Reha Erus Reha Erus

Pandemi sırasında makarna tüketimi patladı

25.10.2020 Pazar | 12:13

Bugün 25 Ekim Dünya Makarna Günü.1998 yılından beri İtalyanların önderliğinde kutlanıyor. Ana ülkesi Çin’den şimdiki ülkesi İtalya’ya ünlü gezgin Marco Polo tarafından İpek Yolu ile getirildiği biliniyor.

IPO, Uluslararası Makarna Örgütü her geçen yıl makarna üretiminin ve tüketiminin giderek arttığına dikkat çekerek bu alanda Türkiye’nin en hızlı gelişmeyi gösterdiğinin altını çiziyor. Yine de üretime karşı tüketimde aynı düzeylerde değiliz.

2020 yılı istatistiklerinde büyük bir patlama yaşanacağı yine IPO tarafından tahmin ediliyor. Çünkü koronavirüs nedeniyle zorunlu eve kapananların doyuruculuğu ve uzun süre tokluğu sağladığı ayrıca yapılışındaki ulusal, bölgesel ve mevsimsel besinlerle bir arada kullanılmasının büyük avantaj sağladığı aşikar.

fotoğraf: iStock

Özellikle ABD'de pandemi sırasında makarna tüketiminin bir önceki yılın aynı dönemine oranla çok arttığı Mart ayındaki salgının tanımlanması sırasında stoklandığı da biliniyor.

İtalya’da ise zaten genelde her gün düzenli tüketilen makarna mamullerinin zorunlulukta daha da arttığı ve bazı ülkelerden ithal ettiği de gündeme geldi.

İtalya Besin Birliği (Aidepi) dünyada her yıl dünyada15 milyon ton makarna üretildiğini ve her dört tabaktan birinin İtalyan makarnası olduğuna dikkat çekerek kişi başı tüketimi bu pandemi sırasında 24 kiloya ulaşacağını tahmin etti.

Birleşmiş Milletlere Bağlı FAO (Tarım ve Gıda Örgütü) özellikle geri kalmış ve açlıkla savaşan ülkelerde makarna tüketiminin bağışlar sayesinde hızla artığını ve bu sağlıklı gıda maddesinin doyuruculuğu sayesinde güncel yaşamda büyük önem kaydettiğine ön raporlarında yer verdiler.

fotoğraf: iStock

Dünya Makarna Örgütü IPO makarnanın bağımlılık yapacak kadar yaklaşık 300 soslu veya sossuz çeşidiyle giderek zenginleştiğini hatırlatarak bu basit ve ucuz ama zengin gıda tüketim maddesinin mutfaklarda özenli dokunuşlarla kült hale getirildiğini gururla izlediklerini gözlemledi.

ABD'de bazı üreticilerin Dünya Makarna Günü için tasarladığı yatak örtülerinin yok satmaya başladığını da bu özel günde hatırlatalım...

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS