmak zorundayız. Böylece yasal olarak kendilerine bir zemin oluşturmuş oluruz’ dediğini iddia etti. Papa bu açımlamayı henüz yalanlamadı. Ama Papa’nın yakın geçmişte eşcinsellerle ilgili yaptığı yorumlar hemen gündeme getirildi. Kutsal lider eşcinsel evlilikleri için ‘Onların da aile olmaya hakları vardır. Onlarda Tanrının çocuklarıdır ve böyle bir hakları vardır. Kimse dışlanmamalı ve bunun yüzünden mutsuz olmamalıdır.’

Papa Francesko’nun bu açıklaması kafaları karıştırmıştı. Bu tabuları yıkmak için Vatikan bir zemin mi hazırlıyordu? Ama Roma Film Festivalinde ki gösterim sonrası yönetmen Yevgeni Efinevski oklara hedef oldu. Gerçek neydi? Papa Françesko ciddi bir şekilde böyle bir açıklama yapmış mıydı. Daha önceki Papa’ların aksine yeni Papa bir tarihi açılıma imza mı atıyordu? Rus asıllı yönetmene inanmak istemeyenler konuyu anında derinleştirdiler. Bu eşcinsellere karşı bir hoş görümüydü? Çünkü Francesko Şili’de cinsel istismara uğramış ve eşcinsellliği tercih etmiş Juan Carlos Cruz’a ‘Tanri seni böyle yarattı ve seni böyle seviyor. Papa’da seni böyle seviyor’ diyerek polemik konusu olmuştu.

Bu arada görüşlerine başvurulan Cizvit’li din adamı James Martin Papa Francesko’nun sözlerinin eşcinseller arasında ki evlilik kurumunun gerçekleşmesinde zorlukları kaldırabilecek bir görüş olduğunu savundu.

Polonya’lı Papa 2. John Paul ne zaman bu konu açılsa kilisede eşcinsellere yerin olmadığını ve hiç bir zaman olmayacağını kızgınlıkla söylerdi.

Yeni Papa’nın bu konuda henüz kendisi tarafından doğrulanmayan bu açıklamalarına değişik yorumlar gelmeye başladı. Amerika’lı Piskopos James Martin ‘ Eğer Papa bunları söylemişse bu kilisenin uzun süredir ortada olan öğretileriyle açık bir şekilde çelişiyor. Papa bu durumda sözlerine bir açıklık getirmesi gerekiyor’ dedi.

Papa’nın eşcinsel evliliğe yasal statü verilmesi sözleri şimdiden Katolik dünyasında tartışılıyor. Ama şu bir gerçek ki eğer bu tabu yıkılırsa Kilise de ki devrimin adı Françesko olacak. Şimdi gözler Pazar günü Vatikan’ın Saint Peter Meydanında ki vaazda. İnançlılar kutsal liderlerinden bir açıklama bekliyor.       

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS