Reha Erus Reha Erus

Kumaş maskeler

20.10.2020 Salı | 13:07

İçinde bulunduğumuz yıl en çok sarf edilen kelime maske. "Maske tak, maske çıkart, maskesiz dolaşma, maske bedava mı dağıtılsın, paralı mı olsun. Takmayana ceza verilsin mi..." Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada pandemi sırasındaki ilk konu maske.

Avustralya’nın Unsw Sydney Üniversitesi’nin bir kaç yıl önce SARS - CoV - 2 salgını döneminde virüse karşı yaptığı araştırmalarda kumaş maskelerin daha etkili olduğunu ancak her gün yıkanması gerektiğini duyurdu

Ülkede özellikle hastanelerde sağlık çalışanlarının kumaş maske taktığını ve her gün yıkanmasının şart olduğunu belirten uzmanlar "Elle yıkamak gereğince temizleyip olası virüslerden arındırmıyor" uyarısında bulunarak nedenini şöyle anlatıyorlar "Maskelerin çok sıcak suyla yıkanması gerek. Bunu elle yapamayız ellerimiz yanar. Çamaşır makinasında ise 90- 95 derecede yıkamak çok daha etkili ve sağlıklı oluyor."

Fotoğraf: UNSW University 

2015 yılında maskelerle ilgili ciddi bir araştırma yapan UNSW Üniversitesi Profesörü Raina MacIntyre normal maskelerin hastanelerde ve özellikle ameliyathanelerde bir kez kullanıldıktan sonra atıldığını ancak uzun ömürlü kumaş maskelerin daha koruyucu olduğundan tercih edildiğini belirterek şöyle konuştu: "Takılan her maskenin virüsten korurken mutlak bulaştığı varsayımını göz önünde tutarız. Bunun için kumaş maskelerin her seferinde yüksek derece sıcaklıkta yıkanması gerekir. En sağlıklısı ise çamaşır makinesidir. Covid -19 sırasında yaptığımız bir başka araştırmada kumaş olmayan maskelerle kumaş maskeler arasında belirgin bir fark gördük. Kumaş maskelerin en az iki kat daha koruyucu olduğunu saptadık."

Anlaşılan daha bir süre birlikte yaşayacağımız pandemi döneminde kumaş maskelerin daha rağbet göreceği kesin. Zaten her geçen gün kumaş maskeyi tercih edenler çoğalıyor. İtalya’da kamu sektöründe kumaş maske kullanmak zorunlu hale getirildi. Sponsorlar fırsat kolluyor.

Moda dünyası ise değişik tipte kumaş maskeleri tasarladı. e- ticarette satışlar patladı. Spor dünyası da öyle. Ama Raina MacIntyre’in önerisini hatırlatmakta yarar var: Kumaş maskeler her kullanıştan sonra mutlak çamaşır makinesinde yıkanmalı.


Fotoğraf: iStock

Diğer Yazıları

Elveda Tanrının Eli

Diego Armando Maradona’yı en son1994 Dünya Kupasında Amerika’nın Boston kentinde ki Foxboro Stadında seyrettim. Arjantin’in Nijerya’yı 2 -1 yendiği maçtan sonra bir hemşire elinden tutarak doping testine götürmüştü.

Devamını Oku 26.11.2020

Vatikan çıkmazda

Yok yok Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco’nun ünlü Brezilyalı top model Natalia Garibotto’nun bikinili açık fotoğrafını resmi hesabından beğenmesi yüzünden değil.

Devamını Oku 25.11.2020

Avrupa'da online alışverişe boykot çağrısı

Covid-19’un ikinci dalgası özellikle Avrupa’yı fena vuruyor. Öyle yarım yamalak değil ciddi karantina kararları peş peşe geliyor. Hükümetler neredeyse pes etmiş durumda. Radikal önlemler vakaları ve ölümleri engelleyemiyor. Üstelik bir de geleneksel mutlak kutlanan bir Noel ve Yılbaşı bayramı var.

Devamını Oku 22.11.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS