Reha Erus Reha Erus

Pinokyo dizi oluyor

12.01.2021 Salı | 13:57

İtalyan yazar Carlo Collodi’nin ölümsüz eseri Pinokyo dünyada en çok okunan çocuk kitabıdır. Hatta pek çok ülkede okullarda ders olarak okutulur...

Geçimini ahşap işçiliğinden kazanan emektar usta Gepetto’nun bir odun parçasından hayat verdiği yaramaz, eli avuca sığmayan, yalancı kuklası sanki oğlu gibidir. Carlo Collodi’nin eseri ilk kez 1881’ de tefrika halinde bir dergide yayınlanmış ancak 1883’teki ‘Pinokyo’nun Maceraları’ eseriyle üne kavuşmuştur.

1940’ta Walt Disney yapımcılık Pinokyo’yu animasyon olarak telif haklarıyla ilk çizgi filmini gerçekleştirmiş o günden bu yana yalan söyledikçe burnu uzayan kukla çocuğun maceraları defalarca beyaz perdeye aktarılmıştır.

Pandemi nedeniyle sinemaların yasaklanmasından önce gösterime giren İtalyan yönetmen Matteo Garrone’nin son filminde Geppetto ustayı daha önce kendi Pinokyo filmine imza atan Oscar’lı Roberto Benigni canlandırmıştı.

Çocuklar kadar yetişkinlerinden ilgi gösterdiği dünya çapında ki kült bir eser sayılan Pinokyo bu kez özüne dönerek animasyon şekliyle ekranlarda dizi olacak. İtalya’nın önde gelen ‘Rainbow’ çocuk eserleri yapım şirketine bağlı ‘Winx Animasyon’ 8 bölümden oluşacak TV çizgi film dizisi için kolları sıvadı.

Floransalı Carlo Collodi’nin eserini günümüze uygulayacak ‘Rainbow’ yapımcılığın sahibi Iginio Straffi ‘Pinokyo ve Arkadaşları’ adını verdiği dizide kahramanın smartphone u bile olacağını söyleyerek "Çocukluğumdan beri hayalimde Pinokyo hakkında bir hikayeyi günümüze uygulamak vardı. Pinokyo’nun etrafında yeni arkadaşları olacak. Dronelar havada uçacak Gepetto’nun kuklası etten, kemikten bir kahraman olma hevesiyle metropollerde yeni maceralar yaşayacak" dedi.

Iginio Straffi bugüne kadar çekilen bütün Pinokyo filmlerini izlediğini ve Luigi Comencini’nin eserine yakın bir Pinokyo yaratacağını basın toplantısında dile getirdi.

Ön proje için yaptığı araştırmada 120 ülkenin ‘Pinokyo ve Arkadaşları’ için eseri satın alma girişiminde bulunduğunu da sözlerine ekleyen Straffi "Hedefimiz sadece çocuklar değil ekranın önüne yetişkinleri de çekmek olacak" dedi.

Iginio Straffi’yi yakından tanırım. Türkiye ile ticari ilişkileri var. Bugüne kadar tüm animasyon tasarımları dünya çapında ilgi gördü. Gepetto ustanın kuklasını bu kez yeni bir sınav bekliyor.

Fotoğraf: Reha Erus

Diğer Yazıları

Kruvaziyerde 'şarkı festivali'

İlk kez San Remo Şarkı Festivali'ni 1959’da ekranlardan izlemiştim. Siyah - beyaz tek kanal döneminde RAI’den canlı yayınlanan ender ama klasik eğlence etkinliklerinden biriydi. Dokuzuncusu yapılıyordu ve İtalyanlar televizyonlara kilitlenmişti.

Devamını Oku 21.01.2021

İtalya'da koalisyon oyun bozanı

İtalya’da Cumhuriyetin kurulduğu 1946’dan bu yana tam 67 hükümet görev yaptı. Bu hükümetlerin büyük bir bölümü koalisyon hükümetiydi.

Devamını Oku 17.01.2021

Disneyland aşı merkezi oluyor

Sanırım 1990 yılıydı Los Angeles’ta bulunan Disneyland’a gitmiş ve büyülenmiştik. İlk defa bir mega eğlence merkezine ayak basmıştık. O devirde bile biletler ateş pahası geliyordu. Ama gişeden biletleri alıp içeriye girince insan kendisini adeta cennete hissediyordu.

Devamını Oku 14.01.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS