Reha Erus Reha Erus

Dünya, koronavirüsün gölgesinde Noel ve Yılbaşı'nı kutlayacak mı?

10.11.2020 Salı | 13:05

Hristiyan alemi genelde Kasım ayının ilk haftasından itibaren Noel ve Yılbaşı kutlamaların hazırlıklarına başlarlar. Amerika’da daha öncesinde Kasım ayının son haftasında Şükran Günü hindi kutlaması önemli bir gelenektir. Ancak bu yıl Noel ve Yılbaşı kutlamaları birçok ülkede ciddi kısıtlı olarak yapılacak gibi gözüküyor.

Koronavirüs nedeniyle dünyada alınan resmi devlet önlemleri yüzünden restoranlarda, gece kulüplerinde, lokallerde, barlarda, kafelerde bir araya gelmek hayal gibi.

Bu arada 94 yaşındaki İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth her yıl Norfolk’ta Sandringham Sarayı'ndaki Noel yemeğini COVID-19 nedeniyle 4 kraliyet ailesi bireyi ile kısıtladı. Eşi Prens Philip, oğlu Charles ve gelini Camilla bu yemekte masaya oturacaklar. Ayrıca St. Mary Magdalena Kilisesi'ndeki Noel ayini de bu yıl yapılmayacak.

Bu radikal karar üzerine başka ülkelerdeki kraliyet aileleri de kutlamaları ya iptal edecek yada çok kısıtlı olarak gerçekleştirecek.

İtalya’da durum çok kritik. Vaka ve ölü sayısından inanılmaz bir artış görülüyor. Kırmızı alarm bile fayda etmiyor. İkinci dalga ülkeyi vuruyor. Bunun için hükümet Noel ve Yılbaşı ağaçlarının ve süslerinin uluorta açıkta satılmasını yasakladı. Saat 18’de bazı bölgelerde kapatılan restoranlar, lokaller, barlar, kafeler Noel ve Yılbaşında da büyük bir olasılıkla açılamayacak.

Eğlence meraklısı Brezilya da salgın kendisini fazlasıyla gösteriyor. Karnaval gibi Noel ve yılbaşını da sokaklara dökülmeyi çok seven bu Katolik ülkede kutsal bayramın kutlanmaması öngörülüyor. Büyük bir olasılıkla gerek dini bayram ve gerekse Yılbaşı şenlikleri evlere taşınacak ama uyarılar tamamen aile içerisinde misafir ağırlamadan yapılması.

Eğlence yerlerinin kapalı olmasıyla Noel ve Yılbaşı turistik turları da zorunlu olarak bu yıl sonu iptal edildi.

Kısacası bizde üne kavuşan klasik PTT yani pijama, terlik, televizyon ile bu yıl bu illet nedeniyle Batı tanışmış olacak.

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS