Reha Erus Reha Erus

Sinema salonlarının geleceği karanlık

07.10.2020 Çarşamba | 15:15

Sinema dünyasının merkezi olarak kabul edilen Amerika’da diziler televizyondan, filmler ise sinema salonlarında izlenir. Hele ilk haftasonu seyirci ve hasılatı filmin gidişatına ışık tutar. Başarı veya başarısızlık ölçüsü koltuk doluluğuna bağlıdır.

 

Maalesef pandemi nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinde sinema salonları büyük ölçüde kapandı. Ne zaman açılacağı da meçhul. Covid -19’un seyrine bağlı. Bunun en çarpıcı  örneği 007 James Bond’un 25. ve son beklenen filmi ‘No Time To Die’ (Ölmek İçin Zaman Yok) geçtiğimiz Nisan ayında vizyona girecekti. Ama Koronavirüs nedeniyle bu büyük prodüksiyon içinde bulunduğumuz Ekim ayına ertelendi.

Tahminler salgının hafiflemesiydi. Ne var ki ikinci dalga geldi. Şimdi Daniel Craig’in James Bond rolünü üstlendiği film en iyi şartlarda gelecek yılın Nisan ayında vizyona girebilecek. Bu arada yönetmen Christopher Nolan’ın iddialı yüksek bütçeli ‘Tenet’ filmi 12 Temmuz’da vizyona girecekti.12 Ağustos’a ertelendi. Şimdi gelecek yıl vizyona gireceği açıklandı. 

Tabii bu arada film endüstrisi çok zor durumda kaldı. Rakamlar korkutucu. Kimse çekilmiş ve vizyona girmeye hazır filmleri için gala yapamıyor. Çünkü seyirci yok. Festivaller ümit vermiyor. Kimi ülkede eğlence sektörü mekanları, konser salonlarını kullanmakta sinema salonları gibi yasaklandı. Örneğin İngiltere’de dünyanın ikinci sinema salonları zinciri ‘Cineworld’ yarın, 8 Ekim itibarı ile128 salonunu kapatma kararı aldı. Bu binlerce çalışanın işsiz kalacağı demektir. Amerika’da durum daha da beter.

Ülkede vaka sayısı 7.5 Milyonu geçti, hayatını salgından yitirenler ise 210 bin düzeyinde hızla ilerliyor.  Amerika Sinemacılar ve Yönetmenler Birliği çaresiz kaldıklarını, sektörün iflasın eşiğine geldiğini hatırlatarak kongreye yardım çağrısında bulundu.

Aralarında Martin Scorsese, Christopher Nolan, Pedro Almadovar, James Cameron, Damien Chazelle gibi söz sahibi yönetmenlerinde imza verdiği 200 kadar sinemacı ülke adına bir çare bulunulmaması halinde sinema salon sektörünün yüzde 75 gibi korkunç kayıp rakamına ulaşacağını bununla birlikte yüzde 70 inin iflas edeceği veya kapanmak zorunda kalacağını öne sürdüler. James Cameron kongre üyelerine “Sinemaya gitmek Amerikan yaşamının önemli bir parçasıdır. Sinema salonları ülkemizin yetenekli hikaye anlatıcılarının sinematik başarılarını sergiledikleri olağanüstü birleştiricilerdir’ diyerek acil yardım istedi.

Rakamlara göre pandemi döneminden önce veya sırasında çekimleri bitirilen 200 kadar film salgının sona ermesini bekliyor. Ama tahminlere göre gelecek Nisan ayına kadar hiç bir film vizyona giremeyecek.

 Moral depolamak isteyen Hollywood şu anda Roma’da çekimleri Cinecitta stüdyolarında  başlayan Tom Cruise’un yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği ‘Mission Impossible - 7’ filmine odaklandı. Christopher McQuarrie’nin yönettiği aksiyon eseri sektörde Koronavirüse meydan okumakla tarihe geçecek gibi.                   

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS