Reha Erus Reha Erus

Örnek alınması gereken bir dayanışma

18.09.2022 Pazar | 10:52

İtalya’da erken genel seçimlere bir hafta kala Mario Draghi teknokrat hükümetinin Kültür ve Eğlence’den sorumlu Bakanı Dario Francheshini giderayak bir jestte bulunarak enerji krizinden etkilenen sanat dünyasına 40 milyon Euro’luk bir yardım yapılacağını açıkladı.

Bence bu dayanışmanın enerji krizinden etkilenen ülkelere de örnek olması gerekir. Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaşın yarattığı enerji krizinden etkilenen sanat dalları arasında sinema ve tiyatro dışında konser salonları, müzeler, devlet arşivleri de bulunuyor.

Geçtiğimiz 16 Eylül’de imzalanan bu ek yardım yasası 30 gün içerisinde yürürlüğe girecek. Başta sinema ve konser salonları ve tiyatro sahneleri, olmak üzere diğer sanat birimleri de yüklü elektrik faturalarından nispeten kurtulacaklar.

AGİS (Ulusal Genel Eğlence Birliği) Başkanı Carlo Fontana Bakan Franceschini’nin jet hızıyla yasallaşan yardım kampanyasının sektöre ilaç gibi geldiğini belirterek ‘Önce Pandemi sonra savaşın getirdiği olumsuzluklarla sanat dünyamız büyük darbe almıştı. İlerimizi göremiyorduk. Ancak şimdi bu yardımla nefes alacağız. Umarım enerji krizi bitene kadar devlet bizden yardımını esirgemez’ dedi.

Bakan Dario Francsechini’nin ülkesi için aldığı dayanışma kararı şimdilerde diğer AB ülkeleri tarafından gündeme getirilmeye çalışılıyor. Önümüzde ki kış enerji krizi sürdüğü takdirde sanat sektörü Avrupa’da büyük yaralar alacak. AGİS Başkanının söylediği gibi Pandemi sonrası enerji krizinin çözülememesi halinde sanat dünyası önünü göremez hale gelecek.

Mario Draghi hükümetinin seçimler öncesi böyle bir dayanışma kararı alması fazlasıyla takdir edildi.

Diğer Yazıları

Hayvanları neden sevmiyoruz?

Yarın, yani 4 Ekim ‘Dünya Hayvanları Koruma Günü’ ve maalesef ülke olarak biz hayvanları pek koruyamıyoruz. Evcil hayvanlar miyavlar ve hav havların ev arkadaşlıklarının ne denli sağlıklı olduğunu bilsek te genelde onları hayatımızda bir engelmiş gibi görebiliyoruz. Bugün batıda özellikle çocuğu olan aileler evlerine mutlak ya kedi ya da köpek alıp beslemeyi bir şart olarak görüyorlar. Kafeste yaşayan kuşlar da olabiliyor. Bu konuda bir çok etkin üniversite insan -hayvan ilişkilerini inceliyor ve özellikle evcil hayvanların faydalarını sıralıyor. Bu dostların eve huzur getirdiği, sevgi ve neşe aşıladığı bilimsel araştırmalarda ön plana çıkıyor.

Devamını Oku 03.10.2022

Rusların Alanya’sı

Geçtiğimiz hafta Alanya’daydım. İlçe sonbaharda yaz günlerini fazlasıyla yaşıyor. Bütün oteller, moteller, resortlar ağzına kadar dolu. Şehir merkezinde adım atılacak yer yok. Ben oradayken en az 16 bin kadar Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberlikten kaçarak Antalya ve Gazipaşa havalimanına inen uçaklarla özgürlüklerini adeta tattılar. Alanya sanki Rusya’nın bir ilçesi haline gelmiş.

Devamını Oku 30.09.2022

Hoş geldin Neo Faşizm

Sürpriz oldu mu? Kesinlikle hayır! Beklentinin ötesinde oy alarak (%26.3) İtalya’da faşizmi hortlatan aşırı sağcı ‘Fratelli d’Italia’ (İtalya’nın Kardeşleri) partisi lideri Giorgia Meloni büyük bir olasılıkla ülkesinin ilk kadın Başbakanı olacak.

Devamını Oku 26.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS