Reha Erus Reha Erus

Renkli bavullarım

29.07.2022 Cuma | 15:11

Üniversiteyi okumak için Türkiye’ye döndüğümde yazıldığım Yüksek Okul'un sigara dumanlı kantinine ilk kez girdiğimde herkesin gözü bendeydi. Daha doğrusu bende değil elimde ki siyah ince nikelajlı çantadaydı. O dönemde James Bond çantası Avrupa’da modaydı. Türkiye’de henüz pek bilinmiyordu. Bana yönelik bakışlarla paniklemiştim. Allahtan sonradan vefat eden dostum ünlü şarkıcı Esin Engin yerinden kalkmış ve beni oturduğu masaya davet etmişti.

Oldum olası el çantalarına ve bavullara merakım vardır. Sık seyahat etmekten olsa gerek. O yıllarda genelde valizler hep siyah renkteydi. Bense siyah yerine koyu kahve rengini tercih ederdim. Zaten yapay deri bavullarım hemen fark edilirdi. Buna karşın yine annemin ısrarı ile bir eflatun kurdele bağlardım. O sıralarda en çok sevdiğim renkti eflatun. Bir keresinde Roma Havalimanında bavulum kaybolmuştu. Kayıp eşya bölümüne gidip başvuru yaptığımda önüme koydukları kartta bavulumun hangisine benzediğini sormuşlardı ve bütün bavul çeşitleri siyahtı.

Yıllar geçti rengarenk bavullar piyasaya sürüldü ve kısa sürede moda oldu. Çek çeklerde de dizaynlar modern çağa ayak uydurdu. Buna karşı siyah valizden bir kesim vazgeçmedi.

Pandemi sonrası özellikle Almanya’da havalimanlarında personel sorunu yaşanıyor. İşten çıkartılanları geri almak için ekonomik bir güç yok. Özellikle Frankfurt havalimanında büyük kaos yaşanıyor. Bavul teslimatı bazen saatlerce sürüyor. Yetkililer yer personeli kıtlığı nedeniyle yolcuların daha göze batabilecek ve çabuk seçilebilecek renkli valiz kullanmalarını önerdiler ve alay konusu oldular.

Siyah bavullara ise değişik renkte kurdele, bagaj kayışı, kumaş bantla yapıştırılmış bir işaret hatta valiz kılıfları konmasını önerdiler.

Almanya’nın ünlü gazetesi Bild ‘Lütfen artık siyah valiz yok’ başlığı ile Frankfurt havalimanında kaybolan veya sahibi tarafından bulunamayan en az 2.000 siyah bavulun hangarda tutulduğuna dikkat çekerek yeni personelin işe alınmasına kadar rengarenk bavulların kullanılmasını önerdi.

Sanırım yolculukta klasik kir göstermeyen siyah bavullar dönemi artık tarih olma yolunda. Zaten yeni nesil alacalı bulacalı olanları tercih ediyor. Üreticiler de isteklere fazlasıyla uyuyor.

Diğer Yazıları

Fidel Franco

Haberi okuyunca hemen Google Amca’ya başvurdum. Önce Küba’lı devrimci Fidel Castro, sonrada kendisini ‘Alina of Cuba’ filminde canlandıracak ünlü Amerikalı oyuncu James Franco’nun fotoğraflarına dikkatlice baktım. Hünerli ellerin makyajıyla James Franco, Fidel Castro’ya rahatlıkla benzetilebilirdi beyazperdede.

Devamını Oku 06.08.2022

Meşale tekrar yanacak mı?

Roma’ya ilk gittiğimde İtalya 13 yıl önce sona eren 2. Dünya Savaşının yaralarını sarmaya çalışıyordu. Zor günlerdi . Faşist düzenle girilen bir savaş ve sonunda Amerika çıkartmasıyla Nazi kabusundan kurtulan bir ülke.

Devamını Oku 04.08.2022

Kabusumuzdu şansımız olacak

Kimse darılmasın Filelerin Sultanları Paola Ogechi Egonu’lu İtalya Milli Takımı ile 10 maç yapsa büyük bir olasılıkla hepsini kaybeder. Zaten Ankara’da Milletler Kupası açılış maçında Egonu’nun yer almadığı karşılaşmada İtalyanları farklı yenmiştik. Sonrasında Egonu’lu İtalya önce bizi, sonra çok güçlü Brezilya’yı mağlup ederek şampiyon oldu.

Devamını Oku 01.08.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS