Reha Erus Reha Erus

Pandemide Barbie satışları patladı!

15.11.2020 Pazar | 14:42

Koronavirüs salgını nedeniyle hemen hemen her sektörde büyük krizler yaşandı ve yaşanmakta. Arada onlardan söz ediyorum. Ne yazık ki bu illet yüzünden ülkeler bile teslim bayrağını çekiyorlar. Ancak bu kez pandemi sırasında yıldızı parlayan talep artışı gösteren, ürün yetiştirilemez hale gelen bir oyuncak, 62 yaşındaki dünyaca ünlü Barbie bebeklerinin satışında patlama yaşanıyor.

Özellikle ABD'de eve kapanmak zorunda kalan ebeveynler kızlarının internet veya masa oyunları gibi klasik zaman geçirme fırsatlarına karşın uzun karantina döneminde bir güvenilir arkadaş olarak Barbie kült bebeklerini seçtikleri gözlendi.

Üretici ünlü dev firma Mattel’in CEO’su Ynon Kreiz Mart ayında başlayan salgın sırasında paniğe kapıldıklarını ancak güvenilir, kaliteli, çeşitli ten rengi ayrıcalığı ile 62 yaşındaki Barbie’nin eve mecburi kapanan aileler tarafından küçük kız çocuklarının hayal gücünü zenginleştirmek ve sosyal ihtiyacı karşılamak için ilgi duyduklarını yansıttı.

Oyuncak satışlarının birkaç yıldır gerilediğini ve yerini alan bilgisayar oyunlarının patladığını biliyoruz. Ancak bu zor dönemde 7 gün neredeyse 24 saat açık olan televizyonun önünde sürekli arayış içinde olan çocukların dikkatlerini başka yönlere çekmek isteyen özellikle anneler biraz da kendi çocukluk geçmişlerine dönerek bir arkadaş olarak bebekle oynama fikrini aşılamaya çalıştılar.

fotoğraf: iStock

Tabii bu zor ‘Evde kal’ döneminde online siparişlerle oyuncaklar arasında Barbie koleksiyonu büyük patlama yaptı. Neredeyse üretime ara verme kararı arifesinde olan Mattel tam kapasite üretime geçti. Geçtiğimiz Haziran ayında satışlarda yüzde 29’luk bir artış olduğu gözlendi. Kariyer koleksiyonu serisinde çeşit artırılması, yeri boyutlar, yeni meslekler ve özellikle ten uygulaması CEO Ynon Kreiz’e göre ilgiyi arttırdı.

‘Bir arkadaş olarak oyuncak Barbie bebeği’ pandemi nedeniyle Noel ve Yılbaşını büyük bir olasılıkla evde geçirecek kız çocuklarının birinci hediye tercihi olacak gibi...

Erkek çocuklara gelince ‘Hot Wheels’ olarak bilinen mini oyuncak arabalar koleksiyonu yıllar sonra tekrar bu zor günlerde hatırlandı ve son 4 ayda satışlarında yüzde14'lük bir artış gösterdi.

Bilgisayar oyunlarının kol gezdiği bir dönemde pandemi, Barbie için bir yeniden toparlanma ve hatırlanma fırsatı oldu.

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS