Reha Erus Reha Erus

Kraliçe ile yaşlanmak

09.09.2022 Cuma | 13:04

Kraliçe 2. Elizabeth ben 4 yaşındayken tahta çıktı. O sıralar Londra’ya giden babam Kraliçenin taçlı resmini taşıyan bir porselen tabak getirmişti. Hala durur. Amerikan okulunda okuduğum için Anglo – Sakson tarihi hep önemli olmuştu. Dolayısıyla Kraliçe de yaşantım boyunca özellikle gazeteciliğim sırasında hep gündemimde kalmıştı. 1971 yılında Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip Türkiye’ye bir resmi ziyarette bulundular. Kraliyet ailesinin her bireyi at sporuna meraklıdır. Bu nedenle ziyaret programları içerisinde İstanbul Ayazağa askeri binicilik tesislerinde onurlarına bir binicilik gösterisi düzenlendi.

Çalıştığım gazete adına bu etkinliği ben izleyecektim. 4 saat öncesinden Ayazağa’ya gittik. Ciddi bir güvenlik önlemi vardı. Beni yakından tanıyan bir komutan yanıma gelerek ‘Majesteleri bir iki Türk binicilik yazarıyla tanışmak istiyor. Seni de seçtik’ bilgisini verdi. Elbette heyecanlandım. Sonrasında Kraliçe 2. Elizabeth’in huzuruna çıkacaklara brifing verildi. Karşısında nasıl hareket edeceğimiz, elini uzatmadan sabit durmamız. Göz göze gelmemeye çalışmak, soru sorarsa unvanını belirterek sakin ve yumuşak sesle yanıt vermek gibi.

Geçmiş zaman. Ama hatırladığım Prens Philip’in Kraliçeden yaklaşık bir saat önce açık alana gelmesi ve Onur Tribünün önünde bir aşağı bir yukarı tek başına tabiri caiz ise volta atmasıydı. Sonra İngiltere Kraliçesi beraberinden ki kalabalık protokol mensupları ile kendisini karşılayan eşi Prens Philip’ti. Neyse ünlü binicilerimizin parkurdaki engel atlama gösterisi bittikten sonra Onur Tribününe götürüldük ve yan yana dizildik. Kraliçe 2. Elizabeth önde, eşi Prens arkasında bir bir tanıtıldık.

Eldivenli sol elinde klasik kısa saplı çantası asılıydı. Sağ elini uzattı. Tokalaştık. ‘Merhaba’ derken çoktan yanımdaki subaya doğru ilerledi. Göz teması bile olmadı veya oldu ama ben heyecandan fark edemedim. Kraliçe 2. Elizabeth’i bir daha uzaktan James Bond serisinin ‘Başka Gün Öl’ filminin Londra’daki galasında canlı olarak gördüm.

1952 – 2022 arasında tam 70 yıl tahtta oturdu. Kraliyet ailesi içerisinde yaşananlar ve başta Lady Diana’nın genç yaşta bir trafik kazasında ölmesine çok üzüldüğünü biliyoruz. 96 yaşında hayata veda etti. Kraliçenin varlığı ile yaşlanmak bana bu yazıyı yazdırdı.

Diğer Yazıları

Elimizden kaçırdık biri şampiyon, diğeri finalist oldu

Aslında bu yazımın başlığı ‘Ufuk Sarıca ve Orhun Ene’nın suçu neydi?’ olmalıydı. Basketbol Milli Takımımızın Ergin Ataman öncesi iki eski koçu.

Devamını Oku 23.09.2022

Örnek alınması gereken bir dayanışma

İtalya’da erken genel seçimlere bir hafta kala Mario Draghi teknokrat hükümetinin Kültür ve Eğlence’den sorumlu Bakanı Dario Francheshini giderayak bir jestte bulunarak enerji krizinden etkilenen sanat dünyasına 40 milyon Euro’luk bir yardım yapılacağını açıkladı.

Devamını Oku 18.09.2022

36 aylıkken ilkokula başlamak

İtalya’da erken genel seçimlere az kala DP (Demokratik Parti) lideri Enrico Letta çocukların 3 yaşında okula başlayıp eğitimi 18 yaşında tamamlama fikrini ortaya attı.

Devamını Oku 14.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS