Reha Erus Reha Erus

O başparmak

03.11.2020 Salı | 14:14

İzmir depremi 6.6 Richter ölçeğine sabitlendi ülkemizde.Bütün dünyada 7.0 olarak kayıtlara geçti. Ortalamasını alsak bile 6.8. Yani Kandilli Rasathanesi'nin verdiği rakam.

Cuma günü 14.51’de Güllük körfezindeki evimizde ciddi şekilde sallandık. Tabii hemen merkez üssünü aramaya başladık. Yunanistan karasularıydı. Hayli de derindi. Ardından İzmir ve çevresi afeti yaşamaya başladı. Mini tsunami Türkçe deyimle ‘Süpürtü’ Seferihisar’da özellikle Sığacık’ı vurdu.

Başımıza gelen felaketi dış basından, yabancı televizyon kanallarından, sosyal medyadan izlemeye çalıştım. Önce flaş haber olarak verdiler sonra yaşamını yitirenlerin sayısının yükselmesine rağmen haber olmaktan çıktı.

Taa ki büyük sarsıntıdan tam 65 saat sonra 3 yaşındaki minik Elif’in enkaz altından sağ olarak çıkartılması sırasında hafızalara yazılan ve iz bırakan o kurtarıcısı İtfaiye eri Muammer Çelik’in başparmağına sıkı sıkı sarılması ve bırakmaması görüntüsüne kadar... 

Bizi ağlatan, sevindiren, umut veren o başparmak görüntüsü ile birden Batı basını Türkiye’deki depremi hatırladı. O başparmağa sıkı sıkı sarılan minik el bir anda yaralı İzmir’in simgesi haline geldi. ‘Her şeye rağmen umut var.’

Yaşam böyle bir şey işte. Dünya medyası bir duygusal ve çok anlamlı görüntü ile tekrar afetle ilgilenmeye başladı.

 

Gelelim yardımlara. Ciddi bir siyasi kriz yaşadığımız Fransa hemen devreye girdi. Yardım elini uzatmaya hazır olduğunu açıkladı. Taziyelerini sundu. Keza bir şekilde depremi yaşayan komşu Yunanistan da. Ama ben asıl Arap ülkelerine şaşırdım. Güya Müslüman din kardeşlerimiz. Ne bir taziye, ne bir yardım eli önerisi. Sanırım sadece Katar’dan bir geçmiş olsun geldi. Siyasetin insanlığı geride bıraktığının bir örneğini yaşamaktayız çok yazık.

Minik Elif’in mucizevi kurtarma sırasında enkaz altından çıkartılırken o başparmağa sağlık çadırına kadar bırakmadan yapışması ve bir daha bırakmaması İzmir’in umudu haline geldi.

Bu satırları yazarken o ‘Umut’ tekrar kendisi gösterdi. Bu kez Elif’le yaşıt minik Ayda tam 91 saat sonra enkaz altında sağ olarak çıkartıldı.

İtfaiye eri Muammer Çelik’in o simge başparmağını sıkı sıkı kavrayan Elif’i hiç unutmayacağız... 

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS