Reha Erus Reha Erus

Russell Crowe, Türkiye’nin tanıtım yüzü olabilir mi?

26.08.2022 Cuma | 15:09

2000 yılıydı. Roma’nın Grand Hotel’inin bir suitinde ‘Gladyatör’ filmi için yönetmen Ridley Scott, oyuncular Russell Crowe, Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen ile röportaj sıramı bekliyordum. Elbette heyecanlıydım. Çünkü filmin seyirci ve hasılat rekorları kıracağı bekleniyordu. Uzatmayalım sıra Yeni Zelanda’lı Russell Crowe’a gelince Anzaklar’ı sormadan edemedim.

Çanakkale Savaşı ve özellikle Gelibolu çıkartması Avustralya ve Yeni Zelanda’lılar için çok kutsaldır. Atalarının İngilizlerin adına çarpıştığı tek kanlı savaşta iz bırakmaları Yarım Küre’liler için bir gurur kaynağı olmuştur. Russell Crowe hiç Türkiye’ye gitmediğini ancak çok merak ettiğini itiraf ederek bir gün Anzaklar la ilgili bir filmde rol almak istediğini de söylemişti. 1981 yılında Mel Gibson’un rol aldığı ‘Gallipoli’ (Gelibolu) filminin etkisinde kaldığını da sözlerine eklemişti.

Russell Crowe okullarda Çanakkale Savaşı anlatılırken Atatürk’ün 1934’te kaleme aldığı ‘Bu memleketin üzerinde kanlarını döken kahramanlar, burada bir dost vatanın topraklarındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını bu savaşa gönderen anneler göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim çocuklarımız olmuşlardır.’ sözlerini ezbere okuyarak ‘Her Anzak torunu bunu benim gibi ezberler’ demişti.

Russell Crowe yıllar sonra kendi yönettiği bir Anzaklar hikayesi olan ‘Water Diviner’ (Son Umut) u Türk oyuncularla birlikte Türkiye’de çevirmiş ve uzun süre ülkemizde kalarak bu ataların savaştığı topraklara ve insanlarına hayran kaydığını sık sık dile getirmişti.

Geçenlerde Oscar’lı oyuncu twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’ye övgüler yağdırdı. 58 yaşında ki Russell Crowe ‘Türkiye’yi çok seviyorum. Ne sonsuz güzel ve büyüleyici bir ülke. Türkiye’ye hiç gitmediyseniz, gerçekten gitmek için bir plan yapmalısınız.’ ifadelerine yer verdi.

Bence milyonlarca lira harcasanız bundan daha etkili bir propaganda yaptıramazsınız.

Acaba bu ülkemiz için övgü dolu sözlerinden sonra Russell Crowe’u Türkiye’nin tanıtım yüzü yapmayı düşünmez miyiz?

Diğer Yazıları

Elimizden kaçırdık biri şampiyon, diğeri finalist oldu

Aslında bu yazımın başlığı ‘Ufuk Sarıca ve Orhun Ene’nın suçu neydi?’ olmalıydı. Basketbol Milli Takımımızın Ergin Ataman öncesi iki eski koçu.

Devamını Oku 23.09.2022

Örnek alınması gereken bir dayanışma

İtalya’da erken genel seçimlere bir hafta kala Mario Draghi teknokrat hükümetinin Kültür ve Eğlence’den sorumlu Bakanı Dario Francheshini giderayak bir jestte bulunarak enerji krizinden etkilenen sanat dünyasına 40 milyon Euro’luk bir yardım yapılacağını açıkladı.

Devamını Oku 18.09.2022

36 aylıkken ilkokula başlamak

İtalya’da erken genel seçimlere az kala DP (Demokratik Parti) lideri Enrico Letta çocukların 3 yaşında okula başlayıp eğitimi 18 yaşında tamamlama fikrini ortaya attı.

Devamını Oku 14.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS