'New York’u Seviyorum'

Amerika'ya ilk gidişimde dostlarım benden o yıllarda yeni çıkan ve kült haline gelen “I Love NY” logolu tişörtler istemişlerdi. “New York’u Seviyorum”daki seviyorum kırmızı bir kalp olarak simgelenmişti. Tabii bu logonun hiç bir zaman modası geçmediği gibi hemen hemen bütün dünya kentleri bunu benimseyerek taklit ettiler. Hatta bir İtalyan arkadaşım tam 168 tane değişik kent kırmızı kalpli seviyorum tişörtü sahibi olduğunu gururla söyler.

Peki bu logo nasıl yaratıldı? Nasıl New York’a mal edildi?

Bu logonun yaratıcısı Milton Glaser. Ünlü bir grafiker. Genç yaşta sınıf arkadaşlarıyla Push Pin Studios’u kurmuş ve ticari amaçlı ufak tefek görsel işler yapmış aslında yeni bir görsel dil yaratmıştı. Daha çok turizm sektörünün tanıtımına odaklanıyorlardı. 1968 yılında kurulan New York magazin dergisinin tasarımlarını yaptıktan sonra 9 yıl görsel tasarım direktörlüğünü üstlendi. 1974 yılında ayrıca kendi adına tasarım şirketini de kurdu. 1977’de New York kentinin turizmi geliştirmek için hazırladığı kampanyada kendisinden kalıcı, etkileyici her yaşa hitap edebilecek bir logo yapması istendi. Milton Glaser öneriyi aldıktan sonra New York Empire Building gökdeleninin önünden bindiği takside elindeki sarı zarfa gömlek cebinden çıkarttığı kırmızı kalem ile şimdilerde çok ünlü MoMa'da (Modern Sanatlar Müzesi) sergilenen kırmızı kalpli I Love NY logosunu çizdi.

Bu başarısı onu ülkede gizli kahraman yaptı. Kimse o kırmızı kalpli ikonlaşmış logonun aksesuarlarını satın alırken tasarımcısı grafiker Milton Glaser’in adını bilmiyordu.1929 doğumlu sanatçı 11 Eylül 2001’deki kentin uğradığı büyük terör saldırısından sonra yeni bir logo geliştirdi. “I Love New York More Than Ever” (New York’u Her Zamankinden Daha Çok Seviyorum) Tabii kırmızı kalp yerli yerindeydi.


Fotoğraf: AP

Milton Glaser’in hafizalarda kalan bir başka eseri de ünlü şarkıcı Bob Dylan’ın profil posteriydi. Çok beğenildi. Graser bu tasarımında İslam ve Fransız sanatından ilham aldığını söylemişti. Genelde Çin su resimlerine ve Alman ahşap sanatına ayrıca Art Nouveau akımından, 30’lu yılların çizgi romanlarından esinlendiğini İtiraf etmişti.

Katıksız bir Bronx’lu olmaktan gurur duyan Milton Glaser geçenlerde 91 yaşında hayata veda etti. Son yıllarını hasta yatağında geçiren grafikerin ölümüyle “I Love NY” logosu tekrar gündeme oturdu, değerlendi.  

Fotoğraf: AP

 


    

içerikler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS