Reha Erus Reha Erus

Peanuts (Fıstıklar)

01.10.2020 Perşembe | 12:38

‘Peanuts’ yani 'Fıstıklar’la tanışmam 60 yıl önce İtalya’da oldu. O dönemde İngilizce yayın yapan günlük ‘Rome Daily American’ gazetesi vardı. Bir sayfasında dörder karelik çizgi roman bant serileri yayınlanırdı.

Hayal meyal ‘Blondie’ yani ‘Fatoş ile Basri’yi hatırlıyorum. Chig Young’un bu kahramanı ‘Blondie’ ve eşi Dagwood Bumstead Amerika’ya yeni bir çığır açmıştı. Her gün dört kareden oluşan macera yeni kıtanın yaşam tarzını sanki aynadan yansıtıyordu. O tabirle yani 7’den 70’e herkes tarafından takip ediliyordu. Öyle ki bu karı - koca kahramanlar belki gazetede ilk okunanlardı.

Derken 1950 yılında “Blondie”ye ciddi bir rakip çıktı. Çizer Charles M. Schulz 30 Mayıs 1948’de kara kalelemle kafasındaki kahramanı, Charlie Brown’u çizdi. Charlie Brown’un etrafındaki karakterleri de yaratması iki yılı aştı. Nihayet 2 Ekim 1950’de ilk Charlie Brown çizgi şeritte üç gazetede birden yayınlandı. Adı ‘Peanuts’tı yani Fıstıklar. Ana karakter Charlie Brown için Schulz ‘En parlak Amerikan başarı hikayesi başlıyor” dedi. Ama Charlie Brown en büyük başarısızlık hikayesine bir örnek oldu. Her bant serisi genelde başarısızlıkla sona eriyordu.

Fotoğraf:  United States Library of Congress's Prints and Photographs - Wikipedia

Amerika’da bir ‘Peanuts' furyası patladı. Sally Brown, Charlie’nin kız kardeşiydi. Silas Brown ise büyük babası. Köpeğinin adı Snoppy'ydi. Diğer karakterlere Charles M. Schulz isim vermeyi gerek görmedi. Büyük annesinin, amcasının, teyzesinin adı yoktu. Ama Charlie Brown kadar köpeği Snoopy ön planı ipotekledi. O dönem köpek sahibi olanlar adını genelde Snoopy koydular. Sonra arkadaşlarına ad verilmeye başlandı. Linus ve Shermy Charlie Brown’un kankaları oldu.

Charlie Brown ‘Kaybedenler kulübü’nün sanki ilk üyesiydi. Pesimistliği ön plandaydı. Ama zaman zaman olumluluğu gözden kaçmadı. 4 yaşındaydı. Hiç büyümedi fakat asri değişimleri yaşadı. Ünü Amerika’dan taştı ve herkesin hayatının bir dönemine ama öyle ama böyle girdi. Okul çağını yaşayanlar genelde ilk kırtasiyelerinde hep ‘Peanuts’ ürünlerini taşıdılar. Tabii 70’li yıllardan itibaren TV çizgi film serileri sabah kuşağında bir fenomen halini aldı. 2015’te çizgi filmi çekildi. Seyirci ve hasılat rekorları kırdı. Yönetmen Steve Martino "Hepimiz hayatımızın bir döneminde Charlie Brown olduk. Bu bakımdan çok kolay bir çalışma yaptık" dedi.

Bu arada Craft Recording plak şirketi 70. yıl için ‘Peanuts’ TV dizisinde yayınlanan müzik ve şarkıları içeren bir albümü koleksiyoncular için piyasaya sürdü.

Charlie Brown dolayısıyla ‘Peanuts’ 70 yıldır hayatımızın bir parçası olarak maceralarını sürdürüyor. İyi ki doğdun Charlie Brown.

Fotoğraf: iStock

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS