"Sivas"

88. Oscar Ödülleri'nde Türkiye'yi Kaan Müjdeci'nin "Sivas" adlı bol ödüllü filmi temsil edecek.

Seçici kurul 19 film arasından "Sivas"ı "Yabancı Film" dalı için tercih etmiş.

"Sivas" geçen yıl 71. Venedik Film Festivali'nde "Jüri Özel Ödülü"ne layık görüldüğünde Başkan Alberto Barbera, "Bu güzel yapıtın yolu açık. Oscar'lara kadar gidebilir" tahmininde bulunmuştu. Bir yıl gecikme ile "Sivas" Hollywood macerası için start aldı.

"Sivas" bir köpeğinin adı... Profesyonel döğüşlerde kullanılan yenilince de kaderine terk edilen ünlü Kangal cinsi köpek... Onu yaralı halde bulan bir çocuk sahipleniyor. Çocuk ile köpek arasındaki dostlukla hikaye gelişiyor.Oscar jürisi hayvanlarla ilgili çok duyarlıdır. Hayvanlara çekimler sırasında fiziki zarar gelmesine tahammülleri yoktur. Asla kabul edilemez. "Sivas" filminin sonunda tüm köpek dövüşlerine karşın, "Bu filmde hayvanlara hiçbir şekilde zarar gelmedi" zorunlu hatırlatması var.

Bence bu hatırlatmanın fragman başına çekilmesi mutlak gerek. Ayrıca elbette "Sivas" için bir tanıtım lobisi oluşacak. Çekimler sırasında hayvanlara zarar verilmediğinin kanıtlanması da gerek.Filmin baş oyuncusu 11 yaşındaki Doğan İzci, Venedik'te büyük alkış aldı. Ayrıca bağımsız genç bir jüri tarafından "Basato d'Oro" "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne de layık görüldü.

Gerek yönetmen Kaan Müjdeci ve gerekse minik oyuncu Doğan İzci ile Venedik'te geçen yıl beraber olmuştuk. Aralarında inanılmaz bir dostluk ve uyum vardı.Şimdi çok ciddi bir sınava hazırlanıyorlar. Oscar'lara gitmek herkese nasip olmuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na büyük iş düşüyor. Önümüzde 5 aydan fazla süre var. Tanıtım çok önemli. Kolları hemen sıvamak gerek.Ayrıca çok önemli bir hatırlatma!.. "Basato d'Oro" "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazanan Doğan İzci, İtalya'dan uzun süreli vize alamadığı için ikinci kez Venedik'e gelip sahneye çıkarak maalesef ödülünü alamamıştı.

"Sivas"a ve kadrosunu kutlar, bu zor ulusal sanat görevinde başarılar dilerim.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS